ŽENSKO ZDRAVJE

Inkontinenca - zajezimo zadrego

Objavljeno 01. marec 2015 17.00 | Posodobljeno 01. marec 2015 17.00 | Piše: Melita Meršol

Urinska inkontinenca. Neprijetna težava, ki lahko doleti vsakogar. Možnosti ozdravitve so zelo obetavne, zato premagajmo zadrego in se čim prej zaupajmo zdravniku.

Za strokovne nasvete smo prosili priznano specialistko ginekologije in porodništva Sabino Senčar iz ginekološke ambulante Juna, ki jo vodi skupaj z mag. Urško Bizjak Ogrinc, dr. med.

Kaj je pravzaprav urinska inkontinenca?

Urinska inkontinenca je neželeno, nehoteno uhajanje urina.

Koga lahko doleti in pri katerih letih se v povprečju začne pojavljati?

Urinska inkontinenca se lahko pojavi kadar koli v življenju. Ni naključje, da imamo v slovenskem jeziku veliko prispodob zanjo, saj je pojav tako zelo pogost pri ljudeh vseh starosti. Poznamo izraz »polulati se od strahu« ali »polulati se od smeha«. Včasih so kapljice urina merilo moči kašlja: »Tako sem kašljala, da sem se polulala.« Ima različne vzroke in mehanizme. Tudi močenje postelje pri otrocih, ki so sicer že brez plenic, je urinska inkontinenca. Stalno tiščanje na vodo in iskanje stranišč brez uhajanja urina je urgentna inkontinenca ali čezmerno aktiven sečni mehur.

Kdaj se odpravimo k zdravniku?

K zdravniku se odpravimo takrat, ko nas urinska inkontinenca začne motiti v vsakdanjem življenju in aktivnostih, povezanih z njim. Nekatere motijo kapljice urina pri telesni aktivnosti, druge pa vstajanje ponoči zaradi tiščanja na vodo. Način življenja in pričakovanja pa so merilo, kdaj nas bo urinska inkontinenca začela motiti.

imageKatera metoda je najbolj učinkovita pri odpravljanju težav?

Katero metodo zdravljenja bomo uporabili, je odvisno od vrste inkontinence, njene stopnje, želja in pričakovanj bolnice, njenega življenjskega sloga pa tudi od primernosti metode. Najpogostejši obliki, to sta stresna urinska inkontinenca in urgentna inkontinenca, zdravimo povsem drugače.

Kaj pa lahko storimo za preventivo?

Za nobeno bolezen ne moremo predvideti, koga bo doletela in koga ne. Niti si je ne zaslužimo niti nismo sami krivi zanjo, zato bi bilo utopično pričakovati, da jo lahko s preventivnimi postopki preprečimo. Prelepo bi bilo, da bi vam lahko rekla: »Če boste pridno delale keglove vaje, urinske inkontinence ne boste imele!« Marsikatera bralka ve, da ji kljub trudu s keglovimi vajami ni uspelo preprečiti uhajanja urina. Zdrav življenjski slog, ki vključuje tudi keglove vaje, primerno telesno težo in izogibanje kajenju, je sicer dobrodošel preventivni ukrep za veliko bolezni, ne more pa jih preprečiti. Pri nastanku bolezni igrajo veliko vlogo genetika, porodi, vrsta dela in dejavnosti ter pridružene bolezni.

Katere higienske pripomočke priporočate?

Ne iz medicinskih razlogov, ampak iz ekonomskih vedno priporočam domače proizvode. K sreči je naš, slovenski proizvajalec vložkov Tosama tudi sicer res najboljši. Vložki Vir iz čistega bombaža so res prvovrstni.

Je kaj novega v zdravljenju?

K sreči ali končno je veliko novega. Metode, kot so laser, magnetni stol, akupunktura, fizioterapija, so neinvazivne metode, ki so postale prvi izbor pri zdravljenju urinske inkontinence. Kirurgija je invazivna metoda, ki naj bo vedno prihranjena za čas, ko nam z neinvazivnimi ne uspe.

Kaj je najbolj pomembno, ko odkrijemo, da imamo inkontinenco?

Najpomembneje je, da o težavi odkrito spregovorimo. Skupaj z osebnim zdravnikom boste zagotovo našli najprimernejšo pot za rešitev težav.

Vaš nasvet za bralke?

Naše socialno in kulturno okolje nam precej oblikuje pričakovanja in potrebe. Inkontinenca urina ni življenje ogrožajoča bolezen, slabša pa njegovo kakovost. Jaz gledam na svoje kulturno okolje, ki me je oblikovalo, z veliko hvaležnostjo. Slovenski film mojega otroštva je bil Kekec. Do dandanes se spominjam Kosobrinovih besed: »Za vsako bolezen rož'ca raste.« Za vsako bolezen se najde primerno zdravilo in celo za bolezni, ki jih ne znamo zdraviti, je morda kje »rož'ca« ali zdravilo, ki ga bomo našli. Kosobrin pa je vedel, da ni vsako zdravilo primerno za vsakogar. Zdravljenje je proces. Pomembno je poznati bolezen, posebnosti in pričakovanja bolnika pa tudi orodje, ki ga bomo uporabili za zdravljenje. Uspeh redko izostane, če so vsi pogoji izpolnjeni. 

Deli s prijatelji