ŽENSKO ZDRAVJE

Inkontinenca: nadloga pesti tudi mlajše ženske

Objavljeno 29. september 2015 13.40 | Posodobljeno 29. september 2015 13.42 | Piše: Klavdija Miko

Letošnji svetovni dan inkontinence je bil posvečen tej težavi pri mladih.

"Negativni vpliv na spolnost se po raziskavah kaže v nezadostni vlažnosti nožnice, motnji v doživljanju orgazma in bolečino med spolnimi odnosi," pravi dr. Gabrijela Simetinger, dr. med., spec. gin. in porod.

Ginekologinja in seksologinja dr. Gabrijela Simetinger, dr. med., spec. gin. in porod., iz novomeške splošne bolnišnice, opozarja, da se je posebno mlade ženske vse premalo zavedajo oziroma o njej zaradi zadrege težko spregovorijo. Strokovne svetovne študije kažejo, da ima več kot 10 odstotkov mladostnic že pred porodom težave z inkontinenco, po porodu ali več porodih je takšnih že od 20 do 30 odstotkov. V menopavzi se pojavlja pri skoraj vsaki tretji, po 70. letu pa prizadene vsako drugo.

Vzroki za težave z inkontinenco pred porodom so različni, od bolezenskih stanj, stresa, travm v otroštvu, hormonskih težav v puberteti ter prirojenih napak. »Na prvem mestu je genetika, sledi način življenja. Manjka nam tudi preventiva. V okviru telesne vzgoje otrok ne obstaja program, ki bi nas že v zgodnji mladosti naučil in nam privzgojil vaje za krepitev mišic medeničnega dna ter njihove pravilne uporabe,« pove Gabrijela Simetinger o tem, zakaj inkontinenca pesti čedalje več mladih.

Brez odlašanja k zdravniku

Najpogosteje se pojavi z oslabelostjo mišic, ki zadržujejo urin. K mišičnemu popuščanju zagotovo pripomoreta nosečnost in porod. Dejavniki se seštevajo. Pojav uhajanja urina se v nekaterih primerih lahko popravi sam, denimo če je težava prehodna, morda zgolj enkratna, kot je zaradi strahu. Celo med nosečnostjo in po porodu – rodila se spravijo v red nekako v šestih tednih – je nenadzorovano uhajanje kapljic urina lahko fiziološki dogodek.

Možnosti zdravljenja so obetavne, a se je treba začeti o inkontinenci pogovarjati. Na glas.

Kako odprte ali zadrte smo Slovenke glede pogovora o intimnih težavah? »Mislim, da smo zadržane,« pravi Gabrijela Simetinger. »V zadnjih nekaj letih se o inkontinenci veliko govori in piše, zato se je vedno več žensk začelo pogovarjati o tem. Čedalje več jih spregovori tudi pri zdravniku.«

Velja, da se je že pri majhni težavi pametno posvetovati z zdravnikom. To je pri prvi kapljici urina, ki uide neprostovoljno in neželeno.

Izogibanje spolnosti

Ženske, ki jim uhaja urin, se počutijo neprijetno in v zadregi, izgubljajo samospoštovanje in se izogibajo socialnim stikom. Mnogim intimna neprijetnost greni spolnost, saj ni redko uhajanje urina med spolnim odnosom. »Negativni vpliv na spolnost se po raziskavah kaže v nezadostni vlažnosti nožnice, motnji v doživljanju orgazma in bolečino med spolnimi odnosi. Posledično se zmanjša spolna želja, zato se ženske z inkontinenco urina začno izogibati spolnim odnosom,« pojasni Gabrijela Simetinger.

Zaradi ohlapnih mišic je prav mogoče, da tudi ne morejo doživeti orgazma. »Nožnica se v različnih reproduktivnih obdobjih spreminja,« pove Gabrijela Simetinger. »Med porodom se razširi in se nato vrne na svojo fiziološko velikost.« Povedano drugače, kakšna je nožnica, je mnogo bolj odvisno od redne vaginalne spolne aktivnosti kot od poroda oziroma je odvisno od reproduktivnega obdobja ženske.

Morda za konec zato vprašanje ginekologinji in seksologinji, koliko smo, v primerjavi z drugimi, Slovenci obremenjeni s pomembnostjo vaginalnega spolnega odnosa. »Ne morem primerjati. Današnja družbena konstrukcija seksualnosti je usmerjena falocentrično in vaginalni spolni odnos še vedno velja za normo heteroseksualnega spolnega odnosa, verjetno ne samo pri nas.«

Deli s prijatelji