NARAVNO

Ingver pomaga pri jutranji slabosti

Objavljeno 16. april 2015 11.00 | Posodobljeno 16. april 2015 11.00 | Piše: Da. M.

Učinkovitost ingverja je klinično dokazana in primerljiva s sinteznimi zdravili.

V Evropi ga poznamo že vsaj tri tisoč let, v začetku so ga uporabljali za dopolnilo mornarski hrani. Vedenje o njegovem antiemetičnem delovanju, s katerim so preprečevali morsko bolezen, je bilo dobro poznano, stari Grki in Rimljani pa so ga cenili tudi v kulinariki.

Rešitev za neprijetne jutranje slabosti se skriva v rumeni korenini ingverja. Ta namreč vsebuje gingerole in shogaole, aktivne sestavine, ki vplivajo na mehanizem bruhanja in umirijo težave.
Učinkovitost ingverja je klinično dokazana in primerljiva s sinteznimi zdravili. Stroka priporoča izdelke, ki vsebujejo standardizirane izvlečke ingverja, saj to pomeni, da je v vsaki zaužiti enoti (kapsula, tableta …) vedno enaka količina aktivnih sestavin.

Korenika ingverja je ena izmed prvih začimb, ki so jih ljudje uporabljali v kulinariki in zdravilstvu. Najpogosteje se uporablja ingver v prahu ali sveža ingverjeva korenika, ki prijetno diši, okus ima rahlo pikanten, rezek, a hkrati pekoče sladkast.

Zdravilne in začimbne snovi so v eteričnem olju (1,5–3 odstotka), ki je mešanica olj iz skupine seskviterpenov in monoterpenov. Najpomembnejša olja so zingiberol, zigiberen, limonen, cinerol, borneol, pinene in kurkumin, zingeron ter nehlapni gingeroli in shogaoli.

Vsebuje tudi beljakovine (9 odstotkov), škrob, encime in maščobne kisline, ter minerale kalij, kalcij, fosfor, magnezij in železo ter vitamine (največ je vitamina A in B3).

Delovanje in uporaba

Ingverjeve učinkovine blažijo številne težave. Več kot sto raziskav je potrdilo ingverjevo antiemetično delovanje zaradi različnih vzrokov (potovanje, nosečnost, zdravila idr.). Za antiemetično delovanje ingverja so odgovorni nehlapni gingeroli in shogaoli. Zaradi lokalnega delovanja na gastrointestinalni trakt uživanje ingverja ni povezano z neželenimi učinki na centralni živčni sistem. Ingver v velikih odmerkih (1–2 grama uprašene droge) uporabljamo kot močan antiemetik. V majhnih odmerkih deluje kot stomahik, tonik in digestiv. 

Antiemetično delovanje v zgodnji nosečnosti

Šibka do srednja stopnja slabosti se pojavi vsaj pri 80 odstotkih nosečnic – različne študije so nedvoumno dokazale korist uživanja ingverja pri njenem preprečevanju. Raziskave so pokazale ingverjevo antiemetično delovanje pri preprečevanju bruhanja in slabosti zaradi kemoterapije pa tudi pri preprečevanju pooperacijske slabosti in bruhanja.

Neželeni učinki

Zaradi lokalnega delovanja na prebavni trakt njegovo uživanje ni povezano z neželenimi učinki na centralni živčni sistem, ki so navadno prisotni pri uživanju centralno delujočih sredstev proti slabosti (antiemetikov).

Deli s prijatelji