DIETA

Hujšanje z maščobami

Objavljeno 08. marec 2015 15.00 | Posodobljeno 08. marec 2015 15.51 | Piše: E. B.

Revolucionarna dieta priporoča uživanje masla, rdečega mesa in polnomastnega sira, skratka živil, ki jim stroka že več kot pol stoletja pripisuje krivdo za srčno-žilna obolenja in debelost.

Če se mu ne morete upreti, izberite tistega z manj maščobe.

Si želite shujšati, a so diete za vas mučne, saj ste med njimi nenehno lačni? Se redno rekreirate, a se vam misel, da bi se ure in ure znojili v telovadnici, nadvse upira? Nova dieta obljublja mnogo preprostejšo metodo odpravljanja kilogramov, šokantno pa dopušča številne jedi, ki so med shujševalnimi režimi sicer na črnem seznamu.

Maščobna dieta se imenuje revolucionarno odkritje, ki jo je razvila britanska nutricionistka in osebna trenerka Zana Morris, temelji pa na uživanju energijsko zajetne hrane in telovadbe. V nasprotju s preostalimi metodami se ta ne izneveri, ko je treba doseženo težo tudi obdržati, saj ne gre za prehodno obdobje, temveč za nov življenjski slog. Svoja razodetja je objavila v knjigi, s katero vsa dozdajšnja spoznanja o hujšanju obrača na glavo, kajti pri njenem režimu ni treba šteti kalorij, stradati, se nadčloveško znojiti in se sploh vse dni ukvarjati zgolj z odvečnimi kilogrami. Maslo, sir in druge sicer prepovedane dobrote so pri Morrisovi dobrodošle, pri tem pa je nujnih le 15 minut rekreacije na dan.

Skrivnost uspeha se skriva v delovanju maščobe na inzulin, poudarja nutricionistka. Njegova osnovna naloga je skladiščenje energijskih presežkov v telesu: pri uživanju sladkorja naše telo proizvede največ inzulina, nekoliko manj ga je pri beljakovinah, pri maščobah pa ga menda tako rekoč ni. Rezultat? Morrisova zagotavlja izgubo od treh do štirih kilogramov v dveh tednih, od dva do osem centimetrov dolgoročne odprave oblog v predelu pasu in neverjetno čistejšo ter mnogo bolj gladko kožo. Pri prehrani, ki temelji na maščobah, se nabira manj glukoze in je raven inzulina nizka, zato mora telo vir energije črpati iz – maščob, ki jih je zaužilo! Takšna dieta bi bila lahko tvegana le za sladkorne bolnike tipa 1, zato naj se ti glede prehrane ustrezno držijo zdravnikovih napotkov, poudarja Morrisova, posvetujejo pa naj se tudi vsi drugi z morebitnimi zdravstvenimi težavami.

Prednost revolucionarne diete je nedvomno ta, da pri njej ne stradamo, saj pri uživanju maščob težko občutimo lakoto: maščobe se namreč presnavljajo počasi, zato tudi sitost traja dlje. Toda, mar ni maščoba škodljiva, kot nas zdravstvena stroka prepričuje že več kot pol stoletja? Nutricionisti v splošnem priporočajo nenasičene maščobe, ki jih najdemo v avokadu in oreških ter ribjem olju, toda Morrisova vztraja, da si moramo privoščiti tudi osovraženo maslo, polnomastni sir in rdeče meso – ne nazadnje, tudi vse več znanstvenikov in kardiologov popušča pri prejšnjih trditvah in naštetim živilom ne pripisuje več krivde za srčno-žilna obolenja in debelost, kar potrjuje tudi vse več raziskav.

Ne pozabimo, niso vse kalorije enake, poudarja Morrisova, kajti maščobe imajo t. i. presnovno prednost – telo jih dodobra izkorišča, kar pri sladkorju ne drži. In če pri tem pridno telovadimo – zadostuje le petnajst minut na dan –, so rezultati zagotovljeni. Nutricionistka priporoča vaje, ki obsegajo velike mišične skupine, režim, ki je kratek, a intenziven, in z zelo kratkimi predahi: kratko in jedrnato, hitro in učinkovito, poudarja Morrisova v svoji novi knjigi. 

Deli s prijatelji