DIETA

Hujšajmo z glavo 
in s srcem

Objavljeno 24. marec 2014 12.30 | Posodobljeno 24. marec 2014 12.30 | Piše: S. I.

Kot pri vsaki stvari je treba biti tudi pri hujšanju zmeren. Modne diete delujejo le kratek čas. Naučiti se moramo poslušati svoje telo in ne smemo postati obsesivni.

Pametno se je izogibati izdelkom, na katerih na veliko piše brez maščob. Foto: Shutterstock

Hujšanje oziroma izgubljanje maščob je dolgotrajen in počasen postopek, ki se lahko še upočasni s prehranjevalnimi napakami. In kdor je že kdaj hotel izgubiti kakšen kilogram, je zagotovo delal napake. Ko se želimo znebiti maščobnega tkiva, se pogosto ujamemo v past, saj mislimo, da počnemo pravo stvar, v resnici pa si delamo več škode kot koristi.

Na spletu in v tisku najdemo mnogo podatkov o prehrani in hujšanju in prav lahko se izgubimo med gorami nasvetov ter pravil. A čeprav je res, da se na napakah učimo, je lahko pot do idealne telesne teže lažja, če imamo na voljo dobre informacije. Tukaj je nekaj napak, ki jih pogosto delamo, a se jim lahko izognemo.

Brez maščob in kalorij?

Če v trgovini zagledate izdelek z napisom lahko ali brez maščob, ga mirno prezrite in pojdite naprej. Marsikdo se ujame na takšne oglaševalske trike, a resnica utegne biti precej drugačna. Kadar proizvajalec iz prehranskega izdelka odstrani maščobe, jih mora nadomestiti s čim, da je hrana sploh užitna. To so pogosto aditivi, ki jih niti ne znamo izgovoriti, rafinirani ogljikovi hidrati in sladkor. Tovrstni dodatki lahko še kako škodijo našemu boju s kilogrami, zato se je najbolje izogibati predelani, pakirani ter vnaprej pripravljeni hrani in raje kupovati sveže sestavine s čim manj dodatki.

Če želimo izgubiti maščobe, moramo zmanjšati vnos kalorij v telo, kajne? Torej bi moralo veljati, da bomo izgubili več maščobe, če bomo zaužili manj kalorij. Pa ni čisto tako. Resno omejevanje kalorij sicer deluje kratek čas, a s tem upočasnjujemo presnovo. In če to ni dovolj hudo – ko dobimo res premalo kalorij, začne telo kuriti našo tako težko pridobljeno mišično maso, čemur pravimo katabolizem. Če se to zgodi, se lahko hujšanje močno zaplete. Če torej predolgo uživamo premalo kalorij, ne bomo dosegli želenega cilja.

Skrajnosti in modne diete

Živimo v času, ki od nas zahteva vse ali nič. In za marsikoga to velja tudi pri hujšanju. Nekateri pretiravajo s številom dnevnih obrokov, drugi bolestno preštevajo ogljikove hidrate, tretji nočejo uživati sadja in mleka (zaradi sladkorja), četrti prisegajo na prehranske dodatke. Kaj pa se je zgodilo z zmernostjo? Kdor želi trajno obdržati linijo in zdravo živeti, mora najti neko ravnovesje.

Pametno se je izogibati modnim dietam. Kdor je poskusil tako imenovano hormonsko dieto, jedel samo zeljno juho, se odločil za kakšno tridnevno hujšanje, užival le to, kar mu dovoljuje njegova krvna skupina, ali preizkusil kakšno divjo sokovno shujševalno kuro, naj se ustavi in razmisli. Modne diete poskušajo pridobiti nove uporabnike na podlagi najnovejših odkritij in zgodb o uspehu. Sicer delujejo, a le kratek čas. Večina radikalnih odtegovalnih diet se v daljšem obdobju izkaže za nezdrave. Kakor pravi osebna trenerka Karina Baymiller, »ne bi smeli početi ničesar, česar ne bomo mogli ali zmogli početi vse življenje. Zdravo prehranjevanje mora postati slog življenja – in če niste pripravljeni vsak dan do smrti jesti zeljne juhe, se raje izogibajte radikalnim dietam.«

Uživajmo življenje

Moramo biti dosledni. Seveda si je treba tudi kaj privoščiti, saj to koristi tako duši kot telesu, toda če dieto prekinemo po koncu službe v petek popoldne in se ves konec tedna nažiramo z jedmi, ki smo se jim čez teden odpovedovali, bomo imeli težave, saj ne bomo le upočasnili napredka, ampak ga bomo lahko tudi ustavili.

Poslušati je treba svoje telo, ki nam zna povedati, kdaj smo lačni in kdaj siti. Če preslišimo, kdaj smo pojedli dovolj, in se bašemo do onemoglosti, hitro naletimo na problemček, ki se mu reče debelost.

Na koncu pa ne smemo pozabiti živeti. Ne smemo postati obsedeni z vsakim gramom zaužite hrane. Če doživimo napad panike, kadar obroka št. 4 ne moremo pojesti natanko dve uri in pol po obroku št. 3, se moramo ustaviti, globoko vdihniti in dobro premisliti. Naj naša želja po zdravju ne postane nezdrava obsesija. Recimo zajtrku zajtrk, in ne obrok št. 1. Pojdimo ven s prijatelji, pojejmo košček čokolade, poslušajmo svoje telo, ki nam sporoča, kdaj je lačno. Nasmehnimo se, sprostimo in zabavajmo. 

Deli s prijatelji