ZA ZDRAVJE

Hren in med pozdravita bronhitis

Objavljeno 07. marec 2012 20.30 | Posodobljeno 07. marec 2012 20.30 | Piše: M. F.

Mešanica medu in hrena je učinkovita pri zdravljenju bronhitisa, ni pa primerna za vse.

Zdravilne lastnosti hrena so cenjene že od srednjega veka.

Zima se počasi umika pomladi, a različna obolenja, ki jih prinašajo hladni dnevi, so še vedno na pohodu. Če so napadla tudi vas in vas več kot pet dni ne spustijo iz svojega primeža, se zato počutite slabo, kašljate in imate visoko temperaturo ter vas boli v pljučih, imate najbrž bronhitis. Zdravilo zanj lahko poiščete tudi v domači lekarni, vendar pa velja, da se morajo nosečnice in doječe matere obvezno posvetovati z zdravnikom.

Okusni in zdravilni hren

Prva rastlina na seznamu za zdravljenju bronhitisa je hren. Že od srednjega veka se uporablja kot zdravilo proti številnim boleznim. Spodbuja presnovo in deluje kot diuretik, najpogosteje pa je del prehrane prav pozimi. V hladnih dnevih, ko so okužbe dihal pogostejše, je odličen zaveznik v boju proti bronhitisu, vnetjem pljuč in prehladom. Vsebuje glukozinolate, ki mu zagotavljajo značilen pekoč okus,  redčijo gost izloček in spodbujajo izločanje sluzi. Po nekaterih raziskavah hren zaradi visoke vsebnosti glukozinolatov ščiti tudi pred rakom.                                                                                                                                                                                                                                                                         

Če kašljate in vas boli v pljučih  pomešajte dve skodelici medu, pol skodelice naribanega ingverja in pol skodelice naribanega hrena. Mešanico pustite stati kakšen dan, nato pa vsak vsako jutro dan zaužijte žličko. Če ima pripravek premočan okus, ga dodajte čaju.

Jeglič blaži bolečino

Poleg hrena je znano zdravilo proti bronhitisu tudi jeglič, največ koristnih sestavin pa je v njegovi korenini. Ta rastlina je bogata z vitaminom C, blaži bolečine v pljučih in lajša izločanje sluzi iz bronhijev.

Najučinkovitejši za blaženje bronhitisa je sirup iz korenine, pomagate pa si lahko tudi s čajem: pomešajte 10 gramov nasekljane korenine jegliča, 10 gramov plodu janeža, 20 gramov korenine sladkega korena in prav toliko listkov materine dušice. Žličko mešanice prelijte z vrelo vodo in pustite 20 minut. Precedite in popijte, dnevno največ tri skodelice čaja. 

Materina dušica je naravni antibiotik

Med hladnimi dnevi je materina dušica en najbolj naravnih antibiotikov. Dokazano je namreč, da timol, eterično olje te rastline, učinkovito zdravi bronhitis in dražeč kašelj. Zdravilne sestavine se nahajajo v listu in cvetu, čaj pa vedno pripravite v pokriti posodi, da zadrži izparljive sestavine.

Dve žlički materine dušice prelijte s skodelico vode, pustite pet minut in precedite. Dnevno popijte tri skodelice toplega čaja, zaslajenega z medom, ki prav tako blagodejno vpliva na bronhije.


 

Deli s prijatelji