BATATA

Hranljiv sladek krompir

Objavljeno 24. marec 2013 13.00 | Posodobljeno 24. marec 2013 13.00 | Piše: P. P.

Batata ali sladek krompir je zelo hranljivo živilo: ima veliko betakarotena in vitamina E (za srce, žile) ter vitamina A.

Priporočljivo ga je pripraviti kar z lupino.

Vedno več zdravih receptov v zadnjem obdobju vsebuje sladek krompir, zato tokrat nekaj besed o tem hranljivem živilu. Sladek krompir je gomoljast slak iz tropske Amerike. Gomolji so zelo podobni krompirju, a imajo debelejšo lupino, so oranžne, bele ali rumene barve, njihov okus pa je najbolj podoben kostanju. To pri nas ne več tako zelo novo živilo ima precej pozitivnih lastnosti, na primer visoko hranilno vrednost: skodelica sladkega krompirja vsebuje kar 65 odstotkov dnevne priporočene količine vitamina C, vsebuje vitamin E, ki dobro deluje na srce in žile, je dober vir kalcija, kalija, folne kisline in betakarotena; ta je antioksidant, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Ena skodelica sladkega krompirja vsebuje kar 700 odstotkov priporočene dnevne količine vitamina A. Zelo koristen je tudi za kožo, saj zaradi visoke vsebnosti betakarotena zavira proces staranja.

Primeren je za kuhanje in pečenje v pečici, lahko ga tudi cvremo. Priporočljivo ga je pripraviti kar z lupino, saj se mnogo hranilnih snovi skriva takoj pod njo, če se boste odločili za takšen način, kupite ekološko pridelanega, sicer pa ga lahko olupite, ko je že kuhan. Uživali naj bi ga skupaj z nekaj zdrave maščobe, saj bo tako telo bolje izkoristilo betakaroten. Tradicionalna jed na ameriški zahvalni dan so s pomarančnim sokom in rjavim sladkorjem pripravljene batate, kot tudi pravimo sladkemu krompirju. Iz njega lahko pripravljamo okusne pireje za različne pite, pudinge in kruh, ne le slane, tudi sladke. Pire iz batate lahko postrežete namesto pireja iz navadnega krompirja, ki ga mnogi ne marajo (tudi zato, ker spada med razhudnike), odlična je tudi gosta kremna juha iz njega.

Ima nizek glikemični indeks, zato je primeren za sladkorne bolnike. Glikemični indeks je oznaka, ki pove, koliko določeno živilo dvigne nivo sladkorja v krvi; visok indeks pomeni velik porast glukoze, čemur se morajo izogibati sladkorni bolniki pa tudi preostali. Sladek krompir ima zelo nizek glikemični indeks, 17, običajni krompir ga ima denimo 29.

Zakaj ga najdemo v toliko receptih za aktivne športnike, obiskovalce fitnesa? Vsebuje veliko kalija, ki pomaga pri mišičnih krčih, priporočljiv je tudi za tiste, ki so pod stresom, saj telo takrat potrebuje več tega elementa. Sladek krompir zlahka gojite kar doma, saj potrebuje le sto dni brez zmrzali, da zraste. Ne napada ga veliko škodljivcev, potrebuje le malo vode in gnojil. Če si vrta ne morete privoščiti, boste oranžne gomolje našli v večjih supermarketih pa tudi v nekaterih bio prodajalnah.

 

Deli s prijatelji