BOGASTVO NARAVE

Hrana in zelišča – naravni antibiotiki

Objavljeno 25. marec 2017 14.00 | Posodobljeno 25. marec 2017 14.00 | Piše: A. F.

V zadnjih letih se je poraba antibiotikov še povečala in mnogo bakterij je postalo odpornih proti njim. Znanstveniki imajo vedno večje težave z razvijanjem zdravil, saj se bakterije zelo hitro spreminjajo.

Naravni antibiotiki so odlični v boju proti okužbam. Foto: Shutterstock

Naši predniki so se proti bakterijam borili z antibiotiki, ki so jih našli v naravi. Seveda tudi ti niso vsemogočni in obstajajo bolezni, ki jih žal ni mogoče ozdraviti z njimi, proti manjšim zdravstvenim tegobam in sezonskim nevšečnostim pa se lahko spopadamo tudi z njimi …

Česen

Izjemno je učinkovit v boju proti virusom, ki povzročajo prehlade in gripo, saj velja, da že v kali zatre njihovo škodljivo delovanje. Vsebuje alicin, zdravilno učinkovino, ki daje česnu, ko ga zdrobimo, zmeljemo in podobno, značilen vonj. Alicin deluje protibakterijsko, proti različnim parazitom in drugim mikroorganizmom. Z njim se tudi težko predoziramo. Nekateri ga surovega teže prenašajo in jih boli želodec, stranski učinek pa je, da bo vaša okolica verjetno še nekaj ur po zaužitju vedela, da ste na naravnem antibiotiku.

Med

Že stari Rimljani so poznali njegov zdravilni učinek in po osvajalskih pohodih so ga uporabljali za mazanje ran. Tako so preprečili razvoj hujših okužb. Med, prav v Sloveniji imamo zelo kakovostnega, že od nekdaj velja za učinkovito sredstvo v boju proti virusom in bakterijam – deluje antiseptično, protivnetno in protibakterijsko. Vsebuje namreč encim, ki cepi vodikov peroksid v vodo in kisik in tako pomaga telesu, ki se bori proti okužbam. Prav tako ima razstrupljevalni učinek in čisti kri, je pa tudi zelo dobra opora za jetra in dobro vpliva na prebavila. Eden bolj znanih receptov, s katerim lahko okrepimo imunski sistem, je, da medu primešamo cimet in tako dvignemo število belih krvnih telesc. Uporabljajte ekološki in nepredelan med, saj se v procesu pasterizacije zmanjša njegova antioksidacijska moč.

Jabolčni kis

Deluje protibakterijsko in antiseptično, z uporabo jabolčnega kisa telo alkaliziramo, posledica tega pa je lahko manj slabega holesterola in manjša verjetnost, da bomo zboleli za katero od oblik raka. Lahko ga uporabimo tudi kot razkužilo in celo za sterilizacijo.

Kurkuma

Ta tesna sorodnica ingverja je za uporabo v kuhinji privlačna že zaradi barve in okusa, zelo dobro pa vpliva tudi na zdravje. Je odlično sredstvo za boj proti bakterijam. Skupaj z medom je še posebej učinkovita, zato ju poskušajte za zdravljenje okužb ali manjših ranic uporabljati skupaj.

Izvleček iz grenivkinih pešk

Nekatere zadnje znanstvene študije naj bi razkrivale, da lahko izvleček iz grenivkinih pešk uniči kar 700 vrst virusov, bakterij, parazitov in glivic. Vsebuje ogromno različnih antioksidantov, spodbuja delovanje imunskega sistema in dobro vpliva na črevesno floro.

Origano in origanovo olje

Priljubljena začimba, ki jo ogromno uporabljamo pri kuhanju, je tudi zelo dober naravni antibiotik. Poleg tega, da deluje protibakterijsko, dobro vpliva na prebavo in pomaga pri hujšanju. V origanu najdemo karvakrol, glavno protibakterijsko sestavino origana. S to začimbo uspešno preganjamo ne samo bakterije, ampak tudi okužbe prebavil.

Zelje

Vsebuje veliko vitamina C in ena dobra porcija zelja naj bi zadostila 75 odstotkom dnevnih potreb po tem vitaminu. Deluje tudi protibakterijsko, in če zaužijemo zeljni sok, oslajen z medom, je to zelo dober način, kako lahko pomagamo prebavilom, preprečimo okužbe in vzdržujemo primerno telesno težo.

Kokosovo olje

V zadnjem času je zelo priljubljeno. Njegova uporaba pa ni omejena samo na uživanje, saj zelo dobro vpliva tudi na kožo in lase. Deluje protimikrobno in protiglivično. Vsebuje tudi antioksidante, ki so v naravi sicer precej redki. Uporaba kokosovega olja kot živila podpira imunski sistem, z njegovo pomočjo lahko vzdržujete normalno raven holesterola in sladkorja v krvi. Vsako jutro ga (približno žličko) primešajte v kavo in imeli boste več energije. 

Deli s prijatelji