POMEMBNA ŽLEZA

Hrana, ki ščitnici prija, in tista, ki ji ne

Objavljeno 11. oktober 2015 10.30 | Posodobljeno 11. oktober 2015 10.30 | Piše: M. F.

Vsi, zlasti pa tisti, ki imajo težave s ščitnico, bi morali biti pozorni na prehrano.

Zaveznica ščitnice je tudi špinača.

Ščitnica sodi med naše najpomembnejše žleze z notranjem izločanjem, njeno zdravje pa je ključno za pravilno delovanje vseh presnovnih procesov v našem telesu. 

Na žalost pa so bolezni ščitnice vse pogostejše. Preveč (hiper) ali premalo (hipo) aktivna ščitnica lahko povzroča alergije, težave s kožo, utrujenost, razdražljivost, prebavne težave, težave s spanjem, pridobivanje ali izgubljanje mase, otekline in različne vrste bolečin in avtoimunske bolezni.

Kaj ji najbolj škoduje

Eden največjih sovražnikov ščitnice je stres, ki smo mu bolj ali manj izpostavljeni vsi. Veliko vlogo pri njenem delovanju pa imata tudi dednost in prehrana. In ker na slednjo lahko vplivamo, poglejte nekaj živil, ki ščitnici pomagajo, in tista, ki ji lahko škodujejo. 

Zavezniki ščitnice

Jodirana sol

Jod je element, ki ga ščitnica nujno potrebuje za proizvodnjo hormonov. Pomanjkanje joda v telesu se kaže kot golšavost. Ta, odkar se morski soli dodaja jod, res ni več pogost pojav. In čeprav s soljo ne gre pretiravati, jo ščitnica potrebuje. Priporočena količina, ki za odrasle znaša pet gramov na dan, ji bo pripomogla k zdravemu in pravilnemu delovanju.

Zelena zelenjava

Špinača, zelena solata in druga zelena listnata zelenjava je odličen vir magnezija, enega od elementov, ki igra pomembno vlogo v našem telesu in je odgovoren tudi za pravilno delovanje ščitnice. Krči v mišicah, občutek šibkosti in pospešeno bitje srca so nekateri od simptomov pomanjkanja magnezija v telesu. 

Lupinasti plodovi (razen kikirikija)

Indijski oreščki, mandlji, bučna semena, orehi in podobno so prav tako odlični viri magnezija. Brazilski oreščki poleg magnezija vsebujejo še selen, ki je prav tako ključen za pravilno delovanje ščitnice. Že s petimi brazilskimi oreščki dnevno boste zadovoljili potrebe telesa po selenu in tako pomagali tudi ščitnici.

Ribe in morski sadeži

Ribe, škampi in morske alge so odličen vir joda, ta pa preprečuje hipertiroidizem oziroma hipertirozo, stanje, ko ščitnica proizvaja preveč hormonov. 

Sovražnice ščitnice

Kapusnice (zelje, ohrovt, cvetača, brokoli …)

Čeprav so vsa našteta živila načeloma zelo zdrava, na žalost na ščitnico ne vplivajo najbolje. V telesu namreč lahko preprečijo, da bi ščitnica dobila dovolj joda za normalno delovanje. Drži sicer, da ob zadostnih količinah joda in ob zmernih količinah kapusnic ne bi smeli imeti težav in bi si jih dvakrat na teden smeli privoščiti tudi tisti, ki imajo s ščitnico težave. Pretiravati z njimi pa vendar ne gre ...

Soja in izdelki iz soje

Za osebe, ki imajo zdravo ščitnico, ne bi smeli povzročati težav, a vendar lahko nekatere spojine iz soje ovirajo absorpcijo joda v telesu, zato za ljudi, ki imajo s to žlezo težave, ni priporočljiva.

Gluten

Je beljakovina, ki jo vsebujejo nekatera žita in seveda izdelki iz njih. Pri osebah, ki so zanjo preobčutljive ali imajo celo celiakijo, lahko pride do poškodb tankega črevesa, kar pa povzroča tudi nepravilno delovanje ščitnice in privede do zmanjšanega ali pretiranega delovanja te žleze.

Deli s prijatelji