DODATNA ZAŠČITA

Hrana, ki ščiti pred soncem

Objavljeno 21. junij 2013 11.00 | Posodobljeno 21. junij 2013 11.00 | Piše: M. F.

Poleti si privoščite veliko oranžnega sadja, zelene zelenjave in temne čokolade.

Katehini v zelenem čaju prav tako pomagajo v zaščiti pred sončnimi žarki.

Seveda se pred sončnimi opeklinami zavarujete s kremami in losjoni s primernim zaščitnim faktorjem. V pomoč pa so nam lahko tudi nekatera živila. Poglejte, katera so najučinkovitejša, uživajte jih vse poletje, kljub temu pa ne pozabite na konvencionalne oblike zaščite, opozarja britanska nutricionistka Nina Goad iz Britanskega združenja dermatologov. Nobena sestavina v živilih namreč ni tako močna, da bi lahko povsem nadomestila zaščitne faktorje krem.

Paradižnik

Na vrhu seznama je paradižnik. Za svojo rdečo barvo se lahko zahvali likopenu, antioksidantu, ki koži zagotavlja večjo odpornost proti sončnim žarkom. V eni od britanskih raziskav so imele odrasle osebe, ki so vsak dan zaužile pet žlic paradižnikovega pireja, za 33 odstotkov večjo naravno zaščito pred sončnimi opeklinami, kar bi izraženo z zaščitnim faktorjem SPF znašalo 1,3. Paradižnik prav tako spodbuja tvorjenje prokolagena, katerega izguba vodi v zmanjšanje elastičnosti kože in s tem v nastanek gub. Predelani ali kuhani paradižniki vsebujejo več likopena kot sveži, ta antioksidant pa najdemo tudi v grenivki in lubenici.

Oranžno in zeleno

Sadje in zelenjava oranžne barve (npr. korenje), sladki krompir, mango, marelice, melona ter zelena listnata zelenjava: špinača, vodna kreša, grah, zelje in brokoli so bogati z antioksidantom betakarotenom. Nemški znanstveniki so dokazali, da 10-tedensko uživanje tega antioksidanta v obliki dodatkov prehrani ščiti pred sončnimi opeklinami. Vse, kar je bogato z betakarotenom, vsebuje tudi lutein in zeaksantin. Ta dva antioksidanta sta v očeh in te ščitita pred UV-žarki. Z drugimi besedami, delujeta kot naravna sončna očala.

Vitamin C in E

Druga dva antioksidanta, vitamina C in E, prav tako pomagata varovati pred opeklinami in ščitita celice pred prostimi radikali, ki nastanejo pod vplivom sončnih žarkov. Raziskava, izvedena s pomočjo 4000 žensk, je dokazala, da so imele tiste, ki so uživale dovolj vitamina C,  manj gub v primerjavi s tistimi, ki so ga uživale manj. Dober izvor tega so citrusi, jagodičevje, paprika, jagode, kivi …

Vitamin E, ki je v kvasu, avokadu, orehih, semenih ter olivnem in koruznem olju, prav tako zmanjšuje verjetnost poškodb celic zaradi sonca.

Prave maščobe

Dodajanje olivnega olja, nasekljanega avokada, neslanih lupinastih plodov in semen v solato pomaga koži, saj se vitamin E v telesu absorbira v nenasičenih maščobah. Te prehajajo v kožne sloje in celice ščitijo pred poškodbami. Prav tako pomagajo iz živil telesu absorbirati več betakarotena.

Oreški

Brazilski oreščki so bogati s selenom. V eni od raziskav je bilo dokazano, da dodajanje selena celicam pred izpostavljenostjo UV-žarkom pripomore k zaščiti kože. Priporoča se uživanje 10 brazilskih oreščkov na dan. Dober izvor selena so še ribe, školjke in jajca.

Zeleni čaj

Katehini v zelenem čaju prav tako pomagajo v zaščiti. Poškodbe zaradi sonca so za 25 odstotkov manjše pri tistih, ki vsak dan popijejo skodelico zelenega čaja.

Čokolada

Še najboljša novica: malo temne čokolade na dan deluje kot blaga krema za sončenje. Osebe, ki so v raziskavi 122 dni vsak dan zaužile 20 gramov temne čokolade, so bile lahko izpostavljene dvakrat večjemu delovanju UVB-žarkov, preden je njihova koža postala rdeča, v primerjavi s tistimi, ki so jedli običajno čokolado. Antioksidant flavanol v kakavu ima torej čudežno moč.

Deli s prijatelji