ZA ŽENSKE

Hormonsko ravnovesje

Objavljeno 12. oktober 2014 17.00 | Posodobljeno 12. oktober 2014 17.06 | Piše: E. N.

Zeliščarji so divji jam že v 18. stoletju uporabljali za lajšanje menstrualnih krčev, pozneje so znanstveniki odkrili, da vsebuje diosgenin, ki ga v laboratorijih s kemičnim postopkom spremenijo v progesteron.

Ženski hormonski sistem lahko hitro zmotijo notranji in zunanji sprožilci; notranje ravnovesje na primer porušimo s kontracepcijskimi tabletami, poleg tega smo vedno bolj izpostavljeni okoljskim estrogenom, ki posnemajo naravne hormone. Večinoma jih najdemo v hrani, čistilih, kozmetiki, plastiki in drugih kemičnih stvaritvah, ki jih je ustvaril človek in onesnažujejo hrano in okolje. Pomembna sta ustrezna prehrana in urejen življenjski slog, a to nam pogosto onemogoča hitri tempo, zato vse pogosteje posegamo po prehranskih dopolnilih, tudi takih, ki pomagajo uravnati hormonsko stanje.

V 18. in 19. stoletju so zeliščarji uporabljali divji jam za urejanje ženskega hormonskega sistema, z njim so zdravili menstrualne krče in težave, povezane s porodom, oblive, glavobole, težave v menopavzi, prav je prišel pri vzdraženih želodcih pa tudi kašlju, za zdrava jetra in endokrini sistem itd. V 50. letih prejšnjega stoletja so znanstveniki odkrili, da vsebuje diosgenin, rastlinski estrogen, ki ga lahko strokovnjaki kemijsko, torej v laboratorijih, spremenijo v hormon progesteron. Sam diosgenin v telesu ne deluje kot estrogen; diosgenin se v hormone, npr. progesteron in estrogen, ne pretvori neposredno z nanosom ali uživanjem, kot je pogosto napačno predstavljeno. Za tako pretvorbo je potreben kemični postopek, v laboratorijih iz divjega jama proizvajajo naravni ali bioidentični progesteron, ki se loči od naravnega divjega jama z izvlečkom diosenina.

Uživanje divjega jama naj bi nižalo tudi holesterol; diosgenin je telesu preprečeval absorpcijo holesterola, vsaj v raziskavah, opravljenih na živalih, v tistih, v katerih so sodelovali ljudje, se nivo holesterola ni znižal, so se pa zmanjšali trigliceridi (maščobe v krvi). Koristil naj bi tudi pri revmatoidnem artritisu, osteoporozi ter nekaterih drugih stanjih.

Divjega jama je več kot 600 vrst, nekatere gojijo kot vir diosgenina za laboratorije, teh navadno ne uživamo, saj so grenki, le dvanajst vrst naj bi bilo užitnih. Zaradi mnogo stanj, pri katerih naj bi koristil, ga najdemo v mnogo pripravkih, posušenega (kapsule, tablete) ali v obliki izvlečka (čaj), na voljo so tudi kreme. Otroci naj ga ne uživajo, saj delovanja na njih niso preizkušali, prav tako naj bi se mu izogibale nosečnice in doječe matere ter tisti, ki so imeli hormonsko odvisnega raka (na prostati, jajčnikih, maternici, dojki) oziroma imajo bolezen v družini: pred uporabo se posvetujte z zdravnikom, saj imajo tudi zelišča stranske učinke in lahko vplivajo na delovanje zdravil in pripravkov, ki jih uživate.

Deli s prijatelji