MENOPAVZA

Hormoni ženskam v pomoč

Objavljeno 01. november 2012 20.00 | Posodobljeno 01. november 2012 20.00 | Piše: Milka Krapež

Menopavza ni bolezen, ampak sestavni del življenja vsake ženske.

25 odstotkov žensk ima menopavzne probleme več kot pet let.

Torej zdravljenje ni potrebno, bi lahko rekli. Vendar ima mnogo žensk v času, ko izgubljajo redno menstruacijo, veliko hudih težav, zato si pomagajo z nadomestnimi hormoni. Nekatere bi se sicer lahko znašle celo na psihiatričnem zdravljenju. Običajne težave pri meni, kot so vročinski oblivi, razdražljivost, povečana občutljivost, sentimentalnost pa tudi suha vagina in pomanjkanje želje po spolnosti, so v javnosti precej znane. Matere svojim hčeram pogosto govorijo, da bodo že same videle, kako hudo je, ko bodo prišle v njihova leta. Mnogo žensk zaradi tega misli, da so enake tegobe neizogibne. Vendar to ne drži. Že drugačen način življenja v času pred meno lahko bistveno vpliva na obdobje menopavze. Kljub temu je res, da imajo potomke mater, ki so imele hujše težave, tudi same več problemov. Veliko jih je mogoče rešiti z uživanjem nadomestnih hormonov. Teh pa se mnogo žensk boji in se raje odpovedo zdravilom.

Kam je šel hormon?

Neprijetni spremljevalci menopavze se pojavijo zaradi zniževanja ravni hormona estrogena. Približno tretjina žensk nima skoraj nobenih težav, druga tretjina jih ima nekaj, medtem ko ima tretjina žensk zelo hude probleme, zaradi katerih poiščejo strokovno pomoč. Pri 25 odstotkih trajajo več kot pet let. Ženske pogosto pravijo, da so imele zadnjo menstruacijo pred nekaj tedni, da sprva niso imele večjih težav in so že mislile, da jih ne bodo doletele, nato se je pojavila nespečnost, kar je povzročilo utrujenost čez dan, strah, kako bo delala, na koncu pa še, da mora vzdržati še tistih nekaj let do upokojitve.

Individualne terapije

Ženske se hormonov bojijo zaradi negativnih informacij v medijih, te pa so navadno rezultat nepravilno načrtovanih raziskav. To je v primeru hormonskega nadomestnega zdravljenja še kako res. Američani so ugotovili, da je zaradi raziskave Women's Health Initiative

Uradna medicina pravi, da je učinkovitost dokazana samo pri registriranih zdravilih, medtem ko tega za bioidentične in fitohormone ni mogoče trditi. Mnogo strokovnjakov naravnega zdravilstva ženskam v menopavzi najprej priporoča spremembo prehrane: več organsko pridelane zelenjave, več svežega sadja, manj sladke, slane, mastne in predelane hrane in redno vsakodnevno gibanje.

pred nekaj leti hormonsko nadomestno zdravljenje opustilo več kot pol žensk, ki so prej hormone redno jemale. Tiste, ki so sodelovale v raziskavi, so imele po prekinitvi zdravljenja kar precej težav. Samo zamislite si 70 let staro žensko, ki ima spet vročinske valove! Pozneje so strokovnjaki pojasnili, da so to raziskavo delali s starimi zdravili, z najbolj nevarnimi nadomestnimi hormoni (estrogen je bil, na primer, pridobljen iz konjskega urina!).

Sedanja priporočila strokovnih združenj v Evropi in pri nas pravijo, da se je treba predvsem z vsako žensko pogovoriti in se za terapijo odločati individualno. Takoj po menopavzi naj bi ženska dobila optimalen odmerek hormonov. Za dolgotrajno jemanje naj bi zdravnik izbral hormonsko nadomestno terapijo z najnižjim še učinkovitim odmerkom, pri starejših ženskah pa naj bi se prav tako odločal za najnižje možne odmerke. Izbiral pa naj bi med zdravili, ki vsebujejo hormon progestogen.

Bioidentični in fitohormoni

Ženske naj bi se začele zdraviti takoj, ko se začno značilne težave: vročinski oblivi, znojenje, nespečnost, razbijanje srca pa tudi utrujenost, razdražljivost, živčnost, depresivnost in pomanjkanje želje po spolnosti. Hormonsko nadomestno zdravljenje je priporočljivo tudi pri urogenitalni atrofiji, suhosti sluznice genitalij in sečil.

Zadnjih nekaj let so na voljo tudi tako imenovani bioidentični hormoni, ki so rastlinskega izvora, vendar pridobljeni v laboratoriju. Bioidentični pomeni, da so enaki človeškim, zato tudi delujejo enako. Drugačni pa so tako imenovani fitohormoni, kar pomeni, da so prav tako iz rastlin, vendar po sestavi niso hormoni, temveč delujejo kot oni.

Uradna medicina pravi, da je učinkovitost dokazana samo pri registriranih zdravilih, medtem ko tega za bioidentične in fitohormone ni mogoče trditi. Kljub temu mnogo žensk raje sega po zadnjih, kar posebno velja za tiste z milejšimi težavami in tudi tiste, ki se zdravljenja z nadomestno hormonsko terapijo uradne medicine bojijo. Uradna medicina opozarja tudi, da varnost hormonov, ki so pridobljeni iz rastlin (znani so sojini preparati), ni raziskana. To pa pomeni, da ni zagotovila, da bi bile ženske, ki jemljejo iz rastlinskih izvlečkov pridobljene hormone, bolj varne pred nastankom raka dojke (in morda tudi drugimi boleznimi) od tistih, ki jim zdravnik predpiše hormonsko nadomestno zdravljenje.

Naravno zdravilstvo

Ne glede na vse to ženske tudi pri nas segajo po obojih, tako bioidentičnih kot fitohormonih, kar velja za tiste z blažjimi menopavznimi težavami in tiste, ki se bojijo rakavih bolezni. Mnogo strokovnjakov naravnega zdravilstva ženskam v menopavzi priporoča najprej spremembo prehrane (več organsko pridelane zelenjave, več svežega sadja, manj sladke, slane, mastne in predelane hrane) ter redno vsakodnevno gibanje pa tudi različne prehranske dodatke: od maščobnih kislin omega-3 do ginsenga in še nekaterih drugih pripomočkov, ki jih ponuja mati narava. Marsikateri pomagajo že ti in jim ni treba segati po močnejših pomagalih. Pa tudi homeopatija ima na voljo več zdravil zoper menopavzne težave. Homeopati jih predpisujejo zelo individualno, univerzalnega vzorca namreč ni. 

Deli s prijatelji