HOMEOPATSKA ZDRAVILA

Homepatija: Pegasti badelj ščiti jetra

Objavljeno 11. december 2013 20.10 | Posodobljeno 11. december 2013 20.12 | Piše: Tadeja Rajer

Bolj kot homeopatsko zdravilo poznamo in v ljudskem zdravilstvu uporabljamo rastlino pegasti badelj.

Bolj kot homeopatsko zdravilo Sylibum marianum v ljudskem zdravilstvu poznamo in uporabljamo pegasti badelj: pospešuje obnovo jetrnih celic in zdravi jetra po poškodbah zaradi virusov ali strupenih snovi. Je ena izmed najbolj varnih zdravilnih rastlin, saj tudi pri prekoračenju odmerka razen blagih prebavnih motenj oziroma pospešitve prebave ne povzroča neželenih učinkov. Ugoden je tudi vpliv homeopatskega zdravila: pomaga pri žolčnih kamnih z močnimi bolečinami, ki se poslabšajo z gibanjem. Sylibum marianum ali tradicionalno carduus marianum je od skupno 77 homeopatskih zdravil, ki so na voljo v slovenskih lekarnah, predzadnje, ki ga predstavljamo.

Bolj kot homeopatsko zdravilo poznamo in v ljudskem zdravilstvu uporabljamo rastlino pegasti badelj. Spada v družino nebinovk in je domorodna rastlina južne Evrope, Rusije, Azije in tudi Afrike. V naših krajih jo bolj gojimo, divje raste v toplih in suhih predelih. Zraste do poldrugega metra visoko, z značilnimi zeleno-belimi progastimi, nazobčanimi in trnastimi listi ter s škrlatno rdečimi, kroglastimi cvetovi. Iz oplojenih se razvijejo plodovi, ki jih uporabljamo v zeliščarstvu.

Badelj pospešuje obnovo jetr

Že v antiki so uživali pegasti badelj kot zelenjavo –skuhanega so pripravljali kot solato, korenina z medico pa se je uporabljala pri bruhanju ter za spodbujanje delovanja žolča. Kljub temu da v preteklosti niso imeli aparatur, ki bi znanstveno dokazovale učinek zdravilnih rastlin, se stari zeliščarji niso zmotili. Znanstvene raziskave so namreč nekaj stoletij pozneje potrdile zaščitni učinek na jetra. Še več, dokazali so tudi, da pospešuje obnovo jetrnih celic in zdravi ta organ po poškodbah zaradi virusov ali strupenih snovi. Ker so znanstvene metode prilagojene samo na merjenje grobih substanc in višjih odmerkov, so potrdili učinek na visokih odmerkih, ki jih je možno zagotoviti samo v obliki koncentriranih pripravkov. Sami pa si lahko pripravimo čaj iz plodov pegastega badlja. Po znanstvenih podatkih naj bi bil manj učinkovit, ker so snovi, odgovorne za učinek, slabše topne v vodi, zato lahko z njim blažimo samo težave s prebavo in žolčnikom.

image

Ker je po okusu masten, je priporočljivo žlički strtih plodov pegastega badlja dodati še žličko strtih janeževih plodov. Čajno mešanico prelijemo s skodelico vrele vode, ki naj stoji 10 minut, čaj pijemo po obroku. Čeprav manj, tudi deluje preventivno in regenerativno na jetra.

Najpogosteje se uporablja pri kroničnih obolenjih jeter

V plodovih pegastega badlja, ki se uporablja v zdravilne namene, je mešanica flavonoidov pod imenom silimarin. Vsebuje še grenčine, nekaj eteričnega olja ter vitamin E, ki okrepijo delovanje. Silimarin je snov, ki aktivira obnavljanje ter nastanek novih jetrnih celic ter ščiti jetra pred strupi. Skupaj z vitaminom E odstranjuje škodljive proste radikale, ki nastanejo pri presnovi. Uživanje pegastega badlja sočasno s klasičnimi zdravili, ki močno obremenijo jetra ali jih lahko poškodujejo, preprečuje neželene učinke na ta organ. Pomaga tudi ob nevarnih zastrupitvah jeter, celo z zeleno mušnico, saj izpodrine strupe in prepreči razpad celic, vendar moramo takoj poiskati medicinsko pomoč. Najpogosteje se uporablja pri kroničnih obolenjih jeter, npr. hepatitisu, kot tudi degeneracijskih procesih– cirozi jeter ali poškodbah, ki nastanejo zaradi uživanja alkohola.

Pegasti badelj je ena izmed najbolj varnih zdravilnih rastlin, saj tudi pri velikem prekoračenju odmerka razen blagih prebavnih motenj oziroma pospešitve prebave, kar je lahko včasih tudi dobrodošlo, ne povzroča neželenih učinkov. Ker ni podatkov o varni uporabi pri tumorjih, se pri malignih stanjih jeter njeno jemanje odsvetuje.

imageTako kot deluje dobro na jetrne celice zdravilna rastlina, ima ugoden učinek tudi homeopatsko zdravilo. Delovanje slednjega je z znanstvenimi metodami, ki temeljijo na Newtonovih zakonih, samo posredno dokazljivo, z naprednejšimi tehnikami kvantne fizike pa dokazano močnejše, saj učinkuje ob ujemanju simptomov mnogo hitreje v primerjavi z zeliščem. Znano je, da homeopatski pegasti badelj pomaga pri žolčnih kamnih z močnimi bolečinami, ki se poslabšajo z gibanjem. Najbolje deluje pri osebi, ki je občutljiva za hladno in trpi zaradi napadov bruhanja žolča v nerednih intervalih.

Pomaga tudi pri glavobolih

Odpravlja tudi glavobole, ki se končajo z bruhanjem žolča, v katerem je lahko prisotna kri. Če se simptomi ujemajo, lajša jetrne bolezni, npr. krvavitev, zlatenico ter zamaščena jetra. Uporablja se tudi pri hemorodih, ki močno srbijo, krvavijo ter jih spremlja dolgotrajnejša zaprtost. Vse navedene težave spadajo med kronične, zato se glede jemanja homeopatskega zdravila posvetujemo s homeopatom.

Na začetku veselega decembra, ko že zrak diši po praznikih ter obilno obloženi mizi, bo za zaščito jeter koristila krajša preventivna kura s pegastim badljem, sploh pri pretiravanju z alkoholom. Za majhno prekoračenje odmerka bo zadostoval čaj, pri resnejših problemih pa jemljemo pripravke z normirano – točno določeno količino pegastega badlja ali pa homeopatsko zdravilo. Ob bolezni jeter se pred uporabo rastline posvetujemo z zdravnikom, še posebno pri hujših težavah, kjer je treba zdravljenje spremljati tudi z ustreznimi preiskavami njihovega delovanja. Uporabo homeopatskega zdravila pa naj spremlja izkušen homeopat.

Kdaj pomislimo na jemanje Sylibum marianuma?

•• pri boleznih jeter,
•• žolčnih kamnih,
•• varikoznih venah, vključno s hemoroidi,
•• glavobolu z bruhanjem žolča.
Poslabšanje: gibanje, dotik, pivo.
Izboljšanje: krvavenje. Tako kot deluje dobro na jetrne celice zdravilna rastlina, ima ugoden učinek tudi homeopatsko zdravilo.

 

Deli s prijatelji