NARAVNO

Homeopatija za revmatične težave

Objavljeno 11. oktober 2014 15.40 | Posodobljeno 11. oktober 2014 15.42 | Piše: Tadeja Rajer

Dobro je, da zdravljenje spremlja nevtralni opazovalec – homeopat, saj zdravilo določi individualno, na podlagi značilnosti posameznika, ne bolezni.

Medicinsko zdravljenje revmatičnih težav je še danes simptomatsko, kar pomeni, da z uporabo nesteroidnih protivnetnih ali protibolečinskih zdravil težave samo lajšamo, za njihovo odpravo pa lahko poiščemo alternativno pomoč. Najpogosteje si ljudje pomagajo s homeopatskim svetovanjem. Zdravljenje poteka individualno, zdravimo posameznika in ne bolezni, torej lahko dvema osebama z enako diagnozo predpišemo popolnoma različno homeopatsko zdravilo. Predpis zdravila je namreč odvisen od posebnih znakov, ki se razvijejo pri posamezniku ob težavi, nikakor samo od diagnoze. Pogosto so vse revmatske bolezni povezane s spremembo vremena oziroma so osebe občutljive za hladnejše ali vlažno vreme. Zato opazimo več tovrstnih težav ter hkrati več obiskov ljudi, ki bi lahko napovedovali slabo vreme, jeseni ali pozimi.

Kadar so vnetja samo občasna in se ne ponavljajo, je mogoče izbirati med nekaterimi klasičnimi homeopatskimi zdravili, ki odpravljajo vnetja, kot npr. apisom, belladonno in bryonio. Apis deluje dobro na močno rdeče otekline, ki jih spremlja zbadajoča bolečina, z napeto in sijočo kožo, ki se ravno nasprotno kot pri večini revmatskih težav izboljša na mrazu ter poslabša na toploti. Če je oteklina rdeča in vroča, bolečina pa kljuvajoča, se pojavi nenadoma ter se nasprotno poslabša na mrazu, bo akutno vnetje morda odpravila belladonna. Osebo z akutnimi revmatskimi težavami, ki potrebuje bryonio, prepoznamo po mirovanju in tišini, saj se skoraj ne premika, ker je vsak gib skrajno boleč, bolečine se izboljšajo samo ob popolni negibnosti ter poslabšajo na toploti. V odvisnosti od znakov lahko pomislimo še na pulsatillo, ledum, rhus toxicodendron ali katero koli drugo, ki se ujema z znaki osebe.

Pri akutnih in kroničnih težavah se priporoča pazljivost pri prehrani, saj je ta tista, ki jo uživamo vsak dan in izgrajuje naše telo ter mu daje ali odvzema energijo. Ugotovljeno je bilo, da artritis lajšata ingver in vegetarijanska prehrana, seveda le tista, ki je sezonska, domača in ekološka. Dobrodejen nasvet je tudi izogibanje uživanju mleka, mesa, sira, koruze, pšenice ter nekaterih rastlinskih olj, na primer koruznega, sončničnega in repičinega, saj lahko poslabšajo oziroma celo izzovejo artritis.

Ne le pri revmatskih, tudi pri vseh drugih obolenjih je pomembno, da se oseba, ki se zdravi homeopatsko, zaveda, da s pomočjo homeopatskih sredstev težave odpravljamo, tako da sčasoma izzvenijo, ne le zatiramo ali samo lajšamo trenutne bolečine. Zato traja nekaj časa, včasih tudi par let, da se popolnoma odpravijo, posebno kadar oseba trpi že leta ali celo desetletja. Ker so revmatske težave običajno kronične, se za uspešno odpravo bolezni svetuje pogovor s homeopatom, ki lahko traja tudi nekaj ur, da se določi ustrezno zdravilo. Ker se simptomi od posameznika do posameznika razlikujejo, dobi oseba, ki se ji zdravstveno stanje ali bolečine poslabšajo na hladnem, popolnoma drugačno zdravilo kot tista, ki se ji poslabšajo na mokrem. Izbrano zdravilo obenem predstavlja tudi mentalne, čustvene oziroma psihične značilnosti osebe. Velikokrat se čustvenega stanja pri sebi ne zavedamo in zlahka spregledamo simptome, zato je dobro, da zdravljenje spremlja nevtralni opazovalec – homeopat. Samo kadar izberemo homeopatsko sredstvo na osnovi precizne analize vseh značilnosti osebe, postane zdravilno orodje, s katerim posameznika razumemo, deluje na njegov najgloblji del in zato se težava dolgoročno izkorenini.

Deli s prijatelji