ZDRAVILA

Homeopatija za nečisto kožo

Objavljeno 01. junij 2014 10.20 | Posodobljeno 01. junij 2014 10.21 | Piše: Tadeja Rajer

Večinoma se nečista koža pojavi pri mladostnikih, in sicer na obrazu, hrbtu, prsih in vratu, kjer je število lojnic največje.

Akne so ena izmed najpogostejših težav, ki se pojavljajo na koži. Stanje, ki ga v blažji obliki imenujemo tudi nečista koža, nastane, ko žleze lojnice izločajo preveč loja ali sebuma. Kadar se loj nabira, se pojavijo trdni čepki, ki jih imenujemo ogrci. Zaradi preobilnega izločanja maščobi podobne snovi se pore zamašijo in nastanejo mozolji. Če počijo čepki pod površino kože, kar se običajno zgodi ob stiskanju, se po navadi razvije infekcija. Poznamo več različnih oblik aknavosti. Pri najbolj razširjeni, ki ji po latinsko pravimo acne vulgaris, se tvorijo odprti in zaprti ogrci, kakor imenujemo zamašane lojnice brez prisotnega vnetja, ter rdeče, nabrekle izbokline z mehkim jedrom. Pri resnejših oblikah, npr. acne cystica, nastanejo boleče in s tekočino napolnjene ciste ali trdi vozli pod površino.

Najpogosteje se pojavi nečista koža pri mladostnikih v puberteti, ko preobrazbi dozorevanja iz otroške dobe v odraslo niso kos hormoni. Hormonska nihanja povzročijo posledično čezmerno produkcijo loja ter nastanek aken. Večinoma se pojavljajo akne na predelih, kjer je število lojnic največje – na obrazu, hrbtu, prsih in vratu. Nastanek aken v puberteti je običajen pojav, opazimo jih pri skoraj vsaki osebi med dvanajstim in štiriindvajsetim letom – pogostnost pojavljanja je pri okoli 80 odstotkih mladostnikov. Običajno težave po 20. letu izzvenijo, včasih pa se nadaljujejo v trideseta ali celo štirideseta, posebno pri ženskah. Nastanejo lahko tudi v drugih življenjskih obdobjih, vendar redkeje. Pojavijo se lahko, kadar oseba ni kos situaciji in z aknavostjo odgovori na psihično preobremenitev, spremembe v ravni hormonov med menstruacijo ali v nosečnosti, čezmerno delovanje lojnic, draženje kože z različnimi snovmi ali na jemanje zdravil, npr. steroidov.


Pri aknavosti lahko pomagajo:

•• sulfur,
•• hepar sulfuris,
•• causticum,
•• belladonna,
•• in druga, vendar jih jemljemo samo po posvetu s homeopatom.
 
  

Aknavosti, ki se pojavlja občasno in v zmerni obliki, še ne zdravimo. Pri blažji obliki si pomagamo sami – skrbimo za ustrezno čiščenje kože, gibanje na svežem zraku in na splošno zdrav način življenja. Ni neposrednih dokazov, da sladkarije in hitra prehrana povzročajo akne, vendar pa hrana, ki bazira na prevelikem vnosu sladkorja in čokolade, pospešuje vnetje. Poudarek naj bo na hrani, bogati z balastnimi snovmi, ki razkisli telo in pospešuje čiščenje. Čeprav so na voljo različna mila in losjoni za čiščenje kože, je pri aknavosti pomembno, da ostanemo pri čim bolj naravnem. Najbolje je, če antiseptike zamenjamo za čiščenje z navadnim, ekološkim oljem, npr. oljčnim, sezamovim, mandljevim ali kokosovim. Pri čiščenju kože z oljem se uravna izločanje loja, na daljši rok se posledično zmanjša, koža pa se ne izsuši. Dobrodejno naj bi delovalo tudi jutranje čiščenje kože z medom, ki se ga vtre s krožnimi gibi in spere z mlačno vodo. Naravna protibakterijska snov, ki se lahko uporablja pri nečisti koži, je neem, nekateri priporočajo tudi zunanjo uporabo eteričnega olja čajevca. Mozoljev ne stiskamo, saj s tem povečamo vnetje in poslabšamo stanje.

Šele ko je aknavost izražena v večjem obsegu, torej pri srednje težki in težki obliki, se začne poleg lokalnega tudi sistemsko zdravljenje. V klasični farmaciji se predpišejo različni antiseptiki in antibiotiki, ki zavirajo rast bakterij in zmanjšajo infekcijo. Preden sežemo po zdravilih, si lahko pomagamo sami z zdravilnimi rastlinami. Ena od teh, ki deluje dobro pri zaviranju vnetja, je materina dušica. Znana je uporaba v obliki olja za čiščenje preventivno ali pa ga nanesemo na že nastale mozolje. Vnetne procese lajšajo kamilični cvetovi – na prizadete dele kože se položijo obkladki iz lanu, predhodno namočeni v čaju iz cvetov. Ker ognjičevi cvetovi zavirajo vnetje in pospešijo celjenje, so tudi izdelki z ognjičem, najpogosteje v obliki mazila, dobrodošla pomoč.

imageAknavost se lahko v hujših primerih zdravi tudi homeopatsko. Homeopatsko zdravljenje pomeni zdravljenje osebe v celoti in individualno, to pa posledično odpravlja posamezno težavo. Homeopatsko zdravilo se zato izbere po osebnem pogovoru in analizi primera, ki vključuje pretekle bolezni, psihične in umske značilnosti osebe ter druge občutljivosti. V priročniku za izbiro zdravil najdemo v skupini za zdravljenje motenj na koži ali aken sulphur, hepar sulfuris, belladonno, causticum, nux vomico, kali bromatum, chelidonium majus, graphites, calcareo phosphorico, thujo occidentalis, ledum palustre, nitricum acidum in druga. Ta imajo tendenco, da lahko delujejo terapevtsko tudi pri aknavosti, vendar seznam ni popoln in ni natančen vodnik za samozdravljenje aken. Pri homeopatskem zdravljenju se upoštevajo pri izboru zdravila tudi splošni in karakterni znaki, zato ni nujno, da so simptomi, ki so navedeni ob posameznem zdravilu, neposredno povezani s težavo. Za natančen predpis zdravila je treba upoštevati opis v t. i. materii medici, literaturi, ki natančno opisuje delovanje posameznega zdravila. Zdravila se jemljejo samo po posvetu s profesionalnim homeopatom. Ker težave na koži vplivajo na samopodobo, ki jo oblikujejo modne smernice z zavajanjem o popolnem zunanjem videzu, je dobrodošel nasvet nevtralnega opazovalca, ki presodi stopnjo težave in zdravi najgloblji vzrok, ne pa posledice.

Deli s prijatelji