NARAVNA POMOČ

Homeopatija pri vnetju dojk

Objavljeno 22. marec 2014 11.10 | Posodobljeno 22. marec 2014 11.12 | Piše: Tadeja Rajer

Mastitis je pogost v času dojenja, pojavi pa se lahko tudi pri ženskah, ki ne dojijo

Kljub mastitisu ne opustimo dojenja.

Mastitis ali vnetje dojk je težava, ki se pogosto pojavi pri dojenju, a se lahko razvije tudi pri ženskah, ki ne dojijo. Začetek zdravljenja že v zgodnji fazi vnetja prepreči, da se razvije resnejše, zato je pomembno, da ga ne spregledamo.

Na splošno se pri vnetju dojk priporoča uživanje dovolj tekočine in tudi redno, zdravo prehranjevanje. O zdravi hrani govorimo že na vsakem koraku, vendar se kljub temu še vedno premalo zavedamo, kaj dejansko telesu res koristi in kaj mu škodi. Prvo pravilo, ki ga večina z uspešnimi izgovori ne upošteva, je, da je netretirana z dodatnimi kemičnimi snovmi – konzervansi, barvili, stabilizatorji, ojačevalci okusa, pesticidi, insekticidi itd., kar posledično tudi pomeni, da je čim bolj nepredelana in ekološka – zdrava za ljudi in planet. Najbolj lahko zaupamo samo domači – torej tisti, ki je zrasla na lastnem vrtu in ne v supermarketu. Nedrčki naj bodo udobni in bombažni, če so prsi preveč boleče, jih raje opustimo. Težavo lajšamo z izmeničnim nanašanjem toplih in hladnih obkladkov na dojke. Nikakor se ne priporoča prenehanje dojenja, ker se lahko vnetje še poslabša, temveč naj bo dojenje še pogostejše in v različnih položajih kot sicer, da se dojke popolnoma izpraznijo. Medicinsko pomoč poiščemo, če se po samozdravljenju težava ne izboljša v dveh dneh, se pojavi vročina ali če so zaradi vnetja zatečene žleze pod pazduhami.

Pri vnetju dojk lahko pomagajo:

•• belladonna,
•• bryonia,
•• hepar sulfuris,
•• mercurius solubilis,
•• phytolacca,
•• silicea,
•• sulfur in druga.
 
  

Pri vnetju v akutni fazi najpogosteje pomislimo na belladonno, bryonio, hepar sulfuris, mercurius, phytolacco, siliceo in sulphur. Belladonna se predpiše pri vnetih, bolečih, vročih, povečanih in trdih dojkah, na katerih se značilno pojavijo rdeče proge. Bolečine so silne, utripajoče, zaloga mleka pa je po navadi preobilna. Bryonia pomaga pri enakih težavah kot belladonna – izločanje mleka je preveliko, dojke so povečane, vroče, trde in izjemno boleče, z eno razliko: so blede barve. Bolečine so zbadajoče, poslabšajo se z vsakim gibanjem – že najmanjši premik je izjemno boleč, izboljšajo pa s tesnim nedrčkom ali prevezo čez prsi. Vnetje lahko spremlja vročina ali tudi depresivno razpoloženje. Hepar sulfuris, splošno znano homeopatsko zdravilo, ki deluje dobro pri gnojnih vnetjih, odpravlja tudi vnetja žlez. Značilno je, da so dojke otekle in boleče ter izjemno občutljive za vsakršen dotik ali mraz. Bolečine se čutijo, kot bi se v dojke zapičila trska. Mercurius solubilis lajša boleče gnojno vnetje, phytolacca pa vnete, grudaste prsi z običajno razpokanimi bradavicami, ki so ranjene in izjemno bolijo, posebno pri dojenju. V nasprotju z belladonno ali aconitumom, ki delujeta hitro, se pojavi učinek phytolacce šele po več urah. Dobro deluje pri infekcijah ali gnojnih vnetjih s trdimi, grudastimi ali vozličastimi dojkami. Pomaga tudi, kadar postane vozliček boleč in se vnetje šele začenja oziroma obstaja nevarnost gnojenja. Če se pojavijo med dojenjem ostre, zbadajoče in nenadne bolečine v dojkah, pogosto pa tudi bolečine v hrbtu, je morda zdravilo izbora silicea. Kot pri vsakem vnetju so dojke boleče, na otip lahko tudi grudaste, prsne bradavice pa razpokane in obrnjene navznoter. Pri vnetih dojkah, ki so rdeče in običajno močno srbijo, hkrati pa lahko postane mati razdražljiva, nepotrpežljiva, jezna ali zaskrbljena, pride po navadi v poštev sulfur. Seveda se lahko predpiše za mastitis katero koli drugo homeopatsko zdravilo, ki ustreza stanju osebe, tako da se upoštevajo lastnosti celotne osebe, ne le ime bolezni, kar pa je mogoče samo z osebnim svetovanjem. Predpis je tako veliko bolj natančen in pravilen, saj se poleg vseh naštetih znakov upoštevajo še čustveni, mentalni in splošni simptomi, sploh tisti, ki se med boleznijo povsem spremenijo.

Ker se lahko klasična zdravila izločajo v materino mleko in potencialno škodijo otroku, je bolje, da doječe matere ne jemljejo večine običajnih zdravil. Zato ponuja homeopatsko zdravljenje doječi materi idealno rešitev – pomaga odpraviti težavo, hkrati pa je popolnoma neškodljivo tako za mater kot tudi otroka. Pri vnetju dojk izbiramo med mnogimi zdravili, kot prvo pomoč pri samozdravljenju lahko med naštetimi, vendar se pri vnetjih, ki se ponavljajo in po samozdravljenju ne odpravijo, posvetujemo s profesionalnim homeopatom. Nasvet je še posebno potreben, če ne poznamo homeopatskega načina zdravljenja, ki se od tistega s klasičnimi zdravili razlikuje kot dan in noč. In le predstavljamo si lahko, kako bi bilo, če bi sonce sijalo ponoči, luna pa podnevi.

Deli s prijatelji