HOMEOPATSKO ZDRAVLJENJE

Homeopatija pri ekcemu

Objavljeno 28. junij 2014 12.00 | Posodobljeno 28. junij 2014 12.00 | Piše: Tadeja Rajer

Vzroki za nastanek preobčutljivosti so različni, zato v homeopatiji uporabljamo za zdravljenje različna zdravila.

Ekcem imenujemo vnetne spremembe na koži. Razširjena in neprijetna nadloga se lahko pojavi kot preobčutljivostna ali alergijska reakcija na razne substance, na primer milo, detergente, dišave, hrano, prah, nakit in druge. Običajno je koža pordela, spremlja jo srbenje, čez čas se pojavijo mehurčki ali luske. Iz ranjene kože pogosto izteka prozorna tekočina, kar spominja na solzenje, lahko pa tudi lepljiva, gosta snov, posebno kadar se pojavi sekundarna okužba in nastanejo gnojne kraste. Zaradi nevzdržnega srbenja in praskanja nastane pri stopnjevanju težave nemalokrat začaran krog – bolj ko se oseba praska, večje je srbenje in slabše vnetje. Nastanejo še dodatne poškodbe, iz katerih polzi tekočina ali pa se zagnojijo. Ekcem se razvije pri vsakem posamezniku v različnih stopnjah – pri nekaterih se pojavijo izpuščaji po vsem telesu, so srbeči in mokri ter tako hudi, da zahtevajo pomoč zdravnika ali celo bolnišnično oskrbo, pri drugih se pojavi samo nekaj suhih rdečih predelov. Vzroki za nastanek preobčutljivosti so različni, zato v homeopatiji uporabljamo za zdravljenje različna zdravila – predpisana na osnovi značilnosti vsakega posameznika. Pogosto se težave prenašajo iz roda v rod, izzove ali pospeši pa jih cepljenje.

Draga in moderna kozmetika je lahko vzrok za srbenje

Z nekaterimi preventivnimi ukrepi jih lahko omilimo ali pa celo odpravimo. Z izogibanjem snovem, ki težavo sprožijo, zmanjšamo srbenje na najmanjšo možno mero, sočasno s homeopatskim zdravljenjem in ozaveščanjem pa izzveni. Pri preobčutljivi osebi, nagnjeni k alergiji na hrano, priporočamo izogibanje mleku in mlečnim izdelkom, soji, jajcem, arašidom ali drugim oreščkom ter pogosto tudi hrani, ki vsebuje gluten – pšenici, ječmenu, rži in ovsu. Bolj kot posamezna vrsta pa je pri ekcemu problematična hrana, ki vsebuje umetne dodatke, npr. ojačevalce okusa, konzervanse, stabilizatorje, emulgatorje, barvila in podobne. Visokotehnološko razvita kozmetika dodaja v moderna mila, šampone, gele za tuširanje, kreme, parfume in druge izdelke snovi, ki še dodatno dražijo kožo in poslabšajo ekcem. Prav tako ga dražijo agresivni pralni praški ali mehčalci – to so tisti, katerih vonj zaznamo še pri nošenju oprane obleke. Preventivno si pomagamo sami tako, da izbiramo oblačila iz bombaža, izogibamo pa se umetnim vlaknom ali sintetiki, ki ne prepušča zraka. Nova oblačila pred uporabo operemo – z ekološkimi pralnimi sredstvi, ki so blažja in jih ni treba dodatno spirati. V naravi so sprožilci različne trave, živalska dlaka, perje, cvetni prah in drugi. Ena izmed navad, ki poslabša ekcem in jo je zato dobro opustiti, je kajenje. Ker dodatno dražijo kožo prevelike temperaturne spremembe, se jim izogibamo, posebno zelo vlažnemu vremenu, vroči kopeli ali tušu pa tudi pretiranemu hlajenju s klimatsko napravo. Težave se poslabšajo pri čustvenih spremembah – npr. zaradi preobilice dela, žalosti in splošnega nezadovoljstva ali občutka nesreče. V prehrano dodamo živila, bogata z maščobnimi kislinami omega 3 – naravno jih vsebujejo laneno in repčino seme ter orehi.

Olja bodo pomagala

Na zunaj delno pomagamo koži, če ji vračamo maščobo, ker se mastna manj lušči ter manj srbi. Najbolj primerna so naravna in ekološka olja – npr. oljčno ali sezamovo, dobro deluje karitejevo maslo. Zunanje lahko za pospešitev regeneracije kože in preprečevanje nastanka kronične težave uporabljamo zdravilne rastline, ki zavirajo vnetje. Te lahko dodamo v olja ali pa jih uporabljamo v obliki obkladkov in kopeli. Na osnovi izkušenj so ugotovili, da delujejo dobro kamilični cvetovi, njivska mačeha, gabez, hrastovo lubje, kot obkladki pa tudi notranji listi zeljne glave. Blagodejno deluje kopel z ovseno kašo, ki jo dodamo v manjši vrečki iz blaga ali nogavici. Stari zdravilci so kot zdravilnega omenjali sok vodne kreše, pomešan z medom, tega lahko nanašamo na prizadete dele tudi samostojno, ker deluje protivnetno. Pri nekaterih olajša srbenje ter zmanjša rdečico obkladek iz jabolčnega kisa.

Homeopatsko zdravimo ekcem s številnimi zdravili, ki so popolnoma varna za uporabo pri vseh starostnih skupinah – že od dojenčkov dalje. Samozdravljenje je možno samo pri blažjih akutnih težavah, ker spada ekcem med kronične, naj zdravljenje spremlja izkušen homeopat. Pri premočni jakosti homeopatskega zdravila ali pri prepogostem jemanju ali pa tudi s pravilno izbranim zdravilom se lahko namreč pojavi začasno poslabšanje. Sprememba ne škodi, vendar pa se ji je včasih možno izogniti ali jo omiliti. Pri ekcemih se najpogosteje predpišejo zdravila, ki jih izberemo, od kralja sulphurja, rhus toxicodendrona do psorinuma, pomagajo lahko še arsenicum, graphites, calcarea carbonica ter številna druga. Zdravilo deluje kot lučka – kaže smer, ki ji je dobro slediti. Težavo odpravi samo tisto, ki natančno osvetljuje problem, preden dokončno izzveni, pa mora običajno svetiti dlje.

 

Pri ekcemu
 lahko pomagajo:

•• arsenicum,
•• calcarea carbonica,
•• graphites,
•• sulphur in druga, ki jih jemljemo po posvetu s homeopatom.

 

Deli s prijatelji