HOMEOPATSKA ZDRAVILA

Homeopatija pomaga tudi pri okužbi mandljev

Objavljeno 19. januar 2014 08.00 | Posodobljeno 19. januar 2014 08.00 | Piše: Tadeja Rajer

Kot gripa se tudi angina – okužba mandeljnov – pogosteje pojavlja v hladnejših mesecih.

Kadar imamo angino, si vzamemo čas za počitek, nikakor je ne preživimo na nogah. Foto: Shutterstock

Z izrazom angina opisujemo okužbo mandeljnov, ki jo imenujemo strokovno tudi tonzilitis. Običajno se začne z bolečinami v grlu, ki se občutijo le kot blago praskanje, sčasoma pa preidejo v nevzdržne bolečine z oteženim požiranjem. Ker je angina znak, da je zdravje porušeno in so se čezmerno razmnožili virusi ali bakterije, se pojavi kot naravna obramba tudi povišana telesna temperatura. Pogosto opazimo še povečane in boleče vratne bezgavke, zamašen nos, glavobol, rdeče in otečene mandlje, redkeje pa neprijeten zadah ali bolečine v mišicah. Tako kot za gripo tudi za angino velja, da nastopi najpogosteje v hladnejših mesecih – njena je smučarska sezona, čeprav tudi drugi letni časi niso vedno izvzeti.

Nebni mandeljni ali tonzile imajo v telesu strateško pozicijo – kot vratar na koncu ustne votline ščitijo notranjost pred morebitnimi vsiljivci. So del imunskega, torej obrambnega sistema. Kadar je zaradi različnih vzrokov, npr. čustvenega pretresa, odvisnosti, utrujenosti, učenja itd., golman pri obrambi neuspešen, se zaradi neposrednega stika z mikroorganizmi pojavi boleče vnetje mandeljnov. Mikroorganizmi dajejo gole kot po tekočem traku in se razmnožujejo, ker mandeljni ne tvorijo dovolj protiteles – celic, ki delujejo kot obrambni igralci in odstranjujejo bakterije ter druge tujke. Vzroki za slabšo igro imunskega sistema so različni ter odvisni od vsakega posameznika, bakterije ali virusi kot najboljši nogometni napadalec le izkoristijo ponujeno priliko.

Angine ne prebolimo na nogah

Včasih postanejo pri neuspešno ali simptomatsko zdravljenih anginah infekcije kronične. V tem primeru obramba popolnoma odpove, mandeljni kot da ne opravljajo svoje funkcije, še posebno kadar se zaporedoma zdravijo z antibiotiki ter postanejo vnetno žarišče. Kadar zdravimo ponavljajoče se angine samo simptomatsko, kar pomeni, da odpravljamo le znake bolezni, ne pa tudi vzrokov, se lahko razvijejo nekatere druge, resnejše bolezni, npr. napake srčnih zaklopk ali revmatična vročica. Zato so včasih pri ponavljajočih se okužbah priporočali odstranitev mandljev, predvsem, da se ne bi pojavljali dodatni zapleti. Hitra odstranitev ni vedno najboljša rešitev, saj je to podobno, kot bi mehanik odstranil kontrolno lučko na monitorju, ki opozarja na napako. S tem namreč izpraznimo tudi gol in na široko odpremo vrata že tako oslabljenemu imunskemu sistemu. Poseg naj bo zadnja možnost, kadar nobena, niti alternativna metoda zdravljenja, pri kateri poiščemo vzrok, ni uspešna.

Klasično se predpišejo pri gnojni angini, ki jo prepoznamo po belih gnojnih pikicah v žrelu, antibiotiki, ki pogosto zmanjšajo čas trajanja bolezenskih znakov. Kadar ne gre za gnojno vnetje mandeljnov in so se čezmerno razmnožili samo virusi, antibiotiki ne bodo delovali. Pri zdravljenju z antibiotiki je treba te jemati predpisan čas, drugače se lahko bolezen ponovi, hkrati pa z nedokončano terapijo samo krepimo odpornost bakterij proti njim. Za preprečevanje zapletov si vzamemo čas za počitek. Angine ne prebolimo na nogah, sploh če se zdravimo samo z antibiotiki ali zdravili, ki lajšajo bolečine, ter sočasno ne odpravljamo vzrokov za nastanek bolezni.

Tonzilitisa ne uvrščamo med resne okužbe

V strokovnih homeopatskih priročnikih ali sodobnejših računalniških programih najdemo pod diagnozo angine okoli 200 različnih homeopatskih zdravil. Pravo – tisto, ki se ujema s težavo, izberemo vedno glede na značilnosti posameznika in nikoli samo na osnovi diagnoze. Pri začetnem gnojnem vnetju mandeljnov je pogosto zdravilo izbora mercurius solubilis, hepar sulfuris ali phytolacca. Pomislimo tudi na barito carbonico, calcareo carbonico ali acidum silicicum, še posebno če so otrdele bezgavke. V začetni fazi z bolečinami v grlu pomaga nux vomica – praskanje v grlu nastopi najpogosteje zaradi nahladitve, bolečina pa se širi vse do ušes. Že misel na bolezen osebo razdraži ter jo spravlja v jezo in obup. Zanesljivo zdravilo v začetni fazi akutnega vnetja je aconitum. Dobro deluje pri osebi, ki ima suh, vroč in rdeč vrat, ob požiranju pa čuti pekočo ali zbadajočo bolečino, včasih pa tudi mravljinčenje ali zadrgnjenost. Visoka vročina, brez potenja, nastopi nenadoma, osebo je strah in postane nemirna. Hudo žejo pomaga pogasiti mrzla voda. V začetni fazi okužbe mandeljnov pomislimo tudi na belladonno, ki jo predpišemo pri živo rdečem grlu s kljuvajočimi bolečinami. Grlo je suho in vroče, kljub težkemu požiranju pa ima oseba potrebo po njem. Pojavi se nenadna visoka vročina s potenjem, oseba pa postane ob tem omotična in vznemirjena.

Tonzilitisa ne uvrščamo med resne okužbe, razen kadar ga spremlja vnetje srednjega ušesa ali če ga ne zdravimo ustrezno. Pri blažjih težavah se lahko posvetujemo s farmacevtom v lekarni, ob sumu na gnojno angino – belih gnojnih čepkih v žrelu ali če hude težave ne popustijo v dveh dnevih, normalne pa po tednu dni – poiščemo zdravniško pomoč. Tisti, ki prisegate na naravno, pa homeopatsko, vendar ob resnejših akutnih težavah ali ponavljajočih se ne v lekarni, temveč pri homeopatu z licenco.

Deli s prijatelji