DRAGOCENO ŽIVILO

Himalajska sol: Sodobno belo zlato

Objavljeno 04. januar 2014 17.10 | Posodobljeno 04. januar 2014 17.12 | Piše: E. B.

Himalajska sol, izjemno dragoceno živilo, je ena ključnih sestavin alternativne medicine.

Belo zlato je odlično za zdravje in lepoto. Foto: Shutterstock

Velika zaveznica v ohranjanju našega zdravja in lepote ter velika uspešnica v kulinariki: himalajska sol, ki ji nekateri pravijo kar sodobno belo zlato.

Ena najčistejših in najdragocenejših soli, ki s 84 minerali skrbi za brezhibno delovanje številnih mehanizmov v telesu, spada med najstarejša živila: nastala je pred 250 milijoni let v Himalaji, pod samo streho sveta, ko jo je iz prvotnih oceanov izsušilo sonce: globoko pod zemljo so še vedno skriti rudniki soli, iz katerih to belo zlato, ki se ga onesnaženost še vedno ni dotaknila, kljub sodobnim tehnološkim vrhuncem kopljejo in meljejo ročno. Obstaja v različnih odtenkih, od bele pa do bledo rdeče: več železa ko vsebuje, bolj je rožnata. Bogata je sicer z vsemi elementi, ki sestavljajo človeško telo, zato je tudi izjemno dobrodejna za človekov organizem, povrhu pa je povsem naravna in brez vsakršnih kemičnih primesi.

Terapije s himalajsko soljo so izjemno dragocene. 

Ljubitelji alternativne medicine so že zdavnaj prepoznali kakovost te vrhunske dobrine, zato jo v kombinaciji z izvirsko vodo uporabljajo kot zdravilo proti glavobolu, predmenstrualnemu sindromu, alergiji, vnetju sinusov, nespečnosti, astmi in depresiji! Za enega od temeljev medicine je veljala že v starem Egiptu in Rimu, v 19. stoletju so bili izjemno razširjeni pitje slanice, inhalacija in solne kopeli. Himalajska sol po mnenju mnogih spodbuja pozitivno mišljenje, nas bogati z energijo, nam dviguje koncentracijo in izboljšuje spomin, krepi odpornost organizma, in ker vsebuje negativne ione, se uspešno bojuje tudi proti bakterijam.

Zaveznica lepote

Himalajska sol je bila izjemno priljubljena tudi pri velikih vladaricah, ne preseneča torej, da je živilo dolgo nosilo naziv tudi kraljevska sol – bila je draga kot žafran (no, niti danes ni ravno za vsak žep) in težko dostopna, povrhu pa so njeni učinki veljali za naravnost neverjetne. Že od nekdaj velja za zaveznico lepote, predvsem pri negi kože: njene kopeli so kar čudodelne, pravijo mnogi, uspešne pa so predvsem pri odpravljanju mozoljev in zaviranju vnetnih procesov, denimo po pikih insektov in ne prehudih ranah, blaženju znakov luskavice in nevrodermitisu, kot piling enkrat na teden pa je lahko tudi ključna sestavina rednega vzdrževanja sijoče in čiste kože.

Ta dragocena dobrina je nepogrešljiva tudi v različnih postopkih sproščanja, denimo v solnih sobah, saj dviguje razpoloženje in spodbuja pozitivno mišljenje, neizogibna pa je tudi v visoki kulinariki za pripravo vrhunskih specialitet.

Deli s prijatelji