NEGA

Higiena se ne začne pod pasom

Objavljeno 22. marec 2013 11.40 | Posodobljeno 22. marec 2013 11.42 | Piše: P. P.

Sredstvo za umivanje naj bi bilo pH-nevtralno in neparfumirano, taki naj bodo tudi ženski vložki in kondomi, brisače, spodnjice in posteljno perilo naj bi prali pri 60 stopinjah Celzija.

Za urejen intimni predel ni treba ogrožati zdravja.

O higieni intimnih delov telesa se niti z najbližjimi prijatelji ne pogovarjamo ravno ob kavici. A o tem bi se moralo več govoriti in na tem področju tudi več postoriti. Ste vedeli, da higiena po definiciji sploh ni (le) postopek umivanja, ampak je veda, ki nas uči, kako si varujemo in utrjujemo zdravje ter preprečimo bolezni? Tudi pri intimni negi se ne začne šele pod pasom.

Celo umivanje zob je uvrščeno v intimno nego. Če klice iz ust prenesemo v nožnico, lahko povzročimo veliko škode. Nožnična flora je v ravnovesju le, če ima ves čas kislo vrednost pH, če pa se to spremeni, se lahko pojavijo neprijetni simptomi, najpogostejša sta pekoča bolečina in srbenje, ki se lahko razvije v resnejšo bolečino. Z umivanjem (tudi) zob, ne le rok, lahko to seveda preprečimo.

Za dnevno nego najintimnejših predelov moramo pozorno izbrati gel za prhanje: najbolje je, da je pH-nevtralen in neparfumiran, lahko pa uporabimo samo mlačno vodo. Intimne predele po prhi posušimo z brisačo, ki jo uporabimo le enkrat in, seveda, le za ta predel. Brisače zaradi trdovratnih klic zahtevajo pranje pri najmanj 60 stopinj Celzija, pri tej temperaturi bi morali prati tudi posteljnino in spodnje perilo. Naravno pH-vrednost intimnega predela lahko zmoti tudi sintetično perilo ali mokre kopalke.

Redno menjanje tamponov in vložkov je nujno

Mnogi ginekologi med menstruacijo odsvetujejo obsežnejše kopanje, niti pomisliti pa ne bi smeli na javne bazene; klor v njih naj bi sicer preprečeval širjenje bolezenskih mikrobov, a enako velja tudi za rast zdravih bakterij, ki ohranjajo zdravo vaginalno floro. V dneh menstruacije je porodni kanal rahlo odprt, klice pa imajo tako boljše možnosti za vstop. Tudi tamponi so tujki v nožnici, zato jih je priporočljivo pogosto menjati, najbolje na dve uri, nikoli pa jih ne smemo imeti več kot osem ur. To velja tudi za higienske in dnevne vložke – ti morajo prepuščati zrak in biti neparfumirani, taki naj bi bili tudi kondomi in lubrikanti. Po odnosu je priporočljivo čim prej obiskati toaletne prostore in iz sečne poti z uriniranjem sprati morebitne klice, umivanje oziroma tuširanje pa mora slediti najmanj eno uro po odnosu.

Ženske naj bodo še bolj dosledne

Higiena mora biti redna in temeljita pri moških in ženskah, slednje bi morale biti še bolj dosledne, saj imajo več možnosti za okužbo. Včasih niti celoten obred umivanja od nog do glave, menjava posteljnine, perila in brisač ne pomagajo, saj na vaginalni pH lahko vpliva tudi uživanje antibiotikov. V tem primeru je dobro poskrbeti za kuro z laktobacili, ki bodo spet vzpostavili ravnovesje. 

Deli s prijatelji