VSAKDANJE

Grozdje obremenjeno s pesticidi

Objavljeno 29. marec 2012 09.00 | Posodobljeno 29. marec 2012 09.00 | Piše: M. F.

Mleko je boljše polnomastno, soja vsebuje antihranila, grozdje pa je prepolno pesticidov.

Sočno, sladko, a žal prepolno pesticidov.

Celo tisti, ki še tako skrbno pazijo na svojo prehrano, včasih delajo napake. In tega se sploh ne zavedajo. Morda so premalo pozorni na priporočila prehranskih strokovnjakov in na njihova opozorila, ki zadevajo predvsem mleko, maslo, olje, jajca, grozdje in nekatera druga priljubljena ali po krivici osovražena živila.

Mleko

Polnomastno mleko je bolj zdravo od posnetega, čeprav se ga nekateri zaradi maščobe izogibajo, toda tisti, ki vedo, pravijo, da polnomastno mleko s 3,5 odstotka maščobe ni mastna hrana. V kategorijo mastnih živil sodijo tista, ki imajo več kot 20 odstotkov maščobe.

Pri mleku z manj maščobe se odstotek giblje med 1 in 1,5. Zmanjšan delež maščob pa pomeni tudi manjši vnos v maščobah topnih vitaminov A, D, E in K, ki so pomembni za krepitev imunskega sistema in zdrave kosti.

Sladila

Res je, živilo posladijo in niso tako kalorična, kot je sladkor. Številni jih zato uporabljajo, da bi se znebili odvečnih kilogramov. Njihov učinek pa je na dolgi rok ravno nasproten: možgani res dobijo sporočilo, da je telo dobilo energijo, a te energije dejansko ni, zato nastopi želja po kalorični hrani, ki se ji velikokrat ni mogoče upreti. Da o vseh kemičnih snoveh, ki jih nekatera vsebujejo in so organizmu škodljiva, sploh ne govorimo.

Soja

Na voljo je povsod, tudi v prodajalnah z zdravo hrano. A zrna soje vsebujejo velike količine fitinske kisline, ta pa zavira absorbcijo osnovnih mineralov: kalcija, magnezija, bakra, železa in cinka. Res je, da soja vsebuje veliko beljakovin, vendar se te med obdelavo in pripravo uničijo. Poleg fitinske kisline pa vsebuje še druga antihranila, ki preprečujejo vsrkanje koristnih elementov, kot so vitamini, minerali, antioksidanti itd., iz vsega, kar jemo skupaj z njo, s čimer onemogočajo optimalno delovanje organov, predvsem trebušne slinavke.

Maslo

Bogato je z nasičenimi maščobnimi kislinami, najnovejše raziskave pa dokazujejo, da holesterol nima tako velikega vpliva na nastanek srčno-žilnih obolenj, kot se je sprva domnevalo. Je namreč sestavina našega telesa, brez njega možgani in drugi organi, ki ustvarjajo hormone, ne bi mogli opravljati svojih nalog tako, kot je treba. Poleg tega je holesterol potreben za proizvodnjo vitamina D, maslo je eden najbogatejših virov vitamina A, ki ščiti srce, žlezo ščitnico in nadledvično žlezo. Številni namazi, s katerimi maslo nadomeščamo, pa vsebujejo sterole ali stanole, ki lahko zmanjšajo sposobnost absorbcije nekaterih vitaminov.

Jajca

Nekateri se jim izogibajo, saj se bojijo povišanega holesterola. A strokovnjaki zdaj pravijo, da holesterol iz naravnih živil ne povzroča zamašitve žil in srčnih bolezni. Te težave povzročajo predelana živila, nekatere maščobe in druga rafinirana hrana. Jajca so sicer bogat vir proteinov in vseh pomembnih vitaminov, razen vitamina C. Najbolje jih je uživati za zajtrk, saj so bolj zdrava od sladkih žitnih kosmičev. Eno jajce na dan je nedvomno v interesu ohranjanja zdravja.

Grozdje

Grozdje je sadje, najbolj obremenjeno s pesticidi. Testi kažejo, da je v neorgansko pridelanem grozdju precej pesticidov, v Nemčiji so jih našli celo 26. Težava je v tem, da se grozdje vsako leto vzgaja na istem zemljišču in se pesticidi iz leta v leto tam samo kopičijo. Najnevarnejše je baje grozdje iz Čila. Prav zato je pri grozdju nadvse pomemben način pridelave: uživajte samo tisto z organskim poreklom.

Deli s prijatelji