IZ NARAVE

Grenki zavezniki zdravja

Objavljeno 16. oktober 2012 09.00 | Posodobljeno 16. oktober 2012 09.00 | Piše: M. F.

Če ste pogosto izpostavljeni škodljivim snovem iz okolja, uživate alkohol, jeste veliko mesa ali imate povišan holesterol, si privoščite nekaj grenkega.

Modri okras gora je pri nas v naravi zaščiten, lahko pa ga vzgojite na svojem vrtu in si z njim okrepite zdravje.

Res je, da grenak okus ne sodi med najbolj priljubljene, a prav nekatere grenke rastline so odlični zavezniki zdravja, saj varujejo jetra, spodbujajo delovanje žolčnika, krepijo živčevje, imunski sistem, čistijo kri, zdravijo kožna obolenja in premagujejo utrujenost. Štiri takšne, v zdravilstvu najpogosteje uporabljene so: mlečni osat (Silybum marianum), regrat (Taraxacum), mahonija (Berberis aquifolium) in encijan (Gentiana lutea).

Mlečni osat ščiti celice jeter

Vsebuje fitokemikalije, ki zdrave jetrne celice varujejo pred poškodbami, hkrati pa obnavljajo tiste, ki so že poškodovane. Seme in plod osata vsebujeta veliko silimarina, antioksidanta, ki preprečuje pretirano kopičenje strupov v jetrih. Mlečni osat je že od nekdaj poznan kot zaveznik jeter, zato je na voljo veliko pripravkov iz te rastline v obliki tablet, dražejev in kapsul. Lahko pa si iz njega sami pripravite čaj.

Eno do dve žlički zdrobljenih semen prelijte z decilitrom in pol vroče vode in pustite 10 do 15 minut. Privoščite si tri do štiri skodelice dnevno. Za boljši okus lahko semenom osata dodate čajno žličko plodov janeža.

Regrat pospešuje prebavo in ustvarjanje žolča

Tudi regrat ščiti jetra in žolčni mehur, obenem pa pospešuje presnovo in tako pospešuje čiščenje organizma. Čeprav so pri nas za uživanje najbolj priljubljeni njegovi listi, je uporabna celotna rastlina. 

Leta 2010 so v publikaciji International Journal of Molecular Science objavili izsledke raziskave o učinkovanju njegove korenine. V njej so znanstveniki dokazali, da lahko zniža holesterol, blaži revmatizem, zmanjšuje oksidativni stres in deluje tudi kot diuretik. Iz regrata lahko izdelate številne pripravke, med drugim tinkturo ali čaj.

Za tinkturo potrebujete 200 gramov njegovih korenin in liter alkohola. Korenine regrata očistite in narežite. Stresite jih v kozarec in prelijte z alkoholom. Zaprt kozarec postavite v temen prostor za osem tednov. Tinkturo uživajte razredčeno z vodo, priporočljiv dnevni odmerek je 30 do 60 kapljic na dan. Je naravni diuretik in pomaga izboljšati apetit in blaži prebavne motnje.

Regratov čaj skuhajte iz posušenih listov in narezane korenine. Za skodelico čaja potrebujete eno do dve žlički mešanice, prelijte jo z vročo vodo, počakajte 10 minut in za čiščenje organizma čaj uživajte dva do trikrat na dan.

Mahonija za lepo in zdravo kožo

Odporna, rumeno cvetoča zimzelena grmovnica z nazobčanimi listi je pogosto okras vrtov. Od nekdaj pa se uporablja za zdravljenje različnih dermatoloških težav, tudi izpuščajev, luskavice in aken, ter za celjenje ran. Vsebuje berberin, protibakterijsko in protivnetno snov. Ta naravni antibiotik je učinkovit pri zdravljenju zunanjih okužb, pa tudi zobnih infekcij ter virusnih in bakterijskih obolenj. Njen čaj očisti urinski trakt, zdravi pa tudi jetra in žolčnik. Nasekljano korenino kuhajte na vrelišču 10 do 15 minut in pripravek uživajte vsaj trikrat na dan.

Korenina encijana deluje kot fungicid

Ekstrakt encijanove korenine je fungicid, učinkovit v boju z glivičnimi okužbami, njegovi grenki sokovi pa spodbujajo tvorjenje žolčnih sokov. Že v antiki so encijan uporabljali za zdravljenje jetrnih bolezni in prebavnih motenj, kot sredstvo proti vročini in kot diuretik. Poleg tega encijan pospešuje izločanje sline, zato je odličen aperitiv, krepi celotno telo in pospešuje razmnoževanje belih krvničk, ki so glavna obramba telesa pred virusi. Tinktura iz njegove korenine z alkoholom pospešuje praznjenje žolčnega mehurja ter prebavo proteinov in maščob.

Encijan je pri nas zaščiten, zato ga je prepovedano nabirati v naravi. Lahko si priskrbite njegovo korenino in jo posadite na vrtu. Glede hranil ni zahteven in uspešno raste tako v vrtni zemlji kot v gorah, le da zemlja ne sme biti gnojena z gnojnico. V vrtni zemlji lahko korenika zraste tudi do enega metra.


 


 

Deli s prijatelji