PREBAVA

Grehi, zaradi katerih trpi želodec

Objavljeno 22. junij 2016 09.00 | Posodobljeno 22. junij 2016 09.00 | Piše: M. F.

Na prvem mestu je seveda prenajedanje.

Pomembno je tudi, kako jeste.

Želodčne težave so ena najpogostejših zdravstvenih tegob, hkrati pa tudi nadloga, ki jo v največji meri lahko premagamo sami. Predvsem z izogibanjem nekaterim grehom, zaradi katerih trpi želodec.

Prenajedanje

Stalno uživanje velike količine hrane obremenjuje prebavila. Ta ne proizvedejo dovolj želodčne kisline in encimov, ki bi vso zaužito hrano lahko razgradili. Ko v želodec pride ogromno hrane, se ustvarja pritisk na mišice v njem. Kadar je ta premočan, se pojavi zgaga. Zaradi prenajedanja se prav tako upočasni presnova, zato je dobro nehati jesti, preden ste povsem siti. »Ko premagate lakoto, počakajte 20 minut, in če boste še lačni, jejte tedaj. Približno toliko časa namreč možgani potrebujejo, da zaznajo, da je v želodcu dovolj hrane,« pravi prehranska strokovnjakinja Shona Wilkinson.

Nepravilno žvečenje hrane

Morda se sliši očitno, a nepravilno žvečenje je lahko eden glavnih razlogov za težave z želodcem, zlasti za napihnjenost. Proces žvečenja je ključen, z njim se hrana razbije na drobne delčke in prepoji s slino. »Če ne žvečite prav, je ostanek prebavil preobremenjen, zato ne delujejo tako, kot bi morala, to pa povzroči napihnjenost in krče. Grižljaji naj ne bodo preveliki, vsakega prežvečite 30-krat, jejte manjše zalogaje, med vsakim žvečenjem pa nož in vilice odložite na mizo,« svetuje nutricistka Cassandra Barns.

Stres in tesnoba

Stres je kriv za številne zdravstvene težave, od glavobola do povišanega krvnega tlaka. Ta in tesnoba lahko povzročita tudi prebavne težave. Zlasti škodi želodcu, kadar jeste nervozni. Da bi stres zmanjšali, se pred jedjo nekoliko sprostite, jejte počasi in nikoli ne mimogrede, temveč si za obrok vedno vzemite čas.

Pomanjkanje telesne dejavnosti

Gibanje spodbuja delovanje črevesja in pomaga pri presnovi. Telesna dejavnost je zelo koristna za ljudi, ki jih muči zaprtje, pomaga pa tudi pri zmanjševanju napihnjenosti in blaži stres, zato sta joga in pilates najustreznejša.

Antibiotiki

Čeprav vam jih je predpisal zdravnik in so učinkoviti pri premagovanju bakterijskih okužb, uničujejo tudi koristne bakterije v želodcu, zlasti če jih uživate dolgo. Porušeno bakterijsko ravnovesje v črevesju povzroči mnoge prebavne težave, od nezadostne absorpcije hranljivih snovi do napihnjenosti, krčev, driske in zaprtja, pravi Barnsova in dodaja, da je v tem primeru več kot dobrodošla fermentirana hrana, denimo jogurt, kefir in kislo zelje.
 

Deli s prijatelji