NEUMNO

Google, mesto, žvečilka ... nas poneumljajo

Objavljeno 28. avgust 2013 09.00 | Posodobljeno 28. avgust 2013 09.00 | Piše: M. F.

Presenetljivo, da nas tudi evolucija sili k temu, da vse manj uporabljamo naše možgane.

Pametne napravice slabijo našo koncentracijo in spomin.

Mislimo, da smo zaradi pametnih telefonov, vse lažjega dostopa do informaciji in resničnostnih oddaj pametnejši, a po besedah strokovnjakov nas to in še kaj poneumlja. Kaj še pripomore k temu, da vse slabše razmišljamo, sklepamo in smo vse manj pozorni?

Zaradi Googla

Ameriški avtor Nicholas Carr, ki se v svojih delih posveča sodobni tehnologiji, novodobni kulturi ter ekonomiji se je leta 2008 v enem od del vprašal, ali nas priljubljeni iskalnik poneumlja ali smo zaradi njega pametnejši. Odgovor se glasi: oboje. Ta nam sicer res omogoča izjemno lahek dostop do informaciji, vendar jih vse manj tudi skladiščimo v možganih. Na račun Googla tako trpi predvsem naš spomin.

Zaradi sladkorja

Znanstveniki z univerze UCLA so zaključili, da pogosto uživanje sladkorja upočasnjuje delovanje možganov in ovira tako pomnjenje kot učenje. Kvarni učinkov so opazni že po šestih tednih pretiravanja s slaščicami.

Zaradi pametnih telefonov

Dr. Sandy Chapman, voditeljica Centra za zdravje možganov iz Dallasa, pravi: »Zaradi njih želimo in imamo možnost vse početi hitreje, a tudi vse manj temeljito, zato smo vse bolj površni in tudi vse bolj neumni.«

Zaradi televizije

Avstrijski znanstveniki so nedavno dokazali, da dosegajo posamezniki, ki zavzeto spremljajo popularne medijske vsebine, pri preizkusih inteligentnosti slabše rezultate v primerjavi z onimi, ki jih ne.  S tem so potrdili, da vsebine, ki jih spremljamo neposredno, vplivajo na naše vedenje. Če so vaše priljubljene vsebine omejene na telenovele in resničnostne oddaje, so velike možnosti, da boste zaradi njih manj inteligentni.

Zaradi družinskega nasilja

Družinsko nasilje nam škoduje tako fizično kot čustveno in psihično. Znižuje namreč inteligenčni količnik. Raziskava iz Bostona je pokazala, da imajo otroci, ki so pogosto izpostavljeni težkim oblikam nasilja, za osem stopenj nižji IQ od tistih, ki so odraščali v neproblematičnih sredinah.

Zaradi žvečilke

Žvečenje prija, a tudi poneumlja. Raziskava univerze Cardiff iz Walesa je razkrila, da kar za dvakrat zmanjšuje sposobnost kratkoročnega pomnjenja.

Zaradi življenja v mestu

Dve osebi se podata na sprehod. Ena po mestu, druga po gozdu. Katera je na koncu pametnejša? Tista, ki je oddih poiskala v gozdu, pravijo strokovnjaki z univerze Michigan. Ti so dokazali, da imajo tisti, ki hodijo po mestu, slabši spomin, slabšo sposobnost opazovanja in imajo več težav z učenjem.

Zaradi slabega zračenja

Strokovnjaki z univerze Lawrence Berkeley so počasi povečevali količino CO2 v sobi, kjer so študentje reševali kompleksne naloge. Več kot ga je bilo v prostoru, več napak so ti naredili. Torej naslednjič, ko boste imeli težave z nalogami, prezračite prostor.

Zaradi tepenja po zadnji plati

Kar dve, med seboj neodvisni raziskavi sta dokazali, da kaznovanje otrok s tepenjem zmanjšuje njihovo inteligenco. »Večkrat kot so bili otroci tepeni, bolj počasen je bil njihov mentalni razvoj. Že male količine udarcev ustvarjajo razliko,« je povedal Murray Straus, profesor z univerze New Hampshire in soavtor ene od raziskav.

Zaradi stresa

Raziskava z univerze Yale je odkrila, da stresne situacije zmanjšujejo število povezav med nevroni. Kronični stres vse skupaj samo še poslabša.

Zaradi elektronske pošte

Nedavna raziskava  univerze California je dokazala, da stalno pregledovanje elektronske pošte zmanjšuje sposobnost koncentracije.

Zaradi kajenja marihuane

Raziskava univerze Duke je odkrila, da kajenje marihuane v zgodnji adolescenci povzroča nevropsihološke težave in zniža IQ. Najslabše je, da se tudi po opustitvi te navade omenjene sposobnosti nikoli več ne vrnejo na prvotno raven.

Zaradi hitre hrane

Pomislite, kam boste peljali malčke na obed. Tisti, ki redno uživajo hitro hrano, imajo glede na britansko raziskavo nižji IQ.

Zaradi evolucije

Raziskovalec z univerze Stanford, Gerald Crabtree, je nedavno dokazal, da je človeška inteligenca višek dosegla že v dobi pračloveka in zdaj upada. Zakaj? Obstoj človeka ni več odvisen od nje in napake, ki so posledica nepremišljenosti, slabega spomina ali slabega sklepanja, nas v nasprotju s praljudmi ne stanejo življenja.

Deli s prijatelji