SLUH

Glasba prek slušalk nevarna za mlade

Objavljeno 25. april 2012 19.45 | Posodobljeno 25. april 2012 19.45 | Piše: Da. M.

Skoraj ni mladostnika, ki ne bi imel prenosnega predvajalnika glasbe.

Znano je, da pretiran hrup vpliva na naše počutje in zdravje.

Dolgotrajno poslušanje preglasne glasbe z rabo prenosnih predvajalnikov glasbe lahko ogrozi sluh, to pa se kaže kot šumenje v ušesih (tinitus) oziroma začasna ali trajna naglušnost.

Prodaja in uporaba prenosnih predvajalnikov sta v zadnjih letih v Evropi močno narasli, strokovnjaki pa ocenjujejo, da se je po letu 1980 število mladih, izpostavljenih hrupu pri družabnih aktivnostih, potrojilo. Inštitut za varovanje zdravja RS (IVZ) je skupaj s predstavniki območnih zavodov za zdravstveno varstvo (ZZV) in v sodelovanju s Slovensko mrežo zdravih šol izvedel pilotno študijo med

Preglasni in neprijetni zvoki v našem okolju povzročajo vznemirjenost, motnje spanja, koncentracije in učenja ter vplivajo na spremembo vedenja.

dijaki 20 srednjih šol. Namen študije, v kateri je sodelovalo 420 mladostnikov, je bila pridobitev preliminarne ocene deleža dijakov, ki glasbo poslušajo tako, da bi lahko bil ogrožen njihov sluh.

S slušalkami tvegamo trajne okvare sluha

Študija je pokazala, da 18 odstotkov vprašanih s pogostim in dolgotrajnim poslušanjem glasne glasbe prek slušalk tvega okvaro sluha.

IVZ svetuje, naj bodo vsi, ki pogosto in radi glasbo poslušajo na glas, pozorni na šumenje v ušesih in začasen premik praga občutljivosti. Če opazijo kaj takšnega, naj poskrbijo za daljše obdobje tišine. Možno je, da so ti posamezniki občutljivejši in se bodo pri njih okvare sluha pojavile prej kot pri večini drugih. Priporočajo še, naj ti uporabljajo zaščito za sluh, če se hrupu ne morejo izogniti.  

Deli s prijatelji