PREVENTIVA

Gladka koža brez strij

Objavljeno 14. marec 2013 08.00 | Posodobljeno 14. marec 2013 08.00 | Piše: M. F.

Nastanek trdovratnih strij je najboljše preprečiti, zato se pravilno prehranjujte, hodite peš, plavajte in uživajte veliko tekočine.

Kokosovo in mandljevo olje ter karitejevo maslo lahko preprečijo nastanek strij.

Strije so za večino estetska težava, v resnici pa gre za kožno obolenje. Prve se lahko pojavijo že v puberteti. Predvsem zaradi hitre rasti in spreminjanja telesne mase. Sicer pa je njihov nastanek najpogosteje povezan z nosečnostjo, v času veselega pričakovanja se z njimi ubada kar 90 odstotkov žensk.

Na udaru trebuh in dojke

Mesta, ki so zanje najdovzetnejša, so trebuh, boki, notranji deli stegen in dojke. Na mestih, kjer strije nastanejo, se površinski sloj kože stanjša, v njenem globljem delu pa so kolagenska vlakna močno razredčena ali jih sploh ni. Koža tako izgubi sposobnost krčenja in raztezanja in na njej se pojavijo tanke bele ali rožnate črte.

Preprečiti, kolikor se da

Ker je strije, ko se pojavijo, skoraj nemogoče odpraviti, je predvsem pomembno preprečevanje njihovega nastanka. Najboljša preventiva so izogibanje naglemu pridobivanju in izgubljanju kilogramov, pravilna prehrana (veliko tekočine, dovolj proteinov, vitaminov in mineralov) in telesna dejavnost (hoja, plavanje, tek, kolesarjenje).

Nove oblike pomoči

Pri preprečevanju strij zlasti v nosečnosti je pomembno vzdrževanje elastičnosti kože. Pomaga vsakodnevna masaža trebuha, stegen in dojk s kremami, ki ohranjajo njeno prožnost. Zlasti učinkoviti so kokosovo in mandljevo olje ter karitejevo maslo. Masaža spodbuja kožo k tvorjenju kolagena in elastičnih vlaken ter povečuje prekrvitev in oksidacijo podkožnih tkiv. V zadnjih letih se uveljavljajo novi postopki: uporaba biostimulativnih laserjev, elektromagnetna terapija z nizkimi frekvencami ter hidro- in ozonoterapija. Z vsemi temi lokalnimi tretmaji se povečuje hidratacija površinskega sloja kože in se uravnava njena kislost. Ena od novejših oblik preprečevanja nastajanja strij vključuje tudi spodbujanje tvorjenja hialuronske kisline, ki prehaja elastična vlakna, s tem pa povečuje količino vezivnih tkiv ter elastičnost in vlažnost kože. Pri nosečnicah je tako mogoče preprečiti nastanek strij za približno 60 odstotkov, je pa treba terapije izvajati redno, najpozneje od 10. tedna nosečnosti.

Tudi domača pomoč

V bitki s strijami so koristni tudi domači zeliščni preparati, ki spodbujajo prekrvitev kože ter spodbujajo obnavljanje kolagena in elastičnih tkiv. Običajno gre za mazila z ekstraktom gabeza, omana, arnike in osata. Priporočljiva sta tudi repinec in šentjanževka, saj vsebujeta vitamin E, oligoelemente, tanin in vitamin C. Za pripravo oblog so koristni lan, angelika, repinec in rdeča pesa. K izboljšanju prekrvitve pa pripomorejo tinktura iz bele čebule, rdeče pese, borovnic, žajblja in peteršilja.

 

Deli s prijatelji