NE SPREGLEJTE

Ginekološke težave, ob katerih ne gre zamižati

Objavljeno 20. februar 2012 08.00 | Posodobljeno 20. februar 2012 08.00 | Piše: M. F.

Neobičajen vaginalni izcedek, nenadna bolečina ali krvavenje zahtevajo obisk ginekologa.

Menstrualni cikel lahko preseneti, ob nekaterih simptomih pa se le naročite na ginekološki pregled

»Med spolnim odnosom mnoge ženske začutijo bolečino, srbenje, opazijo krvavenje ali druge simptome, ki nakazujejo ginekološke težave. Ob tem največkrat ni razloga za skrb. Če pa se to redno dogaja ali tudi tedaj, ko spolnega odnosa ni bilo, bi bilo treba obiskati zdravnika,« opozarja Michele Curtis, profesorica ginekologije z univerze Teksas v Hustonu in našteva simptome, ki jih ne gre ignorirati.

Vaginalni izcedek

»Med ovulacijo, na sredini menstrualnega cikla, je telo najplodnejše, vagina pa izloča snov, ki je redka, malce motna in obilnejša kot v drugih dnevih meseca,« pravi Sandra Reed, tiskovna predstavnica ameriškega ginekološkega združenja. Takšen izcedek je torej povsem običajen. Če pa je bel in ima podoben vonj kot skuta gre najbrž za infekcijo. Pogosto jo povzroča pretirano namnožena glivica kandida (Candida), ki je sicer vedno prisotna v vagini. Stres, nekatera zdravila in tudi nekatere bolezni (diabetes) lahko povzročijo njeno prekomerno razmnoževanje.

Okužba prizadene tri od štirih žensk vsaj enkrat v življenju. Če se ne zdravi takoj, se prenese na partnerja. Vaginalni izcedek lahko kaže tudi na spolno prenosljivo bolezen, gonorejo, v tem primeru je ta zelenkast, ali klamidijo, pri kateri je izcedek obilen in bel. Vsako spolno bolezen je treba takoj zdraviti, sicer lahko pusti trajne posledice.

Srbeč osip

Vneto in srbeče genitalno področje najbrž pomeni dermatitis sluznice, morda gre za alergijo na milo, tkanino ali kaj drugega, kar prihaja v stik s tem področjem. »Osip se včasih pojavi po spolnem odnosu. Lahko ga izzove alergija na lateks kondoma ali lubrikante. Morda gre celo za alergijo na spermo partnerja,« pravi Curtisova.

Osip lahko izzove tudi vaginalni herpes, ki prizadene približno 16 odstotkov posameznikov, kar 80 odstotkov pa se ga sploh ne zaveda, saj so simptomi zanj lahko zelo različni.  Pokažejo pa se tudi pri partnerju, zato če sumita na to nadlogo, poiščita zdravniško pomoč. Nevaren je predvsem za nosečnice, saj se virus lahko med porodom prenese na otroka.

Srbečica lahko nakazuje tudi kakšno drugo kožno bolezen, vsekakor pa je ne gre zanemariti.

Pekoč občutek

Če morate pogosto urinirati, pri tem pa vas spremlja pekoč občutek, gre najbrž za bakterijsko okužbo notranjih sečil. »Pogostejši spolni odnosi lahko povečajo tveganje za pojav te bolezni in bolečino. Pri tem pa se bakterije pomaknejo proti mehurju in izzovejo resnejšo okužbo,« pravi dr. Curtis, potrebno pa je antibiotično zdravljenje.

Neprijetni vonj

Če imajo vaši spolni organi neprijeten vonj, imate lahko bakterijsko vaginozo, pretirano razmnoževanje bakterij, ki so sicer prisotne v vagini. Vzroke gre iskati v kajenju, prepogostem prhanju, včasih tudi v pogostih spolnih odnosih. Težava se zdravi z antibiotiki. V redkih primerih je lahko neprijeten vonj posledica dolgotrajne uporabe tampona, kar se seveda odsvetuje, saj lahko izzove toksični šok.

Krvavenje

Manjše krvavitve imajo lahko različne vzroke: menopavza, hormonsko neravnovesje. Tudi neustrezne kontracepcijske tabletke lahko povzročijo vmesne krvavitve. Če se krvavitev pojavi le po spolnem odnosu, gre morda za težavo na materničnem vratu. »Celice na njem so občutljive in se lahko vnamejo. Včasih vnetje sproži virus HPV, ki je lahko začetek raka maternice,« pravi dr. Curtis. Vzrok je lahko drug tumor, benigni izrastki, bakterijska okužba zgornjih rodil ali zunajmaternična nosečnost – vsekakor dovolj razlogov za obisk ginekologa.

Boleč spolni odnos

Podatki svetovne zdravstvene organizacije pravijo, da ima približno 22 odstotkov žensk vsaj enkrat v življenju boleč spolni odnos. Največkrat gre za neprimeren položaj ali premočan pritisk. V tem primeru je težava seveda zlahka rešljiva. Če bolečina kljub temu ne mine, je lahko posledica ciste na jajčnikih, okužbe maternice ali jajcevoda. Če je bolečina torej stalna, se obrnite na zdravnika. »Bodite pozorni na mesto bolečine in na to, ali je topa ali ostra, stalna ali občasna, da jo lahko podrobno opišete zdravniku,« pravi Curtisova. 

Deli s prijatelji