STAROSTNIKI

Gibanje tudi v starosti

Objavljeno 20. september 2015 20.00 | Posodobljeno 20. september 2015 20.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: starost

Telo v jesen življenja vstopi praviloma občutno šibkejše, vendar ga lahko z ustreznimi vajami okrepimo, poskrbimo za sklepe, hrbtenico in mišice, preprečimo morebitne poškodbe in si zagotovimo neodvisnost od okolice.

Redna aktivnost je za kakovostno življenje nujna tudi pri starostnikih.

Zmotno je prepričanje, da mora človek, ki trpi za bolečinami v sklepih ali mišicah, počivati, da ne stopnjuje težav: krepitev mišic in razgibavanje sta vedno nujna, sploh v zrelih in starejših letih, ko so boleče tegobe pogostejše.

S staranjem prebivalstva in povečevanjem telesne teže so bolezni sklepov in hrbtenice predvsem v razvitem svetu skorajda stalnica, ki zmanjšuje mobilnost, občutno poslabšuje kakovost življenja in povečuje odvisnost od okolice; posameznik s staranjem izgublja mišično moč, od 20. do 70. leta izgubi pet kilogramov mišic. Hrbtenica poleg tega postaja trda, sklepi vse manj gibljivi, če zanemarimo svoje telo, nas lahko bolečine kaj hitro spremljajo vsak dan. Pogosto jih povzročajo spremembe na sklepih, v hrbtenici in drugih delih gibal, ki so morda posledica preobremenjenosti, kar lahko povzroči nestabilnost in posledično padce. Ti so sploh velik problem pri starostnikih, največkrat jo skupijo kolki, podlahti in hrbtenica, sploh če poškodovanec boleha še za spremembo kostne mase ali katero drugo tegobo. Kot opozarjajo strokovnjaki, se telo s starostjo pač občutno spreminja, usihata mišična moč in pripravljenost srca ter dihal, metabolizem se upočasni, pojavijo se bolezni, značilne za poznejšo življenjsko dobo, kot so osteoporoza, artritis, diabetes, bolečine v hrbtu in križu.

Toda vse ovire je mogoče premostiti ali vsaj ublažiti z redno telesno vadbo, ki je lahko že polurna vsakodnevna hoja. To lahko stopnjujemo s treningom vzdržljivosti, tako da dodamo vaje z lažjimi utežmi in tako okrepimo srčno-žilni sistem. Dandanes je na voljo obilo organiziranih oblik skupinske vadbe, ki so usmerjene prav v starejše prebivalstvo: udeleženci se tako kakovostno razgibajo in telovadijo pod nadzorom strokovnjaka, obenem pa si omogočijo tudi prijetno druženje in navezovanje novih stikov. In še, naučene vaje lahko sami ponavljajo doma! Na voljo je tudi vodena rekreacija v bazenu, v vodi je obremenitev hrbtenice in sklepov še manjša, sunki in pritisk so mnogo milejši. Kdor je v jesen življenja zakorakal v dobri telesni pripravljenosti, naj to vzdržuje z lahkotnim tekom, kolesarjenjem in pohodništvom, ki ustrezno krepijo mišice in sklepe, spodbujajo srce in seveda ohranjajo zdravega duha v zdravem telesu.

Telo bo močno in razgibano tudi s plavanjem, s katerim učinkovito uravnavamo telesno težo: ta v starejši dobi nikakor ne sme biti prevelika, saj tako še dodatno obremenjuje hrbtenico in sklepe! Izjemnega pomena pri ohranjanju zdravih kosti in mišic je v starosti seveda prehrana, ki mora vsebovati veliko svežega sadja in zelenjave, bogatih z vitamini, rudninami in antioksidanti. 

Deli s prijatelji