VADBA

Gibanje je nujno tudi v zrelih letih

Objavljeno 18. januar 2014 13.00 | Posodobljeno 18. januar 2014 13.00 | Piše: Natalija Mljač

Naj si še tako neradi priznamo, resnica je, da po 35. letu starosti začnemo počasi izgubljati mišično maso, kar je, k sreči, mogoče upočasniti z ustrezno redno telesno dejavnostjo.

Karmen Ilc Plut: »Gibanje je najboljša obramba pred bolečinami v kosteh in mišicah.« Foto: Natalija Mljač

Gibanje lahko nadomesti zdravilo, nobeno zdravilo pa ne more nadomestiti gibanja, pravi dipl. fizioterapevtka Karmen Ilc Plut iz Zdravstvenega doma Ljubljana, enota Center. Telesna dejavnost je pomembna tako za preprečevanje zdravstvenih težav kot za boljše okrevanje. »Zlasti kronični bolniki bi morali vsaj nekaj minut na dan posvetiti zmanjševanju težav z gibanjem, saj bi tako manj obremenjevali tudi svoje bližnje.« Strokovnjaki pravijo, da bi vsakdo, ki nima hujših obolenj, moral biti telesno dejaven od tri- do štirikrat na teden po 30 minut. »Primerni so lahka hitra hoja, nordijska hoja, plavanje, kolesarjenje, funkcionalna vadba, aktivno vrtnarjenje, intenzivna gospodinjska opravila, hoja po stopnicah. Pri tem se je treba prepotiti in zadihati, a le toliko, da se še lahko pogovarjamo.«

Za ljudi, ki veliko presedijo, preležijo oziroma so telesno nedejavni, so najprimernejši hitra in nordijska hoja ter kolesarjenje, namesto dvigala naj uporabljajo stopnice; hoja naj bo odločna, da se telo vsaj malo prepoti. Preobremenjeni z delom in stresom naj izberejo dejavnosti, ki zvišajo utrip srca in povzročijo potenje, dobrodejne so tehnike sproščanja (npr. joga, taj či, avtogeni trening). Pri povišanem holesterolu, krvnem tlaku in krvnem sladkorju ter osteoporozi najbolj koristita vzdržljivostna aerobna vadba (od tri- do štirikrat na teden) in do dvakrat na teden vadba za povečanje mišične moči; za ljudi s temi težavami so primerni kolesarjenje, hitra hoja, nordijska hoja, funkcionalna vadba, razgibana gospodinjska opravila, vendar je pri bolnikih s hipertenzijo potrebna previdnost. Z naštetimi dejavnostmi se lahko ukvarjajo le, če v mirovanju njihov sistolični (zgornji) tlak ne presega 200 mm Hg oziroma diastolični (spodnji) ne presega 115 mm Hg, opozarja sogovornica. Če se kljub rednemu gibanju pojavi huda bolečina (npr. ob nenadnem zasuku, hladnem vremenu, dvigu bremena), si izberemo najbolj ugoden sprostitveni položaj; če nam prija, boleči, napeti predel ogrevamo (vroča prha ali kopel, savna, toplotne obloge). »V akutni fazi se odpovemo dejavnostim, ki povečujejo bolečino. Večkrat menjamo položaje, pri vsakem gibu ali hoji napnemo globoke trebušne mišice.«


Znate pravilno dihati?

Z leti se zmanjšuje tudi elastičnost prsnega koša in pljučnega tkiva. »Znanost je dokazala, da sta vsebnost kisika v krvi in dolžina življenja povezani s pravilnim dihanjem, ki upočasnjuje proces staranja, vpliva na dobro spanje in duševno sproščenost. Izogibati se moramo paradoksalnemu dihanju, ko pri vdihu potegnemo trebuh noter in ga pri izdihu potisnemo ven,« opozarja dipl. fizioterapevtka Karmen Ilc Plut. Kako torej pravilno dihati? »Izdih naj traja dlje kot vdih, saj tako pljuča temeljito izpraznimo. Poznamo tri načine dihanja: trebušno, prsno in z vršički pljuč. Najboljše je trebušno, pri katerem predihamo tudi spodnji del pljuč; pri vdihu se trebušna prepona premakne navzdol in potisne trebuh ven, pri izdihu pa spet zavzame svoje mesto in rahlo masira srce.«
 

S sodelovanjem gre hitreje

Fizioterapevtske ambulante so polne bolnikov z akutnim poslabšanjem kroničnih bolezni gibal (npr. cervicovrahialgija – bolečina v vratu, rami in roki, lumboishialgija – bolečina v križu, ki se lahko širi v nogo), z vnetjem mišic, tetiv, s preobremenitvenimi sindromi (zlasti roka, komolec, rama), s poškodbami (zvini, zlomi, raztrganine mehkih struktur) in zaradi staranja prebivalstva tudi kroničnih bolnikov (izrabe sklepov nog, težave s hrbtenico, motnje ravnotežja, koordinacije), našteva sogovornica. »Terapijo ocenimo kot uspešno, če se izboljša funkcionalno stanje bolnika, če ima manj bolečin, če se poveča gibljivost sklepov, če se izboljša refleksna odzivnost telesa na zunanje dražljaje oziroma motnje, če se zmanjša oteklina pri edemih, če se povečata vzdržljivost in moč določenih mišičnih skupin.« K izboljšanju zelo pripomore sodelovanje bolnika, saj se določene aktivnosti ne končajo po osmih ali desetih obravnavah pri fizioterapevtu. »Naučeno mora upoštevati vsak dan, npr. napetost trebušnih mišic, izogibanje prisilnim položajem, izvajanje razteznih vaj, pravilno sedenje (zlasti pri sedečih poklicih) in prenašanje bremen. Pri bolnikih, ki se ne držijo naših navodil, opažamo bistveno slabše učinke terapij, pogostejša poslabšanja primarnih težav in ponavljajoča se bolečinska stanja.«

Aktiven življenjski slog pomaga tako pri preprečevanju kot zdravljenju ortopedskih, internih in nevroloških bolezni, povzema fizioterapevtka. »Koristi predvsem telesna dejavnost skozi daljše obdobje. Izberemo vadbo, ki je primerna telesnim zmogljivostim, letom in zdravstvenemu stanju, vsakokrat pa jo prilagajamo svojemu počutju.«


Sedenje in vstajanje

Za gibalni sistem skrbimo tudi s pravilnim sedenjem in vstajanjem s postelje ali kavča. Pravilno sedimo, ko kolena niso znatno višje od sedišča in je križna hrbtenica podprta z naslonjalom. Kadar to ni mogoče, se je treba pomakniti čim bližje naslonjalu in si s svitkom brisače rahlo podpreti medenične kosti. Noge naj ne bodo prekrižane ali stegnjene. Uporabna je tudi terapevtska žoga, na kateri je mogoče z majhnimi premiki medeničnega dela poskrbeti za najugodnejši položaj hrbteničnih fizioloških krivin, pravi Karmen Ilc Plut. Pri akutnih bolečinah v hrbtenici je treba upoštevati prilagojen način vstajanja iz ležečega položaja. »Obrnemo se na bok, obenem rahlo povlečemo navznoter popek oziroma mišice v tem predelu (20 odstotkov maksimalnega potega, ne več) in na tla spustimo noge, šele nato se počasi dvignemo in vstanemo.«

 

Deli s prijatelji