KETONSKA DIETA

Gašper Grom: Z maščobami nad kilograme

Objavljeno 21. april 2016 13.50 | Posodobljeno 21. april 2016 10.47 | Piše: Polona Pirc

Gašper Grom je diplomirani dietetik in certificirani fitnes trener z več kot dvajsetletnimi izkušnjami s področja fitnesa, hujšanja in oblikovanja telesa. Svoje znanje nesebično deli, specializiran in navdušen pa je zadnja leta nad ketogeno dieto oziroma takšnim načinom prehranjevanja.

Šport ga je navdušil že kot otroka, v osnovni in srednji šoli je igral košarko. »Z njo sem bil tako obseden, kot sem bil pozneje s fitnesom in danes s prehrano,« prizna 45-letni Gašper, ki je včasih treniral tudi po osem ur dnevno. Ko je kot srednješolec zašel v fitnes, ga je vadba povsem zasvojila, poleg tega ga je kmalu začelo zanimati tudi znanje o človeškem telesu in prehrani. Najprej je treniral in preizkušal različne diete na sebi, znanje nenehno dopolnjeval, kmalu pa je tekmovalec v fitnesu postal tudi osebni trener drugih. Ko je v Slovenijo prišel študij dietetike, se je takoj vpisal nanj, sedaj se pripravlja že na magisterij. Proučevanje prehrane je še vedno njegova največja strast, ki jo deli tudi z ženo Stašo, prav tako diplomirano dietetičarko. Tudi ona že dobri dve leti prisega na ketogeno prehranjevanje. Skupaj svetujeta ljudem na svoji spletni strani www.fitkuhinja.si, Gašper pa je nenehno razpet med Mariborom, kjer sta si ustvarila dom, Ljubljano, kjer ima trgovino s športno prehrano in kjer dela tudi s strankami, ter Izolo, kjer je fakulteta za dietetiko.

Osnovna pravila ketogene diete

Kakšna je torej dieta, na katero prisegata Gromova, katera živila dovoljuje in katerih ne? »Pri ketogeni dieti v prehrani zelo omejimo vnos ogljikovih hidratov, hkrati pa močno povečamo vnos zdravih maščob. Beljakovin zaužijemo ravno toliko, kot jih telo potrebuje. To je osnova,« razloži Gašper. Česa torej ne smemo jesti? »Izločimo krompir in vse vrste žita, kaše, kosmiče, moko, sladkor, med, na začetku pa tudi sadje in umetna sladila, da se telo čim prej odvadi želje po sladkem oziroma po sladkorju,« pojasni.

Zdrave maščobe so zelo koristne

Pa uživanje maščob ne vodi v kopičenje maščob v telesu? »V resnici je ravno obratno – več jih uživamo, bolje jih znamo porabljati za energijo. Maščobe so izredno nasitne, zelo pomagajo pri hujšanju in vsebujejo veliko koristnih snovi. Visokomaščobna dieta najpogosteje privede do nižjih vrednosti maščob v krvi in manj izločenega inzulina. Sliši se neverjetno, a je res,« pove Gašper.

Katera živila uporabimo v obrokih? »Priporočljiva beljakovinska živila so ribe, jajca, meso in občasno polnomastni mlečni izdelki. Zdrave maščobe si zagotovimo z mastnimi ribami (sardele, skuše, losos), jajci, obogatenimi z omega 3, lešniki, makadamijskimi oreščki, avokadom in olivami, pa tudi s kakovostnim surovim maslom in kokosovo maščobo. Ogljikove hidrate pa z zelenjavo, nekaj sadja (najboljše je jagodičevje) in oreščkov.«

Trajne rezultate prinese samo sprememba načina prehranjevanja, 
ne pa vedno 
nove diete.

Na začetku potrebujemo nekaj volje 

V začetnem obdobju lahko pride do velike želje po ogljikovih hidratih, vendar ta po nekaj tednih popolnoma izgine. »Telo ne bo imelo več potrebe po ogljikovih hidratih. Potrebujemo le malo volje in nekaj odrekanja. Uporabo umetnih sledil odsvetujem, saj le podaljšujejo čas prilagoditve. Prave rezultate daje le stanje ketoze, kar v praksi pomeni, da naj ne bi zaužili več kot približno 40 g ogljikovih hidratov na dan (pretežno iz zelenjave) ter okoli 70 do 120 g beljakovin. Ker pa smo različni, je treba količino beljakovin prilagoditi posamezniku,« pove Gašper.

Ni občutka lakote, obrokov je manj 

Koliko obrokov dnevno je priporočljivih? »Ker dobi telo pri ketogenem prehranjevanju energijo pretežno iz maščobe in ker imamo te v telesu vedno dovolj, ne prihaja do napadov lakote. To je prednost te diete – nimamo občutka lakote, tako kot pri večini ostalih diet. In ker imamo energijo vedno na voljo, ne potrebujemo rednih obrokov. Če kdaj katerega izpustimo, s tem razbremenimo prebavni trakt in porabljamo lastno maščobo. Potreba po več obrokih se zmanjša in se najpogosteje ustali pri treh obrokih dnevno. Tudi če se kdaj zgodi, da večji del dneva ne jemo, lakota ni izrazita, saj telo, če ne dobi energije iz hrane, preklopi na porabo telesnih maščob. Vse to seveda velja ob pogoju, da smo se prilagodili na ta način prehranjevanja, to pa se običajno zgodi v nekaj tednih,« pojasni iz izkušenj s številnimi strankami, ki jim je do sedaj pomagal.

Poleg tistih, ki bi radi shujšali, se za tak način prehranjevanja vedno pogosteje odločajo tudi ljudje, ki imajo naporen življenjski slog, saj imajo zelo hitro veliko več energije in se bolje počutijo.

imageČokoladni 
puding s chio

250 ml tekoče sladke smetane
250 ml vode
5 žlic kakava
10 žlic semen chia
3 žlice sladila Sukrin Melis
4 žlice sladke smetane za okras
1 rebro temne čokolade
1 žlička semen chia

Prvih pet sestavin dobro premešamo v posodi in pustimo, da se zmes prične gostiti. Nato še enkrat premešamo in spet pustimo nekaj časa pri miru. Ko je zmes toliko gosta, da se semena ne posedajo na dno posode, jo prelijemo v štiri kozarčke in vsaj za eno uro shranimo v hladilnik. Pred postrežbo okrasimo s stepeno smetano, prelijemo s stopljeno temno čokolado in potresemo s semeni chia.

imageUmešana jajca z avokadom in kumaricami

2 jajci
½ kumare
1 majhen avokado
rezina sira
košček masla
sol, poper

V ponvi segrejemo košček masla in popečemo razžvrkljani jajci. Na koncu dodamo rezino sira. Kumaro operemo in narežemo na rezine. Avokado prerežemo na pol in odstranimo koščico. Naložimo na krožnik, solimo in popramo.

imageLososov file z beluši in vitlofom


1 lososov file
šopek belušev
1 vitlof
1 kocka kokosove maščobe
oljčno olje
rezina limone
sol, poper

Losov file solimo in popramo ter popečemo v ponvi, v kateri smo raztopili košček kokosove maščobe. Beluše operemo, jim odstranimo olesenel del in jih skuhamo v vreli slani vodi. Vitlof prerežemo na pol in popečemo na žaru. Naložimo na krožnik, prelijemo z oljčnim oljem in postrežemo z rezino limone. 

image

Deli s prijatelji