ZDRAVJE

Euphrasia: pomoč pri težavah z očmi

Objavljeno 20. maj 2012 08.30 | Posodobljeno 20. maj 2012 08.30 | Piše: Tadeja Rajer

Euphrasia ali smetlika je enoletnica, ki raste na gorskih travnikih ali travnatih površinah celotne Evrope.

Prištevamo jo med tako imenovana majhna zdravila – ravno nasprotno od polikrestov, ki so velika, najpogosteje prepisana in najbolj preizkušena –, vendar to ne pomeni, da ni pomembna. Prav nasprotno, euphrasia je nepogrešljivo zdravilo v homeopatskem kompletu prve pomoči. Res pa je, da se homeopati manjkrat srečamo z majhnimi zdravili in da euphrasia nima posebnih čustvenih ali mentalnih simptomov, razen da se težave poslabšajo proti večeru ali zvečer. Kljub temu pa se morajo fizični simptomi pacienta tako kot pri vseh majhnih zdravilih ujemati s simptomi euphrasie, preden jo lahko predpišemo oziroma vzamemo.

Pri vnetju oči

Če natančno pogledamo, cvetovi smetlike spominjajo na oči s trepalnicami, zato ni čudno, da jo že od srednjega veka uporabljajo predvsem za težave z očmi, kar sovpada tudi z doktrino znakov (angl. doctrine of signatures). Osnova za pripravo homeopatskega zdravila je sok, iztisnjen iz cele rastline. Prvi preizkus delovanja je izvedel Hahnemann, ki je pri zdravih osebah opazil dražeče delovanje na oči, kar je v skladu z zakonom podobno se zdravi s podobnim njeno glavno delovanje. Še danes jo predpisujemo za razdražene oči s silovito, ostro in pekočo bolečino ter pekočim in lepljivim ali vodenim izcedkom. Oči so običajno preveč občutljive za svetlobo, se zelo solzijo, veke pa so otečene, pordele in pečejo. Pomaga pri težavah z očmi, kadar se opisani znaki pojavijo po poškodbi. Težave se poslabšajo po kašljanju, na svetlobi ali vetru, povzroči pa jih lahko običajen prehlad.

Uporablja se tudi pri vnetju očesne veznice; vnetje je lahko posledica okužbe – še posebno če se pojavi rumen izcedek ali pa alergije, kadar je oko rdeče in suho. Simptomi so podobni tistim pri razdraženih očeh, saj so veke otečene, izcedek iz oči pekoč, pojavi se pogosto mežikanje. Na notranji strani vek se lahko pojavijo tudi majhni mehurčki.

Alergije ali prehlad

Zdravilo se v glavnem uporablja za alergije, ki prizadenejo oči in nos, na primer seneni nahod. Pomaga tudi pri alergijah, ki prizadenejo sinuse ali srednje uho. Pri senenem nahodu so simptomi enaki vnetju oči in običajno združeni s simptomi navadnega prehlada.

Pri običajnem prehladu je nosni izloček voden, bolnik kašlja in ima lahko vnete oči, izcedek iz oči je voden in peče, izloček iz nosu pa ne peče. Ravno nasprotno kot pri zdravilu allium cepa, o katerem smo že pisali. Grlo je lahko boleče, človeka tam po navadi peče.

Euphrasia pomaga pri kašlju, kadar se ta pojavlja samo čez dan in z obilno sluzjo. Oseba po navadi izkašlja ali odhrka naenkrat za polna usta sluzi, grlo se pogosto čisti. Lahko je tudi zdravilo za ošpice, kjer so združeni simptomi običajnega prehlada, kašlja in vnetja oči. Vročina običajno ni zelo visoka, zato se oseba ne počuti posebno bolna. Ob omenjeni težavi oziroma vseh resnejših ali kroničnih težavah vedno poiščemo tudi strokovno pomoč, zdravnika in profesionalnega homeopata.

Dostopno zdravljenje

Čeprav je homeopatija na prvi pogled preprost sistem zdravljenja in se nam morda zdi, da bi se ga lahko naučil ali se z njim ukvarjal vsakdo, pa ni tako. Znanje in celotni sistem zdravljenja je namreč kompleksno in ima številne zakonitosti, kar od homeopata zahteva nekajletno strokovno izobraževanje, sprotno nadgrajevanje znanja ter pridobivanje izkušenj s praktičnimi primeri. Eno izmed takšnih nadgrajevanj čaka zdravnike, stomatologe in farmacevte konec maja v okviru poletne šole, ki jo na Obali tradicionalno organizira Slovensko homeopatsko društvo.

Čeprav so svetovalna vloga, umetnost zdravljenja ali izdelava zdravil zaupane le nekaterim, pa je možnost zdravljenja s homeopatijo na voljo vsakomur, ki se želi zdraviti na naraven in celosten način. Homeopatska zdravila so tudi cenovno dostopna vsem, še posebno če jih primerjamo z nekaterimi prehrambnimi dodatki ali celo klasičnimi zdravili, predpisanimi na recept. Če kupimo minimalno količino homeopatskega zdravila in ga vzamemo le občasno oziroma po potrebi, je to v primerjavi z najnižjo ceno zdravila, predpisano na recept, še vedno cenejše, sploh ker nam po določenem času zdravil ne bo treba več jemati. In če res želimo kaj privarčevati, upam, da je samo vprašanje časa, kdaj bo na to pomislila tudi državna blagajna, seveda tudi s pomočjo homeopatije. In s pomočjo tistih, ki jim je bila zaupana naloga celostnega zdravljenja, ki upoštevajo etična načela in ki postavljajo zdravje pred interese kapitala.

Kdaj pomislimo na jemanje euphrasie?

• pri težavah z očmi: razdraženih očeh, vnetju očesne veznice, alergiji,

• senenem nahodu ali poškodbah oči,

• navadnem prehladu,

• kašlju.

Poslabšanje: proti večeru ali zvečer, na svetlobi in vetru.

Izboljšanje: pri ležanju.

Deli s prijatelji