ALTERNATIVA

Ena tračnica temne čokolade

Objavljeno 01. avgust 2012 22.15 | Posodobljeno 01. avgust 2012 22.15 | Piše: Melita Meršol

Tudi sladkorni bolniki si zaslužijo rojstnodnevno torto, tolažbo s tablico čokolade ali sadje na plaži.

Prehranske navade vseh sladkornih bolnikov morajo biti podobne tistim, ki jih imajo zdravi ljudje.

Poglejmo, kaj vse si lahko občasno privoščijo. Sladkorna bolezen je bolezen sodobnega časa. Bolezen tipa 1 je neozdravljiva, a bolniki lahko veliko naredijo, da bo življenje kakovostno. Sladkorna bolezen tipa 2 je pogojno ozdravljiva. Prehranske navade vseh sladkornih bolnikov pa morajo biti podobne tistim, ki jih imajo zdravi ljudje. Tudi ko gre za sadne ali druge priboljške.

Enota sadja

Sadje zagotavlja energijo, vitamine, minerale in dietne vlaknine. Sladkorni bolniki lahko načeloma uživajo skoraj vse vrste sadja, vendar v prilagojeni količini in po obveznem posvetu z zdravnikom. Nekatere vrste sadje, med njimi grozdje, hitreje dvigajo nivo glukoze v krvi od drugih sadežev. Pomembno pa je tudi, da sadje ni prezrelo, ker vsebuje večjo koncentracijo sadnega sladkorja (fruktoza).

Zdravi ljudje zaužijejo okoli 400 g svežega sadja na dan, sladkorni bolnik pa ga lahko celo nekoliko več. Trije obroki v njegovi prehrani naj bi bili namreč obogateni z eno enoto sadja. Količina za eno enoto je ovrednotena približno takole: pri ananasu to pomeni eno rezino, polovica banane, deset plodov češnje, dve figi, grenivka, jabolko, dve mandarini, tri drobne marelice, dve pomaranči, štiri suhe slive. Sadje mora biti vedno umito in neolupljeno (razen pri agrumih, se razume). Sladkorni bolniki pa se morajo izogibati sadnih sokov, nektarjev in sirupov. Sadni sokovi, pa četudi nimajo dodanega sladkorja, so narejeni iz prezrelega sadja.

Rojstnodnevna torta

Priporočila za uravnoteženo prehrano dovoljujejo sladkornim bolnikom občasno uživanje sladkih živil, vendar vedno v okviru zdravniško predpisanega jedilnika. Temna čokolada je sladkornim bolnikom dovoljena denimo po zelenjavni juhi brez krompirja, toda le ena »tračnica« in nič več. Posladku naj sledi sprehod, pri katerem se vsaj malo pospeši srčni utrip.

In tudi bolniki s sladkorno boleznijo morajo imeti rojstnodnevno torto. Eden izmed dobrodošlih receptov je slastna diabetična biskvitna torta z jagodičevjem in jogurtovo kremo (vir: knjiga Torte, avtorice Alenke Kodele), ki prija zlasti v poletnem času.

Potrebujemo :

  • biskvitno testo (100 g polnozrnate moke, 4 jajca, 80 g dietnega medu)
  • jogurtovo kremo (200 g jogurta, 2 dl sladke smetane, 2 žlički tekočega natrena, 6 listov želatine)
  • oblogo (200 g jagodičevja, praženi mandljevi lističi)

Priprava :

  • Biskvitno testo. Pečico segrejemo na 180 °C.
  • V kotličku penasto umešamo jajca in med. Nato nežno primešamo presejano moko. Testo nalijemo v tortni model s premerom 22 centimetrov. Za 30 minut ga postavimo v segreto pečico.
  • Jogurtova krema. Želatino namočimo v malo hladne vode. V skledi zmešamo jogurt in tekoči natren. Dodamo ožeto in stopljeno želatino. Smetano stepemo v čvrsto stepeno sladko smetano, ki jo gladko primešamo jogurtu.
  • Pečen biskvit vzamemo iz pečice in ohladimo.
  • Ohlajen biskvit razrežemo na tri oblate.
    Prvi kos biskvita navlažimo z mešanico vode in natrena. Premažemo ga s tretjino jogurtove kreme in potresemo z gozdnimi sadeži. Pokrijemo z drugim kosom biskvita, ga navlažimo, premažemo in obložimo kakor prvega. Vse skupaj pokrijemo s tretjim kosom biskvita in ga navlažimo.
  • Torto premažemo s preostalo kremo, potem pa jo postavimo v hladilnik in dobro ohladimo.
    Ohlajeno torto ob spodnjem robu obložimo s sesekljanimi praženimi mandljevimi lističi.
  • Na koncu ne pozabimo zapičiti v torto svečko... Vse najboljše! 
Deli s prijatelji