TELO

Ena grenivka na dan

Objavljeno 08. januar 2013 12.40 | Posodobljeno 08. januar 2013 12.42 | Piše: Melita Meršol

Januar. Praznikov, zabav, pojedin je nepreklicno konec.

Priskrbimo si grenivke in jih pojemo po koščkih ali pa spijemo njihov sok.

Prehod v »normalen« ritem naj zajema več gibanja ter zdrave in manjše obroke hrane. Poskrbeti moramo tudi za osvežilno nego kože. Na koncu dneva bomo zadovoljni, da smo naredili nekaj zase.

Grenivke in ribe

Praznično prenajedanje s prigrizki in napitki se pogosto konča z odvečnimi kilogrami. Da bi se temu izognili, sledimo naslednjim korakom. Ne pozabimo zajtrkovati, sicer bomo še bolj lačni. Kadar nam kakšna jed ali pijača resnično prija, pa se ji ne odrekajmo, saj je popolna abstinenca najslabša izbira. Vztrajajmo pri majhnih porcijah in vsako hrano res dobro prežvečimo.

Za zdravje, čiščenje telesa in zmanjševanje teže je poleg zelenjave koristno vsak dan pojesti eno grenivko. Znanstveniki to pripisujejo dejstvu, da znižuje raven inzulina, kar slabi apetit in dotok kalorij. Naringenin v grenivki pa znižuje tudi holesterol. Lahko je rumena, slajša pa bo rožnata.

Tudi ribe so odličen vir popolnih beljakovin, so lahko prebavljive, poleg vitamina D vsebujejo do zdravja prijazne nenasičene maščobne kisline in antioksidante, zaradi katerih postane koža bolj gladka in napeta. Ribe in morski sadeži naj bodo na našem jedilniku vsaj enkrat na teden!

Dodatni namig: Znano je, da slive vsebujejo ogromno antioksidantov in urejajo prebavo ter pomagajo pri odvajanju strupenih snovi iz telesa. Lahko uživamo tudi posušene.

Razgibajmo se

Podajmo se na svež zrak. Sprehodi, tek, smučanje, sankanje, kepanje, na izbiro je veliko možnosti za rekreacijo, po katerih se bomo počutili kot prerojeni. Kot dodatek lahko izberemo vadbo v organiziranih skupinah pilatesa, aerobike ali fitnesa. Zaradi prevelike želje po hitrem učinku velikokrat težimo k prenaprezanju, zato vselej prilagodimo vse športne aktivnosti svojim zmožnostim.

Doma si na istem prostoru naredimo vadišče in za spodbudo dodajmo najljubšo glasbo. Za roke, trebuh in stegna bomo potrebovali dve uteži (do dva kilograma) ali plastenki, napolnjeni z vodo. Ležimo na tleh, roke so odročene, noge nekoliko narazen. Počasi in kolikor moremo visoko, dvignemo hkrati glavo, roke in noge, zadržimo in spustimo, a ne do tal. Ponovimo desetkrat.

Dodatni namig: Na prostem se vselej zaščitimo s pokrivali in rokavicami, predvsem pa moramo pri vseh aktivnostih piti dovolj vode, da preprečimo izsušitev kože.

Poskrbimo za izsušeno kožo

S kožo moramo biti v zimskem času karseda nežni. Pomembno pravilo pri negi obraza se glasi: manj drgnjenja, manj krem in manj stresa pomeni lepšo polt. Težave, ki jih imamo s suho kožo na telesu, lahko nekoliko ublažimo z oljnimi kopelmi, ki delno preprečujejo izsuševanje, obenem pa je ne dražijo. Zaužiti moramo dovolj vode, približno dva litra na dan, sestavine zelenega čaja učinkujejo ugodno tudi na lesk las. Na koncu dneva pa si privoščimo sproščajočo vročo kopel s kapljicami mandljevega olja.

Poleg vsakodnevne nege celotnega telesa moramo pozimi izdatneje poskrbeti za bolj izpostavljene dele. Mednje sodijo roke in za začetek imejmo v torbici vedno kakovostno kremo, ki vlaži, neguje in varuje pred zunanjimi vplivi. Namažimo se vsakič, ko se spomnimo ali otipamo tubo v torbici, in mimogrede opravimo masažo rok.

Dodatni namig: Veliko ljudi ne zna uporabljati vlažilnih krem. Z njimi se namreč ne mažemo po suhi, temveč po vlažni koži. Ko se okopamo ali oprhamo, se z brisačo ne smemo obrisati do suhega. Na vlažno kožo nanesemo kremo in pustimo, da se vpije. 

Deli s prijatelji