RAZVADA

Elektronske cigarete 
za odvajanje od kajenja?

Objavljeno 16. september 2013 13.40 | Posodobljeno 16. september 2013 13.42 | Piše: S. I.

E-cigarete so se po nekaterih raziskavah izkazale za enako učinkovite kot nikotinski obliži. Vprašanje je, koliko so varne, poleg tega h kajenju pritegnejo tudi mlade.

Tudi pasivno kajenje je nevarno.

S pojavom elektronskih cigaret se pojavlja tudi vprašanje, ali lahko kadilcu, ki se želi odvaditi te nezdrave razvade, res pomagajo tako kot nikotinski obliži. Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) zdaj zbira podatke o varnosti e-cigaret, baterijskih različic cigaret, ki vsebujejo različno nikotina, a uporabnika ne izpostavljajo potencialno nevarnim stranskim produktom tobaka, kot sta katran in ogljikov monoksid. Posameznik tako vdihne le nikotinsko paro, kar je po zatrjevanju zagovornikov e-cigaret varneje od običajnih tobačnih izdelkov, zaradi česar naj bi bile e-cigarete dober način odvajanja od kajenja.

Kaj kažejo raziskave?

In najnovejša raziskava, objavljena v ugledni strokovni reviji Lancet, to potrjuje. Gre za prvo klinično študijo, ki je primerjala učinke e-cigaret in nikotinskih obližev pri odvajanju od kajenja, pri tem pa sta se metodi izkazali za enako uspešni. Po 13-tedenskem programu odvajanja se je tobačnemu dimu lahko odreklo toliko nekdanjih kadilcev, ki so posegli po elektronski cigareti, kot tistih, ki so si na kožo lepili nikotinske obliže.

Raziskovalci z univerze v Aucklandu na Novi Zelandiji so zbrali 657 kadilcev, ki so se hoteli otresti te nezdrave razvade. Ena skupina je dobila e-cigarete brez nikotina, druga je prejela 13-tedensko zalogo e-cigaret, tretja pa ustrezno število nikotinskih obližev. Med uporabniki e-cigaret jih je do konca raziskave nehalo kaditi 7,8 odstotka, med uporabniki obližev pa 5,8 odstotka: gre za tako majhno razliko, da ni statistično pomembna, tako da lahko rečemo, da imata oba pripravka bolj ali manj enak učinek.

Zdravniki opozarjajo, da e-cigarete vsebujejo za zdravje škodljive snovi, ki lahko povzročijo pospešen srčni utrip, omotico, nerazločen govor, ustne razjede ...

Nekje vmes

Čeprav FDA (njegove ugotovitve pogosto povzema tudi evropska komisija) še nima vzpostavljenih smernic glede e-cigaret, to namerava storiti v kratkem, pri tem pa bo pogledala tudi njihovo učinkovitost pri zmanjševanju ali odvajanju od kajenja. Na eni strani so tradicionalne cigarete, na drugi pa nikotinski obliži in žvečilni gumiji, ki naj bi kadilcem pomagali v boju z odvisnostjo od nikotina. E-cigarete bodo najverjetneje nekje vmes, saj se kadilcem pomagajo otresti nezdrave razvade, hkrati pa utegnejo h kajenju pritegniti mlajše ljudi. Kakor je pokazala neka druga nedavna raziskava, se je uporaba e-cigaret med ameriškimi srednješolci podvojila, poleg tega pa kar 76 odstotkov uporabnikov e-cigaret kadi tudi običajne cigarete.

Kakor je v reviji Tobacco Control zapisal Mitch Zeller, direktor centra za tobačne izdelke pri FDA, je treba v boju s kajenjem namesto popolne prepovedi sprejeti tveganja, kakršna prinaša e-cigareta: »Vsakdo bi moral razumeti, da je treba kljub tveganjem sprejeti strategijo, s katero bi potrošnike odvrnili od najbolj nevarnih načinov uživanja nikotina in jih usmerili k tistim manj škodljivim.«

Prepoved ali prosta prodaja?

E-cigarete so marsikje prepovedane, denimo v Avstraliji, Braziliji, Kanadi, Izraelu, Mehiki in na Novi Zelandiji, njihova uporaba pa je omejena na Finskem, v Maleziji in Singapurju. Pri nas so dostopne predvsem v spletnih trgovinah, potem ko so jih proizvajalci neuspešno poskušali registrirati kot pripomoček pri zdravljenju odvisnosti od nikotina. Zdravniki opozarjajo, da e-cigarete vsebujejo za zdravje škodljive snovi, ki lahko povzročijo pospešen srčni utrip, omotico, nerazločen govor, ustne razjede, zgago, kašelj, diarejo in vnetje grla, zato njihovo uporabo odsvetujejo, dokler ne bodo opravljene varnostne študije.

Deli s prijatelji