MELANOM

Edina prava zaščita je umik s sonca

Objavljeno 12. maj 2014 13.30 | Posodobljeno 12. maj 2014 13.30 | Piše: Da. M.

Samopregledovanje bi rešilo ogromno življenj.

Larisa Stojanovič poudarja, da je najboljša zaščita tista, pri kateri koža sploh ni izpostavljena soncu.

Kožni rak je v Evropi v vse večjem porastu. Ker pa je edini rak, ki ga lahko zaznamo s prostim očesom, ga lahko diagnosticiramo v zgodnji fazi in si tako rešimo življenje. Melanom se najpogosteje pojavi pri osebah starejših od 50 let kot tudi pri tistih, ki so dalj časa in intenzivneje izpostavljeni sončni svetlobi.

Najboljša zaščita pred pojavom melanoma je fizična zaščita in ne uporaba krem, saj še nobena raziskava ni dokazala njihovih učinkov. »Ni še raziskave, ki bi potrdila, da bi mazanje z zaščitnimi kremami melanom preprečilo. Že res, da so bile že narejene raziskave, a niso bile statistično obdelane, zato je še vedno najboljša zaščita tista, da se fizično ognemo soncu ob najbolj nevarnem delu dneva,« pravi dermatologinja asist. Larisa Stojanovič, dr. med.

Med 9. in 16. majem poteka Teden boja proti melanomu, ki ga podpirata Združenje slovenskih dermatovenerologov in La Roche-Posay.

Fizična zaščita pomeni, da se soncu ne izpostavljamo. »To je prvi ukrep, če hočemo kožo zaščititi in tudi glede zaščite pred potencialnim razvojem kožnih rakov, ne samo malignega melanoma. Ugotovljeno je namreč, da melanom ne nastane le iz znamenj, ampak tudi na novo,« pravi Stojanovičeva.

»Če se vseeno moramo izpostavljati soncu, na primer zaradi našega dela, je najboljša zaščita primerna obleka. Pokrivala, očala, oblačila z dolgimi rokavi … šele nato pride na vrsto zaščita s kremami. Napačno je namreč mišljenje, da s kremami lahko podaljšujemo varno izpostavljenost na soncu,« svetuje dermatologinja.

Krema nas bo zaščitila pred opeklino. Ta pa je lahko povezana z nastankom melanoma. Vedno moramo imeti v mislih, da veliko sonca pomeni večji potencial razvoja malignega melanoma ali nevšečnosti na koži.

image
Dermatologinja Larisa Stojanovič

Poznate svojo kožo?

V 63 odstotkih bi samopregledovanje kože zmanjšalo umrljivost za malignim melanomom. »Mi se moramo spoznati z našimi znamenji, jih poznati, in če se pojavi kakšno novo, moramo biti nanj pozorni. Ugotovitve dokazujejo, da so pri mlajših od 35 let nove spremembe redko maligni melanom, pri tistih nad 50 let pa je nova sprememba na koži v 30 odstotkih maligni melanom,« pravi dr. Larisa Stojanovič in dodaja, da moramo poznati svojo kožo, ker se le tako lahko takoj orientiramo.

Približno 10 odstotkov pacientov, ki so že imeli melanom, bo v sedmih letih ponovno doživelo še en melanom na svoji koži. Dermatologi svetujejo, da ti ne smejo biti prestrašeni, pomembno je le, da so informirani, saj če je melanom pravočasno odkrit, njihovo življenje ni ogroženo.

Deli s prijatelji