NOVA DOBA

E-menca ali kako tehnologija poneumlja

Objavljeno 09. marec 2015 08.00 | Posodobljeno 09. marec 2015 08.00 | Piše: M. F.

Zaradi vseh mogočih sodobnih pripomočkov nam hitreje propadajo možgani.

Sodobna tehnologija naj nudi tudi izzive, ne zgolj rešitev.

Se ne morete spomniti telefonske številke? Nič hudega, saj jo imate shranjeno v mobilnem telefonu. Ne znate z avtom do novega nakupovalnega središča? Ne obremenjujte se. V avtomobilu je navigacijski sistem.

To sta le dva od neštetih primerov, ki kažeta, kako nam sodobna tehnologija vsak dan lajša življenje. A vendar ima to tudi svojo temno plat: vse več je strokovnjakov, ki opozarjajo, da bi lahko možgani zaradi nje propadali hitreje, saj jih ne uporabljamo dovolj.

Najbolj trpi naša sposobnost pomnjenja, fenomen hitre izgube spomina zaradi zanašanja na dosežke sodobne tehnologije pa ima že poimenovanje in se imenuje e-menca.

Navigacija na zatožni klopi

Največjo težavo predstavljajo naprave za navigacijo, saj popolnoma nadomeščajo sofisticiran sistem za ustvarjanje kognitivnih zemljevidov, ki ga posedujejo naši možgani. Dr. Rosamund Langston, nevroznanstvenica iz Velike Britanije, zato opozarja, da uporaba take tehnologije uničuje naš »vohunski« instinkt, ki je bil v preteklosti ključen za obstanek človeške vrste.
Raziskava, izvedena ob pomoči britanskih taksistov, je pokazala, da je pri tistih, ki uporabljajo navigacijo, hipokampus v možganih manjši kot pri onih, ki se opirajo na svoj spomin. Gre za del možganov, ki je odgovoren za organizacijo informaciji in uravnavanje odzivov nanje glede na dane okoliščine.

Zanimivo je, da je prav hipokampus eden od predelov možganov, ki ob demenci in podobnih boleznih, pogojenih s starostjo, najprej začnejo propadati.

Ključna je prava mera

Poleg tega, da vpliva na povečanje konkretnega dela možganov, izogibanje sistemu za navigacijo povečuje splošno aktivnost malih sivih celic, kar ima pozitiven vpliv na zdravje in sposobnost celotnega organa. Seveda to ne pomeni, da se je treba povsem odpovedati sodobni tehnologiji in dobrobitim, ki jih ta prinaša.

Joydeep Bhattacharya, profesor psihologije na londonski univerzi, pa pojasnjuje, da je treba poiskati pravo ravnotežje med uporabo tehnologije, ki nam olajša življenje, in zaposlovanjem možganov, da bi ti kar najdlje lahko opravljali svoje naloge. Dokazano je, denimo, da nekatere videoigrice lahko spomin izboljšajo. Prav zato svetuje uporabo tehnologije, ki nudi tudi izzive, ne pa zgolj take, ki ponuja rešitve.

Deli s prijatelji