POMOČ

Dula kot podpora nosečnici ves in vsak dan

Objavljeno 06. junij 2014 09.00 | Posodobljeno 06. junij 2014 09.00 | Piše: Branka Grbin

Obporodni strah lahko prežene dula, nekakšna najboljša prijateljica, ki je na voljo ves čas in zna odgovoriti na vsa vprašanja.

Dula se čustveno poveže z nosečnico in ob koncu porodne izkušnje lahko postaneta veliki prijateljici.

Ženski se v času nosečnosti po glavi podi na tisoče vprašanj, ki jih postavlja mami, prijateljicam in svoji ginekologinji. Vsaka od njih ji lahko poda različne odgovore in zato so marsikatere nosečnice lahko še bolj zmedene. Dula pa je oseba, ki za čas blaženega stanja postane vse: prijateljica, mama in medicinska strokovnjakinja, ki ji pomaga, svetuje in preganja strahove.

Ker je poklic dule pri nas še precej neznan, je nekaj več o njegovem poslanstvu povedala Špela Peternel, voditeljica obporodnega izobraževanja, svetovalka in obporodna spremljevalka.

Kaj pomeni biti porodna spremljevalka, dula?

Beseda dula (δούλη ) izhaja še iz stare grščine in pomeni žensko, ki služi (nekoč ženska služabnica oziroma sužnja). V pomenu ženske, ki pomaga mamici v času po porodu, je izraz prvič uporabila medicinska antropologinja Dana Raphael. V zvezi s podporo v času poroda pa sta v 80. letih 20 stoletja izraz vpeljala porodničarja in raziskovalca dr. Marshall Klaus in dr. John Kennel. Porodna spremljevalka je lahko vsaka ženska, ki želi nosečnici in njeni družini pomagati v enem najpomembnejših obdobij v njihovem življenju. Seveda mora biti empatična in srčna, saj v času, ko služi drugi ženski, sebe in svoje potrebe postavi na drugo mesto. V času, ko spremljaš nosečnico ob porodu, je nosečnica oseba, okoli katere se osredotoča vse tvoje delovanje, in tedaj skrbiš le zanjo, za njeno udobje in dobro počutje ter dobro počutje njenega partnerja.

Dula na neki način predstavlja mamo, ki skrbi za nosečnico in tudi za njenega partnerja (moža) in njune potrebe v zadnjem delu nosečnosti in med porodom. Zato je vloga porodne spremljevalke ob vsakem porodu drugačna, saj vsaka ženska oziroma vsak par potrebuje drugačno, prilagojeno podporo in pomoč.

Kaj natanko dula daje nosečnicam?

Nekatere ženske potrebujejo predvsem čustveno podporo, občutek, da nekdo razume, kaj prestajajo, in jih zna v pravem trenutku potolažiti, jih med porodom opazuje in jim zna pomagati, ko se počutijo nemočne, prestrašene zaradi njim neznanega dogajanja. Druge potrebujejo nekoga, ki namesto njih ostaja zbran in močen v času, ko same tega ne zmorejo. In spet jim v času poroda, ko pridejo v okolje, ki ga ne poznajo in kjer se ne počutijo domače, dula tako predstavlja nekaj, kar poznajo, daje jim občutek varnosti in domačnosti. Tretje potrebujejo predvsem informacije, kaj se bo zgodilo, kaj se dogaja, zakaj se je nekaj zgodilo, ali je vse, kar se dogaja, normalno in v redu – ponovno zato, da se ob neznanih dogodkih počutijo varno. Hkrati pa v času poroda vse ženske potrebujejo tudi fizično pomoč. Masažo, nekoga, ki poskrbi, da ima v pravem trenutku na pravem mestu topel ali hladen obkladek, nekoga, ki da idejo, kako se premakniti, da bo intenzivnost poroda lažje prestati, nekoga, ki prinese kozarec vode ali odnese mokro in umazano rjuho. Nekoga, ki ugasi luč in zapre vrata, ali pa le nekoga, ki poskrbi, da se v ozadju vrti glasba, ob kateri se dobro počuti ... V porodni sobi poskrbimo tudi za takšne majhne detajle, ki se sicer morda zdijo nepomembni, vendar pa bistveno pripomorejo k boljšemu počutju in vzdušju med porodom.

Kako imenujete nosečnice, ki jim pomagate?

Sama jim pravim kar moje nosečke (smeh). Morda je izraz 'stranke' še najprimernejši, čeprav je to mnogo preveč neoseben izraz, saj se v času priprav na porod pogovarjamo o tako zelo intimnih in bistvenih temah, da naš odnos pogosto postane podobnejši prijateljstvu kot pa odnosu s stranko. Vsekakor niso pacientke, saj z njimi ni nič narobe, pa tudi varovanke niso, saj ne potrebujejo moje zaščite. Moja vloga v času nosečnosti je, da jim pomagam, da v sebi prepoznajo moč, ki jo imajo in ki jo bodo po porodu potrebovale za starševstvo.

Kakšne ženske se po navadi odločajo za pomoč dule?

Ženske, ki se odločajo za to, so zelo različne. Pogosto so to pari, ki se zavedajo, kako močno bo izkušnja poroda vplivala na njihovo zvezo, in želijo na vsak način poskrbeti, da imajo v tem času ob sebi ustrezno podporo. Zelo velik delež predstavljajo pari, ki s svojo prvo izkušnjo poroda niso bili zadovoljni in želijo lepšo in boljšo drugo izkušnjo. Včasih so to samske mamice, ki nimajo druge podpore. Pogosto našo pomoč poiščejo tudi ženske ali pari, kjer ima eden izmed njiju izrazit strah pred porodom in ga želi pregnati oziroma razrešiti pred porodom. Sama pogosto sodelujem tudi s pari, ki ne prihajajo iz Slovenije, zato potrebujejo tako občutek varnosti, nekoga, ki jim pojasni, kako stvari delujejo pri nas, poleg tega pa potrebujejo tudi prevajalca.
 
Koliko časa ste jim na razpolago?

Sama sprejmem ženske takoj, ko izrazijo potrebo po podpori, lahko tudi že pred zanositvijo. Naše sodelovanje se najpogosteje začne dva do tri mesece pred porodom, vse pogosteje sodelujemo tudi že od začetka nosečnosti. Na razpolago sem jim, ko me potrebujejo, lahko po telefonu, lahko se dobimo na sestanku ali pa vprašanja razrešimo po elektronski pošti. To je stvar individualnega dogovora in potreb. Sam paket, za katerega se odloči največ parov, pa vsebuje dve do tri predporodna srečanja, dve- do štiritedensko pripravljenost v času čakanja na porod, neprekinjeno spremstvo v času poroda in en sestanek po porodu. Seveda je po potrebi tudi srečanj po porodu lahko več. Predvsem pa se pozneje pogosto srečujemo tudi kot prijatelji.

Zame je to najlepše in najbolj izpopolnjujoče in zadovoljstva polno delo, ki si ga lahko predstavljam. V tem delu neizmerno uživam in sem obenem neizmerno hvaležna vsem, ki me v času nosečnosti in poroda povabijo, da jim pomagam v tem izjemno pomembnem in občutljivem obdobju njihovega življenja.

Vas nosečnica lahko pokliče vsakič, ko je v dvomih, še za tako banalno stvar?

Nobeno vprašanje, ki nosečnici povzroča skrbi, ni banalno. Zato jih spodbujam, da me pokličejo ali mi pišejo ob vsaki, še tako neznatni skrbi ali pomisleku. Prav na ta način se najlažje preženejo strahovi, ker se dejansko spopademo z njimi takoj, ko se pojavijo ... In če strah prepoznaš, ni več tako zelo grozen. Poleg tega se na ta način vzpostavi medsebojno zaupanje, ki je pri tem delu nujno potrebno.

Lahko žensko pri porodu spremlja tako dula kot tudi njen partner?

Žal tu obstajajo omejitve, ki jih postavljajo porodnišnice. Večina slovenskih porodnišnic ima po mojem mnenju nerazumno omejitev na enega samega spremljevalca. Sama sem mnenja, da ob porodu tako porodnica kot njen partner potrebujeta podporo, saj porod ni stvar, ki bi jo doživljali pogosto in s katero imamo veliko izkušenj. Poleg tega je partner ob porodu preveč čustveno vpleten in prestrašen, da bi ženski lahko dal podporo, ki jo v tem času potrebuje.

Kako priljubljene so dule med slovenskimi nosečnicami in v tujini?

Povpraševanje po porodni spremljevalki v Sloveniji narašča, saj se zanjo vsako leto odloči več nosečnic in parov. Delež parov, ki si v času nosečnosti, poroda ali v poporodnem obdobju izbere pomoč obporodnih spremljevalk, je že dosegel en (1) odstotek vseh nosečnic in se povečuje. Podatki iz tujine kažejo, da se delež žensk, ki se v tujini odločijo za pomoč obporodnih spremljevalk, giblje nekje med tremi in petimi (3–5) odstotki.
 
Koliko ženskam ste že pomagali?

To pa je zahtevno vprašanje. Težko bi rekla, ker tega ne štejem. Z nekaterimi se slišim le po telefonu ali jim na vprašanje, ki jih teži, odgovorim le prek elektronske pošte, pa se mi pozneje zahvaljujejo, kako zelo jim je moja pomoč pomagala med porodom. Spet z drugimi se srečam le enkrat in jim v tistem trenutku povem kakšno zanje bistveno informacijo.

Kakšna je okvirna cena vaše pomoči?

Cena obporodne skrbi je zelo različna glede na to, kaj ženske potrebujejo in koliko časa traja naše sodelovanje.
 
Kdo se lahko odloči za poklic dule?

Kot obporodna spremljevalka lahko dela vsaka ženska, ki želi pomagati drugim ženskam v času nosečnosti in poroda. Za to delo se navadno odločimo ženske, ki smo že same rodile in vemo, kaj ženska med porodom potrebuje, zato zaradi svojih izkušenj lažje predvidimo, kaj potrebuje ženska, ki ji skušamo pomagati. A po mojem mnenju se mora ženska, ki hoče postati dula, za to področje nujno tudi izobraziti. Za samo čustveno podporo izobrazbe ne potrebuješ, vendar pa se ženske in predvsem njihovi partnerji na nas pogosto obračajo z zelo strokovnimi vprašanji. Da jim lahko pomagaš poiskati korektne odgovore, moraš o temi, o kateri te vprašujejo, veliko vedeti. Če jim ponudiš napačen ali zavajajoč odgovor, je to zelo narobe, saj zlorabiš njihovo zaupanje. Vendar pa se je treba zavedati, da to ni služba, ampak predanost, poklic. In če tega klica po pomoči drugi ženski ne čutiš, to zagotovo ni služba, s katero bi se dalo dobro in preprosto zaslužiti, kot se to pogosto skuša predstaviti. Zato ženskam, ki si želijo postati obporodne spremljevalke, navadno svetujem, da se, preden se odločijo za to pot, srečajo s katero izmed delujočih spremljevalk, ki jim lahko opišemo, kaj naše delo pomeni, koliko energije je treba vložiti, da je naše delo kakovostno, in koliko odrekanj to pomeni.

Deli s prijatelji