PRETIRANO

Dokazi, da je vaša hrana preslana

Objavljeno 25. avgust 2016 09.00 | Posodobljeno 25. avgust 2016 09.00 | Piše: M. F.

Eden od njih je stalna žeja.

Zmerno s soljo.

Povsem neslana hrana je zdravju neprijazna. Telo zlasti za pravilno delovanje ščitnice potrebuje jod, katerega vir je največkrat jodirana sol. A kljub temu s to začimbo ne gre pretiravati, kajti vodi lahko v številne težave z zdravjem. Kako vam telo sporoča, da soli zaužijete preveč? To so štirje najočitnejši znaki.

Imate težave z ledvicami

Pretiravanje s soljo privede do kopičenja vode v telesu in visokega krvnega tlaka, kar kvarno vpliva na delovanje ledvic. Strokovnjaki zatrjujejo, da bi zlasti posamezniki, ki jih težave z ledvicami že pestijo, morali znatno omejiti uživanje soli in se strogo držati diete ter napotil zdravnika.

Nenadoma se počutite napihnjeni in zatečeni

Samo en dan pretiravanja s soljo lahko povzroči zadrževanje vode v organizmu ter s tem zatekanje tkiv. Če opažate, da vam je prstan pretesen, da imate otečene noge ali da vaš obraz deluje zabuhlo, pomislite, kaj ste jedli dan prej. Kaj lahko je bila vaša hrana pretirano začinjena s soljo.

Pogosto ste žejni

Hrana z velikim deležem soli povzroči dehidracijo, ki je ne morete premagati še ure po tem, ko ste se krepčali s čipsom, smokiji ali pico. Če se jim res ne morete upreti, zraven vedno pijte čim več vode in tako v telesu ohranjajte primerno stopnjo vlažnosti.

Vaš tlak je visok

Prevelike količine soli kvarno vplivajo na krvni tlak in s tem na zdravje srce. Tudi v prid naše neutrudne črpalke gre torej upoštevati napotilo, da soli ne bi smeli zaužiti več kot pet gramov na dan, kar je zgornja meja priporočenega dnevnega vnosa. Ocenjujejo, da povprečni prebivalec Slovenije na dan porabi od 15 do 25 gramov soli.

Skrita tam, kjer je ne bi pričakovali

Pri tem velja opozoriti, da se sol najpogosteje skriva v vnaprej pripravljenih živilih, juhah, omakah, mesninah in tudi v jedeh, kjer je ne bi pričakovali, denimo v kosmičih ter pecivu.

Berite zato deklaracije, kadar hrano solite, to počnite s prsti in ne s solnico, saj je v prvem primeru lažje nadzorovati količino soli, ki jo dodate hrani, izogibajte se raznim slanim prigrizkom, pri kuhanju pa sol nadomeščajte z začimbami, ki hrani zagotavljajo dober okus in hkrati ne škodujejo zdravju.

Deli s prijatelji