DIŠEČE

Dobre in slabe strani dezodorantov

Objavljeno 12. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 12. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Opozorila, da dezodoranti lahko izzovejo raka dojke, niso dokazana.

Poleti brez njih žal ne gre, izberite pa takšne, ki ne škodujejo vaši koži.

Vse se je začelo leta 1990, ko je po svetovnem spletu zakrožilo pismo, v katerem je bila zapisana trditev, da aluminijeve soli in parabeni, prisotni v antiperspirantih in dezodorantih, izzovejo raka na prsih. Največ skrbi je povzročil zapis, da se ti obnašajo podobno kot hormon estrogen in pospešujejo rast tako zdravih kot malignih celic. Anonimna informacija je med ženskami povzročila nemalo strahu.

Kaj pa pravi medicina?

Obsežna raziskava Ameriškega nacionalnega inštituta za raziskavo raka, ki je bila izvedena s pomočjo 813 za rakom dojk obolelih in 793 zdravih predstavnic nežnejšega spola je pokazala, da britje in nanašanje dezodorantov ter antiperspirantov ne povečujejo verjetnosti pojava in razvoja raka na dojkah. Res je sicer, da so v številnih omenjenih izdelkih našli parabene, a njihova učinkovitost je več 100-krat šibkejša od estrogena, zato na rast celic nimajo vpliva. Strah pred njihovo uporabo je z vidika malignih obolenj torej odveč. 

Pretiravati vseeno ne gre

Antiperspiranti zapirajo znojne kanale in fizično preprečujejo znojenje. Ovirajo torej povsem naraven proces hlajenja telesa, zato jih kljub temu, da ne povzročajo bolezni, ne bi smeli uporabljati vsak dan. V Ameriki so uvrščeni med zdravila, ki jih je sicer mogoče kupiti brez recepta, sestavine v njih pa so pod stalnim strogim nadzorom ameriškega urada za zdravila. Strokovnjaki vsem, ki jih uporabljajo, priporočajo izbiro tistih, ki so uspešno prestali alergološke teste in so brez vonja. Nanašajte jih zvečer na suho kožo, zjutraj pa jih je z nje priporočljivo sprati. 

Dezodoranti zakrivajo naraven vonj

Dezodoranti ne vplivajo na delovanje znojnic, ampak na bakterije, ki razkrajajo znoj in ustvarjajo neprijeten vonj. Dermatologi predvsem tistim z občutljivo kožo odsvetujejo nanos vsaj uro po britju ali depilaciji. Boljši so dezodoranti v kremi ali kamnu, učinkoviti pa so tudi naravni kristalni. Ti omogočajo zdravo izločanje znoja iz telesa in so primerni predvsem za vse z občutljivo, za alergije dovzetno kožo. Če želite popolnoma izključiti nevarnost za zdravje, torej uporabljajte dezodorante, ki ne vsebujejo parabenov, soli aluminija in alkohola.

Povsem biološki vidik

Pretiravanje s prekrivanjem naravnega vonja odsvetujejo tudi antropologi. Okoli prsi in pod pazduhami so namreč nameščene žleze, ki sproščajo feromone. Vsak posameznik ima značilen in samo svoj telesni vonj, ki privlači ali odbija predstavnike nasprotnega spola. Dokazano je, da ima naravni vonj velik vpliv pri izbiri partnerja, zato ga ne gre popolnoma prekrivati z različnimi dišavami.

 

 

Deli s prijatelji