HEMEROIDI

Dobra prebava, manj težav

Objavljeno 27. julij 2017 08.55 | Posodobljeno 27. julij 2017 08.57 | Piše: A. S.

Proti hemoroidom se borimo z ustrezno hrano ter aktivnim življenjskim slogom, izogibati se je treba kavi in alkoholu.

Izogibajmo se preveč začinjeni hrani. Foto: Guliver/Thinkstock

Srbež, krvavenje in bolečino okoli zadnjika po nekaterih ocenah izkusi kar polovica ljudi po 50. letu, zakaj posameznik dobi hemoroide, pa je odvisno predvsem od (napačnega) načina življenja, nekaj pridoda tudi genetika. Najboljši pristop v borbi proti tej tegobi je seveda preprečevanje njihovega nastanka, skrbeti je treba za redno in mehko odvajanje blata. Če jeste hrano, osiromašeno vlaknin, ne pijete dovolj vode in večino dneva sedite ali stojite, telesna aktivnost pa nikoli ne pride na vrsto, jih slej ko prej tvegate, podobno nosečnice, ljudje z boleznimi črevesja ter tisti, ki pogosto dvigujejo težka bremena.

Izogibajmo se preveč začinjeni hrani

Največ bomo naredili z redno telesno dejavnostjo in pravilno prehrano, telesu moramo namreč zagotoviti dovolj vlaknin. Te bomo dobili v sadju, zelenjavi, polnozrnatih izdelkih, stročnicah: največ jih je v (kuhanem) fižolu, artičoki, grahu, kolerabi, med sadjem so najboljša izbira avokado, hruška z olupkom, pasijonka, suhe slive, med žitnimi izdelki pa jih je največ v ovsenih kosmičih in pšeničnih otrobih. Sežemo lahko še po jagodičju, saj je bogato z bioflavonoidi, ki krepijo vene in tako zmanjšujejo njihovo nabreklost. Prehranske vlaknine, ko jih vnesemo v telo, skoraj nedotaknjene potujejo do debelega črevesja in omogočajo normalno in lažjo prebavo ter spodbujajo izločanje toksinov, saj vežejo nase vodo, s čimer povečajo volumen blata in olajšajo praznjenje črevesja, ker pa ne spadajo med esencialno potrebna hranila, se njihov premajhni vnos ne izrazi v obliki biokemijskih ali kliničnih simptomov. Po drugi strani se moramo izogibati kavi, alkoholu, še posebno rdečemu vinu, ter močno začinjeni in pekoči hrani.

 

Največ bomo naredili z redno telesno dejavnostjo in hrano.

Za redno in neboleče odvajanje je nujno vnesti tudi dovolj tekočine, najbolje vode, ne smemo pa pozabiti niti na higieno; če imamo blage težave, priporočajo, da se po vsaki veliki potrebi umijemo z mlačno vodo, pomagajo tudi vsakodnevne sedeče kopeli v kamilicah, če pa že krvavite, izberite hrano, bogato z vitaminom K, to je denimo zelena listnata zelenjava, ter obiščite zdravnika. 

Pomagajmo telesu 

- Vsak dan jejte z vlakninami bogato hrano.
- Pijte veliko vode, tudi ko niste žejni.
- Izogibajte se močno začinjeni hrani.
- Redno se ukvarjajte s športom.

 

Deli s prijatelji