OSVEŽUJOČA

Dišeča meta

Objavljeno 11. julij 2016 13.45 | Posodobljeno 11. julij 2016 13.45 | Piše: U. S.

Poprova meta je sestavni del zobnih past, žvečilnih gumijev in številnih sladic, sveža pa v naš dom prinaša osvežilen vonj. Je ena najbolj znanih zdravilnih rastlin, lajša težave zaradi napenjanja pa tudi tenzijski glavobol.

Če ne marate piti navadne vode, ji dodajte nekaj lističev mete – po želji še kumaro – in že imate osvežilni napitek. Foto: ShutterStock

Le kdo ne pozna mete – njen okus večina povezuje z žvečilnimi gumiji in tudi zobnimi pastami, z njo pa lahko obogatimo skoraj vsak obrok. Mnogo vrst je, vsaka ima svojo aromo, koliko močna je, je odvisno od rastišča – azijska meta naj bi bila močnejšega okusa kot evropska. Mimogrede: za gojenje je zelo nezahtevna, brez posebnih naporov uspeva tako rekoč povsod, na vrtu pa tudi v lončku na balkonu ali okenski polici. Že stoletja je znana kot začimba in zdravilo, v Sredozemlju so jo gojili že Egipčani in Grki ter jo uporabljali kot krepčilo za živce.

Vsebuje veliko mentola, prav ta sestavina je odgovorna za vonj pa tudi osvežilni okus. Je bogat vir vitaminov A, C in B2, vsebuje tudi veliko kalcija, bakra in magnezija. Sveže lističe najpogosteje uporabljamo v sladicah, pijačah, solatah, priporočljiva je tudi v kombinaciji s stročnicami, saj blaži napenjanje.

Kot zdravilo so jo uporabljali že Rimljani, v tradicionalni medicini pa jo priporočajo za zdravljenje želodčnih težav in težav z dihanjem. Listi mete delujejo antibakterijsko in protivnetno, velja za učinkovit blažilec zadaha pa tudi zobne gnilobe, v srednjem veku so meto radi uporabljali kot sredstvo za beljenje zob.

Uporabljamo sveže lističe, moči pa ne izgubijo niti sušeni; iz teh najpogosteje kuhamo metin čaj, tega zlasti svetujejo nosečnicam za blažitev jutranjih slabosti, a strokovnjaki zeliščarji opozarjajo, naj nosečnice metin čaj uživajo previdno, saj lahko velike količine sprožijo splav. Pretirano uživanje čaja iz poprove mete lahko slabo vpliva na srce. Prav tako naj metinih pripravkov ne uživajo majhni otroci, če ste v dvomih, ali lahko uporabljate meto in pripravke iz nje, se posvetujte z zdravnikom, farmacevtom ali zeliščarjem.

Metin čaj pomirja, pomaga proti živčnosti, nervoznemu srcu, tudi pri slabem spancu, glavobolu. Razen tega ustavlja žolčne napade, saj pospeši izločanje žolča, odpravlja želodčne, črevesne in menstrualne krče, preprečuje napenjanje, pomaga dihati ob nahodu. Eterično olje poprove mete, mentol, koristi pri prehladu, hladilno-grelni učinek mentola je odličen za zunanjo uporabo pri bolečih mišicah, sklepih ali zobobolu. Kopel iz poprove mete lajša revmatične težave in pomaga čistiti kožo. Liste zmečkane poprove mete položimo na poškodovano mesto pri udarninah in zvinih. V deželah s toplim podnebjem v vročih dneh pijejo čaj iz poprove mete, saj spodbuja potenje.

Deli s prijatelji