KVARNO

Devet možganom najškodljivejših navad

Objavljeno 30. julij 2013 09.00 | Posodobljeno 30. julij 2013 09.00 | Piše: M. F.

Izogibanje zajtrku, kajenje, presladka hrana in pomanjkanje mentalne vadbe malim sivim celicam zelo škodujejo.

Tako kot vsi organi tudi možgani potrebujejo zasluženi počitek.

Da bi možgani delovali pravilno in s kar največjo močjo, potrebujejo pravo hrano in dovolj vaje. Nedvomno pa se je v korist malim sivim celicam pametno tudi odreči nekaterim razvadam. Poglejte, katere jim najbolj škodujejo.

Izogibanje zajtrku

Ljudje, ki pozabljajo na zajtrk, imajo v krvi nižjo raven glukoze. To privede do nezadostne oskrbe možganov, kar zavira njihovo delovanje in lahko povzroči poškodbe centralnega živčevja.

Prenajedanje

Povzroča kopičenje holesterola, ta se odlaga na stene arterij in tako zavira pretok krvi. Seveda tudi v možganih.

Kajenje

Med drugim ovira dotok kisika v možgane in lahko privede tudi do alzheimerjeve bolezni.

Veliko sladkorja

Presladka hrana zavira absorpcijo beljakovin in drugih hranljivih snovi, ki jih možgani nujno potrebujejo za brezhibno delovanje.

Onesnaženost zraka

Možgani so veliki potrošniki kisika v telesu, vdihavanje onesnaženega zraka pa zmanjšuje dotok te snovi vanje, zato lahko spodbudi poškodbe na njih.

Premalo spanja

Spanje omogoča možganom počitek. Tega nujno potrebujejo v zadostni količini. Dolgoročno pomanjkanje spanja trajno poškoduje možganske celice.

Pokrita glava med spanjem

Med spanjem si ne pokrivajte glave, saj se s tem poveča koncentracija vdihanega ogljikovega dioksida in zmanjšuje koncentracija kisika, kar privede do nepravilnega delovanja centralnega živčevja.

Premalo razmišljanja

Razmišljanje je najboljši način za možgansko vadbo, pomanjkanje razmišljanja pa oslabi njihovo delovanje in učinkovitost.

Redka komunikacija

Intelektualni pogovori spodbujajo delovanje malih sivih celic. Poslušajte mnenje in argumente drugih, prav tako pa izražajte svoje. Tako boste koristili sebi in drugim.

Deli s prijatelji