TELESNI FILTER

Deset navad, s katerimi ogrožamo zdravje ledvic

Objavljeno 14. maj 2015 09.00 | Posodobljeno 14. maj 2015 09.00 | Piše: M. F.

Da bi lahko nemoteno opravljale svoje delo, jim privoščite dovolj tekočine ter pravih vitaminov in mineralov.

Ledvice so pomemben organ. Čistijo kri, v njih nastajajo določeni hormoni, absorbirajo minerale, nevtralizirajo kisline, tvorijo urin ter iz telesa izločajo strupene snovi. Prav zato bi jim morali namenjati več pozornosti in skrbeti za njihovo zdravje. Prvi korak k temu je izogibanje navadam, s katerimi jim škodujemo. Tu je deset za naš telesni filter najusodnejših.

Pitje premajhnih količin vode

Najpomembnejši nalogi ledvic sta čiščenje krvi in izločanje strupenih snovi iz telesa. Kadar pijete premalo tekočine, natančneje običajne vode, ne morejo optimalno opravljati svojega dela, strupene snovi pa se zato kopičijo v organizmu.

Preveč soli v hrani

Večina s svojo prehrano zaužije preveč soli. Sol povzroča porast krvnega tlaka, to pa za ledvice predstavlja velik stres, zaradi katerega ne morejo dobro opravljati svojih nalog. Na dan naj odrasle osebe ne bi zaužile več kot pet gramov soli.

Zanemarjanje klica narave

Večina uspešno ignorira prva opozorila telesa, da bo potrebna mala potreba in z njo odlaša, dokler ni resnična nuja. A pogosto zadrževanje urina ustvarja pritisk, ki lahko privede tudi do odpovedi ledvic, do nastanka ledvičnih kamnov in inkontinence. Dosledno zato upoštevajte klic narave in z malo potrebo ne odlašajte.

Uživanje sladkih pijač

Znanstvene raziskave kažejo, da zaužitje dveh sladkih pijač ali več na dan v urinu poveča vsebnost beljakovin. Prisotnost beljakovin v urinu pa je prvi znak, da ledvice ne opravljajo dela tako, kot bi ga morale. Še en odgovor torej, zakaj bi se morali tem pijačam odpovedati.

Pomanjkanje vitaminov in mineralov

Uživanje z vitamini in minerali bogate hrane je ključno za zdravje celotnega telesa in seveda tudi za dobro delovanje ledvic. Hrana z malo teh snovi lahko povzroči nastanek ledvičnih kamnov in celo odpoved ledvic. Vitamin B6 in magnezij sta najpomembnejši snovi za njihovo dobro delovanje. Špinača, blitva in ohrovt so najboljši viri magnezija, vitamin B6 pa je prisoten v jetrih, kvasu, ribah, žitih, soji, jajcih, v različnem sadju (avokado, mango, melone, lubenice) in zelenjavi (kislo zelje, koleraba, paprika, šparglji) ter v oreščkih.

Preveč živalskih beljakovin

Pretiravanje z beljakovinami živalskega izvora, zlasti z rdečim mesom, obremenjuje ledvice, sčasoma to lahko privede do njihovih poškodb in nepravilnega delovanja.

Premalo spanja

Kronično pomanjkanje spanca je povezano z mnogimi boleznimi, tudi z boleznimi ledvic. Med počitkom telo obnavlja tkiva, zato mu privoščite dovolj počitka ter s tem preprečite tudi poškodbe telesnega filtra.

Preveč kave

Tako kot zaradi soli pritisk naraste tudi zaradi pretiravanja s kofeinom. Dolgotrajno pretirano pitje kave zato lahko poškoduje ledvice in ovira njihovo normalno delovanje.

Zloraba zdravil

Veliko ljudi ne razmišlja o vseh posledicah, ki jih na telesu pusti pretiravanje z jemanjem protibolečinskih tablet. Ena od njih je tudi preobremenjenost in s tem resne poškodbe ledvic.

Pretiravanje z alkoholom

Nič ne bo narobe, če si boste po kosilu privoščili kozarček vina ali vsake toliko žejo pogasili s pivom. A pri tem se ustavite. Alkohol je dejansko strup, ki še kako obremeni in škoduje tako jetrom kot seveda tudi ledvicam.

Da bi ledvice kar najdlje optimalno delovale, si vsak dan privoščite veliko svežega sadja in zelenjave ter se izogibajte prej omenjenim slabim razvadam. Vaše telo, zlasti pa vaš telesni filter, vam bo za to nedvomno hvaležen.
 

Deli s prijatelji