INTIMNA NEGA

Deodoranti niso za pod popek

Objavljeno 29. maj 2012 21.20 | Posodobljeno 29. maj 2012 21.21 | Piše: Klavdija Miko

Velika večina žensk ima vsaj nekajkrat v življenju nevšečnosti z vaginalnim vnetjem.

Fotografija je simbolična.

Pojavlja se tako pri mladostnicah kot pri ženskah v rodnem obdobju in v nosečnosti ter tudi v menopavzi. Dr. Sonja Levak Hozjan, specialistka ginekologije in porodništva, poudarja, da je le redko kriva neustrezna higiena, prej pretirana uporaba higienskih pripomočkov s parfumi, odišavljenih higienskih vložkov in tekočih mil z neustrezno pH-vrednostjo ter nošenje tesnega spodnjega perila in oblačil, ki zadržujejo vlago in toploto na intimnih predelih, kar je pogoj za razvoj glivičnih vnetij.

Glivična vnetja

V nožnici so tako glivice kot bakterije. Med njimi vlada ravnovesje, za kar skrbijo koristni mlečnokislinski laktobacili, ki so odgovorni za kisli pH v nožnici. »Glivična vnetja se razvijejo, ko se to ravnovesje poruši,« razloži Sonja Levak Hozjan. »Vzrokov je več, med njimi hormonsko neravnovesje. Denimo na začetku pubertete, pred nastopom menstruacije, ob jemanju hormonskih kontracepcijski tablet, med nosečnostjo, ob spolnih odnosih ter tudi v menopavzi.« Glivično vnetje spolovila lahko povzroči tudi jemanje antibiotikov, pojavi se lahko tudi zaradi stresa.

Praskanje prepovedano

»Glavni znaki glivičnega vnetja so srbenje, neprijeten ščemeč občutek v nožnici in izcedek, ki je običajno bel z drobnimi grudicami kot sesirjeno mleko in nima posebno neprijetnega vonja, zaznamo lahko le vonj po kvasu,« opiše Sonja Levak Hozjan. »Zunanje spolovilo in vhod v nožnico sta lahko nekoliko otekla, tudi pordela. Praskanje odsvetujem, saj lahko povzroči ranice, ki so še posebno dovzetne za poslabšanje obolenja.«

Ni razlogov za zadrego

Vnetje se zdravi precej preprosto. Vendar sogovornica svetuje, da nosečnice in mlada dekleta obiščejo ginekologa. »Na voljo so mila za intimno nego z nekoliko višjim pH, posebno za dneve, ko se pojavlja vnetje, saj pomirja znake predvsem na zunanjem spolovilu. Ključno je, da po umivanju kožo in sluznico zunanjega spolovila povsem posušimo brez drgnjenja, nanesemo kremo s protiglivičnim zdravilom za lokalno uporabo in po potrebi vaginalno svečko za zdravljenje glivic v notranjosti vagine. Če je treba, se o uporabi posvetujemo v lekarni. Uporaba ščitnikov perila v dnevih z močnejšim vnetjem je seveda priporočljiva, vendar naj bodo zračni, brez spodnjega plastičnega nepropustnega sloja in jih pogosto menjajmo. Za preprečevanje ponovnih glivičnih vnetij so na voljo vaginalne kapsule z mlečnokislinskimi bakterijami.« Še to: partner se zdravi pri glivičnih vnetjih, če ima tudi on simptome srbenja in rdečine. Med vnetjem naj se pri spolnih odnosih uporablja kondom.

Tamponi med menstruacijo

»Med menstruacijo naj bo intimna nega posebno skrbna,« svetuje Sonja Levak Hozjan. »Uporaba mila za intimno nego naj ne bo prepogosta. Dovolj je dvakrat na dan. Vložek – če se le da, naj bo iz čistega bombaža – ali tampon pogosto menjajmo. Brisače in spodnje perilo morajo biti pralni pri visoki temperaturi. Uporabo odišavljenih robčkov za intimno higieno omejimo na okoliščine, ko res ne moremo dovolj pogosto do kopalnice, deodoranti pa pod popkom nimajo kaj iskati.« Sogovornica spomni, da so na voljo tudi tamponi za čas menstruacije, ki vsebujejo varovalne mlečnokislinske bakterije. »Te se sprostijo, ko je tampon prepojen z menstrualno krvjo, in prehajajo v vagino. Tako preprečujejo glivična vnetja, saj ohranjajo mikrobno ravnovesje.«

Klorirana voda izsuši sluznico

Ni odveč opozoriti, da je ženska med menstruacijo posebno dovzetna za razvoj vnetij. Denimo, poleti je treba biti previden z obiskovanjem bazenov. »Dolgotrajno kopanje zmehča kožo spolovila in zadrževanje v klorirani bazenski vodi izsuši sluznico spolovila. Taka sluznica je dovzetna za vnetja veliko bolj kot v dnevih brez menstruacije. Če so to zadnji dnevi krvavitve, ko zadostuje uporaba mini tamponov, je kopanje seveda možno. Nujno pa je po taki rekreaciji nameniti posebno pozornost umivanju intimnih predelov in jih tudi povsem posušiti.«

Prestavitev menstruacije

Eno od vprašanj, ki si jih poleti postavlja marsikatera ženska, je, ali je prestavljanje menstruacije dobro in varno za telo. Sonja Levak Hozjan odgovarja, da če je menstrualni ciklus reden in je ženska zdrava, ni posebnih težav, če v času aktivnih počitnic ne želi imeti skrbi z menstruacijo. »Danes so dekleta in ženske rade aktivne tako rekreativno kot v spolnosti in si menstruacijo lahko prestavijo s podaljšanim jemanjem kontracepcijskih tablet ali s krajšim jemanjem hormona progesterona, ki ga začnejo uživati nekaj dni pred menstruacijo, ki jo želijo prestaviti. Zdravila se dobijo samo na recept in jih jemljejo, dokler ne želijo imeti menstruacije, po nekaj dnevih brez njih pa se ta pojavi. Ta zdravila niso za kontracepcijo in je zaščita ob spolnih odnosih vsekakor potrebna.«

Deli s prijatelji