NEPOTREBNO

Deli telesa, ki jih ne potrebujemo več

Objavljeno 10. februar 2016 10.00 | Posodobljeno 10. februar 2016 10.00 | Piše: M. F.

Skozi zgodovino se je naše telo spreminjalo, ostale pa so mu sposobnosti in deli telesa, ki jih ne potrebujemo več.

Iz prazgodovine je na našem telesu ostal marsikateri spominek.

Na milijone let je preteklo od tedaj, ko se je na Zemlji pojavil prvi človek. Telo se je od takrat dodobra spremenilo in prilagodilo, nekateri deli in sposobnosti pa so mu ostali, čeprav niso več potrebni. Razkrivamo šest takih.

Trtica ali repna kost

Ljudje ne potrebujemo repov, saj smo zaradi oblike telesa sposobni brez njega loviti ravnotežje. A ga, kot večina sesalcev, v določeni fazi razvoja še vedno imamo. V starosti od enega do petih tednov po spočetju je človeški zarodek videti, kot bi imel rep, do rojstva pa ga izgubimo, ostane pa njegov zametek: v obliki združenih hrbteničnih vretenc, imenovanih trtica. 

Moške bradavice

V prvih 28 dneh se moški in ženski zarodki razvijajo na enak način. Po tem času se pri zarodkih s kromosomom Y pojavi testosteron, ki povzroči nastanek moških spolnih organov namesto ženskih. Do tedaj pa se že začno razvijati mlečne žleze in nastanejo bradavice, ki kljub vplivu moškega hormona ne izginejo.

Modrostni zobje

Skozi razvoj je človeška čeljust postajala vse manjša, posledica tega pa so težave z modrostnimi zobmi, ki pogosto v ustih nimajo dovolj prostora za izrast. Zaradi spremenjene hrane (nismo več primorani žvečiti trde, surove hrane) modrostnih zob ne potrebujemo več, kljub temu pa nekaterim še izrastejo. Še en odgovor, zakaj so nekoč bili potrebni, dandanes pa so odveč: zaradi skrbi za zobe se ti pri sodobnem človeku ohranijo dlje, v pradavnini, ko so ljudem zobje izpadli prej, pa so štirje dodatni, ki so zrasli v odrasli dobi, večkrat prišli še kako prav.

Mišice za ježenje kože

Pod vsako dlačico se nahaja mišica, ki dviga ali spušča dlako. Naši predniki so imeli dlak več in spodobnost ježenja teh jim je pomagala ohranjati toploto. Prav tako so si z naježeno dlako pomagali, da so bili ob srečanju s sovražnikom videti večji in bolj strašljivi (to še danes uporabljajo določene živali). Zato se tedaj, ko nas je strah ali nas zebe, naježimo, zaradi krajših in redkih dlak pa zaščitne vloge te mišice nimajo več.

Tretja veka

V samem kotičku očesa, tistem ob nosu, se nahaja majhna, tanka kožica, ki nam prav nič ne koristi. Imenuje se Plica semilunaris ali tretja veka oziroma žmurka in je še vedno prisotna pri pticah, dvoživkah, morskih psih, nekaterih sesalcih in plezalcih. Njihove oči varuje pred vlago in učinki zraka. 

Deli ušes

Skupina mišic, ki ljudem omogoča premikanje ušes, je povsem nepotrebna. Ne morejo jih uporabljati vsi, tisti, ki pa jih lahko, z njimi mnogokrat zabavajo druge. V živalskem svetu so te mišice seveda koristne, saj pomagajo živalim loviti zvoke in omogočajo boljši sluh. Našim prednikom je bila ta sposobnost zagotovo v pomoč, mi pa od nje nimamo veliko koristi. 

Deli s prijatelji