SLABO

Debeli zaradi umetnih sladil

Objavljeno 01. oktober 2013 09.00 | Posodobljeno 01. oktober 2013 09.00 | Piše: M. F.

Umetna sladila prebujajo neustavljivo željo po sladkorju in imajo zato nasprotni učinek od želenega.

Nadomeščanja sladkorja z umetnimi sladili ne zagotavlja želenih rezultatov na tehtnici.

Uživanje dietnih napitkov in uporaba umetnih sladil kot nadomestilo za visokokalorične sladke jedi povečujeta željo po sladkorju, je odkrila nova raziskava. Umetna sladila res vplivajo na čutilo okusa, vendar ne na možgane, kakor deluje sladkor.

Lačni možgani zahtevajo svoje

Zadovoljstvo, ki nam ga povzroči sladkor, se kaže v sproščanju dopamina v centralnem živčnem sistemu in je povezano s prijetnim občutkom nagrajevanja. Umetna sladila in druga nizkokalorična živila ne izzovejo enake reakcije, rezultat tega pa je vse večja želja po pravem sladkorju, piše Mail Online.

»Naše odkritje dokazuje, da ljudje, ki pogosto uživajo izdelke z umetnimi sladili, sčasoma potrebe po pravem sladkorju ne morejo več obvladovati in začno posegati po visokokaloričnih sladkih živilih, to pa se pozna pri kopičenju kilogramov,« je povedal profesor Ivan de Araujo, ki je na univerzi Yale vodil raziskavo.

»Prepričani smo, da naša raziskava jasno kaže, kako fiziološko dogajanje v možganih vpliva na izbiro med umetnimi sladili in sladkorjem. Konkretno to pomeni, da so možgani ljudi, ki redno uživajo pripravke iz umetnih sladil, vedno podhranjeni. Ti posamezniki se nato pogosteje zatekajo k manj zdravim alternativam,« je še dodal.

Kaj storiti?

Namesto da se sladkorju povsem odpoveste, ga torej uživajte v majhni količini in tako boste prevarali možgane. Profesor de Araujo svetuje, da je najboljša kombinacija pravega sladkorja in umetnih sladil. Tako energetski metabolizem ne bi trpel, možgani bi sladkor zaznali, vnos kalorij pa bi bil zmanjšan na minimum.

Deli s prijatelji