TOBAČNE LAŽI

Da cigareta sprošča, je popolna laž

Objavljeno 11. marec 2015 15.30 | Posodobljeno 11. marec 2015 15.30 | Piše: M. F.

Britanski znanstveniki so dokazali, da je kajenje kot oblika sproščanja zgolj nesmiseln izgovor.

Prižig cigarete in globoko vdihavanje njenega dima kot način sproščanja ali užitka je popoln nesmisel. Nova raziskava namreč odkriva, da je pri kadilcih znatno večja verjetnost depresije in nervoze, poleg tega so tudi bolj pod stresom.

Bolj živčni in depresivni

V primerjavi z nekadilci je pri nikotinskih odvisnikih za 70 odstotkov večja verjetnost resne depresije ali tesnobe, v njihovem telesu pa je tudi več stresnih hormonov kot pri ljudeh, ki niso sužnji te razvade. Kajenje kot način sproščanja je torej zgolj izgovor, je pokazala raziskava londonske univerze. Glede na njene izsledke so kadilci na splošno bolj nervozni, hitrejše jeze in tesnobni, vse to pa zaradi škodljive navade, piše Daily Mail.

Škodo je mogoče popraviti

»Večina kadilcev pravi, da mora prižgati cigareto in se tako pomiriti. Resnica pa je povsem drugačna. Z večjim številom pokajenih cigaret in daljšim kadilskim stažem so ti občutljivejši za stres,« pojasnjuje vodja raziskave, v kateri je sodelovalo 6500 ljudi, profesor Robert West.

K temu dodaja, da je škodo, povzročeno s kajenjem, mogoče popraviti. Po letu dni nekajenja so namreč v telesih bivših kadilcev izmerili vrednost stresnih hormonov. Te so bile po tolikšnem času takšne kot pri posameznikih, ki nikoli niso kadili.

Deli s prijatelji