HRUSTLJAVO

Cvrtje ni tako slabo

Objavljeno 20. februar 2012 19.30 | Posodobljeno 20. februar 2012 19.30 | Piše: M. F.

Kako škodljiva je ocvrta hrana, je odvisno od vrste olja.

Hrana, pražena v starem olju, vsebuje več soli in s tem povečuje krvni tlak in nevarnost srčne kapi.

Da lahko redno uživanje cvrtja povzroči možgansko ali srčno kap, je mit, trdijo španski znanstveniki in dodajajo, da je škodljivost te hrane odvisna predvsem od vrste in od tega, kako pogosto se za cvrtje uporablja isto olje.

Povezave med cvrtjem in kapjo ni

Znanstveniki so v obdobju 14 let spremljali 40.000 posameznikov in niso našli nikakršne povezave med prehrano, sestavljeno pretežno iz ocvrte hrane (ki je tako kot drugje tudi v Španiji zelo priljubljena), in pogostostjo srčne ali možganske kapi. Vendar pa pri tem poudarjajo, da so posamezniki za pripravo jedi uporabljali izključno sveže oljčno oziroma sončnično olje. 

»Enako sta dokazali dve različni raziskavi, kar pomeni, da ocvrta hrana ne povzroča kapi, res pa je, da pretirano uživanje cvrtja na telesu pusti druge škodljive posledice,« je poudaril Michael Leitzmann z univerze Regensburg v Nemčiji. 

Ključ je v svežem olju

Znanstveniki ob tem poudarjajo, da se večkratna priprava hrane v istem olju ne more primerjati z načinom cvrtja v sredozemskih deželah, kjer uporabljajo oljčno olje in ga po uporabi zavržejo. Hrana, pražena v starem olju, namreč vsebuje več soli ter s tem povečuje krvni tlak in nevarnost srčne kapi.

»Pri kakršni koli pripravi hrane se je priporočljivo izogibati živalski maščobi. Takšna prehrana namreč povzroča debelost in nevarnost obolenja srca,« pravi Victoria Taylor iz britanskega društva Srce.

Deli s prijatelji