GRANATNO JABOLKO

Čudežni sadež plodnosti in mladosti

Objavljeno 08. januar 2013 17.35 | Posodobljeno 08. januar 2013 17.36 | Piše: Taša Oven

Neužitna lupina, v jedru pa kup temno rdečih kiselkastih semen, ki so prava zakladnica zdravja, so značilnosti granatnega jabolka.

Majhna semena z veliko dobrimi učinki.

Zaradi lepote in čudežne moči je bilo granatno jabolko (Punica granatum) cenjeno že pred dolgimi stoletji. Babilonci so tako žvečili njegova semena neposredno pred bitko, saj so verjeli, da bodo zato nepremagljivi, stari Grki pa so ga slavili kot simbol plodnosti. Še danes ponekod velja običaj, da ga podarijo ob prihodu v nov dom, ker naj bi prinašalo obilje. Pravijo, da danes najlepša in najokusnejša granatna jabolka prihajajo iz Afganistana, pri nas pa na policah najdemo predvsem uvožena iz Izraela, Španije in Turčije.

Brez razpok

Če niso dozorela, so zelo kisla, saj dozorijo na drevesu in obrana ne zorijo več. Ko ga izbiramo, bodimo pozorni, da ima sadež napeto in tanko kožo temne barve, brez razpok. Lupina naj bo gladka, vendar tudi če ni povsem, bo sadež v notranjosti še zmeraj sočen, res pa, da najbrž malo manj okusen. Kar dolgo bo zdržal v hladilniku pa tudi na sobni temperaturi, le pred sončno svetlobo ga moramo umakniti.

Ročno ožemanje

V notranjosti najdemo veliko drobnih in sočnih plodov s pečkami. Te lahko žvečimo ali pa iz sadeža iztisnemo sok. Ko ga pripravljamo, bodimo previdni, saj ima sok zelo močno barvo, ki nam bo povzročila nepotrebno dodatno delo v kuhinji. Najprej odrežimo zgornji del sadeža in ga narežimo na enake dele. Nato ga položimo v skledo s čisto vodo in ga razlomimo na kose. S prsti narahlo odstranimo zrna od olupka. Lupino zavržemo, saj ni užitna. Če želimo svež sok, sadeža ne smemo ožemati z električnimi pripomočki, ampak na roke, saj bomo sicer zmleli tudi membrano. Na razpolago pa imamo še eno možnost. Sadež damo v plastično vrečko in ga z dlanjo povaljamo po trdi površini, da bodo zrna popokala. V lupini bo nastala razpoka, vanjo pa vtaknemo slamico in sok popijemo neposredno iz sadeža.

Topi maščobe

Sadež vsebuje zelo veliko vitaminov C, B2 in B3 ter mineralov, kot sta kalij in fosfor. Poleg tega je bogat s sadnimi kislinami in z močnimi antioksidanti polifenov, ki preprečujejo razne bolezni. Raziskave so pokazale, da uspešno preprečuje razvoj pljučnega raka in raka na prsih, zavira pa tudi napredovanje raka na prostati. Pomaga pri okrevanju po operacijah, obsevanju ali kemoterapiji in preprečuje ponovitev bolezni. Je odlična preventiva proti boleznim srca in ožilja, z njegovim sokom pa si pomagamo pri povišani telesni temperaturi, astmi, prehladu ali če nas muči kašelj. Tudi pri preprečevanju krvavenja iz nosu je uspešen, znižuje pa tudi krvni pritisk. Pol litra soka granatnega jabolka na dan topi maščobe na trebuhu in okoli pasu, zato je vredno poskusiti tudi ta način hujšanja, če so nam drugi zatajili.

Mocarela s semeni granatnega jabolka

Granatno jabolko ni samo lepa dekoracija na krožnikih, ampak se k različnim jedem odlično poda kot dodatek. Ujame se z mesnimi in ribjimi jedmi, obogati različne solate, dodamo ga lahko omakam, različnim prelivom in zelenjavnim prilogam. Nekateri delajo iz njega tudi marmelado in celo sladoled. Poleg okusa jedem doda tudi barvo. Zelo hitro lahko pripravimo odlično solato iz mocarele in granatnega jabolka. 600 gramov mocarele narežemo na manjše koščke. Dodamo sočna zrna enega granatnega jabolka, na grobo sesekljan peteršilj ter majhen sesekljan rdeči pekoči feferon. Vse skupaj zmešamo in pokapamo z limonovim sokom.

 

Deli s prijatelji