DOBRA

Čokolada varuje 
pred kariesom

Objavljeno 22. april 2014 17.40 | Posodobljeno 22. april 2014 17.42 | Piše: M. R.

Vendar samo tista z visoko vsebnostjo kakava, pravijo zobozdravniki, na prvem mestu pa je še vedno ustrezna ustna higiena.

Košček črne čokolade ne bo škodil, kvečjemu bo koristil

Če bi pred leti zobozdravnik dejal, da lahko čokolada celo pomaga preprečevati zobno gnilobo, bi pri ljudeh vzbudil še kaj več kot zgolj začudenje.

Nekaj podobnega so zdaj sporočili italijanski zobozdravniki, vendar to velja samo, če uživamo kakovostno z visoko vsebnostjo kakava.

Neškodljivi sir

»Uživanje prave čokolade z vsebnostjo kakava, ki presega 70 odstotkov, za zdravje naših zob ni škodljivo. Kakav vsebuje antibakterije, ki preprečujejo škodljivo delovanje sladkorja v naši ustni votlini,« je na kongresu italijanskih zobozdravnikov povedala predsednica združenja Antonella Polimeni. Manjša je vsebnost kakava v čokoladi, bolj je ta svetla in tudi nevarnejša za naše zobe in zdravje nasploh.

Čokolada in sladkarije tudi sicer spadajo med hrano, ki najbolj ogroža zdravje zob. Podobno je še nedavno veljalo za kavo, vino in sire, vendar raziskave kažejo, da to ni tako. Merjenje pH zob pri treh skupinah otrok, ki so po obroku dobili sir, nesladkani jogurt ali mleko, je namreč pokazalo, da se je sir izkazal za najmanj škodljivega. Tisti, ki so ga jedli, so imeli namreč najvišjo raven pH, saj naj bi uživanje sira spodbujalo ustvarjanje sline, s katero na naraven način vzdržujemo ustrezno raven pH. Ta nevtralizira kisline v ustni votlini, preprečuje nastajanje zobne gnilobe in krepi zobno sklenino.

Ne le zelenjava in sadje, tudi temna čokolada koristi.

Higiena je bistvena

Zobozdravniki pravijo, da po uživanju hrane, ko si zob ne moremo očistiti, pomagajo tudi žvečilni gumiji s ksilitolom. To naravno sladilo, pridobljeno iz lubja finske breze, namreč zmanjšuje nastanek zobne obloge in tveganje za razvoj kariesa, poleg tega pa ustvarja še prijeten občutek svežine.

Sicer pa vsi po vrsti poudarjajo, da lahko uživamo še tako zdravo hrano, ki vsebuje sestavine proti zobni gnilobi, a ne pomaga, če si redno in pravilno ne umivamo zob. Ustna higiena se začne že v zgodnjem otroštvu in je vselej najpomembnejša. Samo ščetkanje ni dovolj, zato so tu še medzobne ščetke in nitke, s katerimi lahko odstranimo ostanke hrane tudi na tistih predelih, ki jih z običajno zobno krtačko ne moremo doseči.

Koristni flavanoli

Zdravniki, ki priporočajo redno uživanje zelenjave in sadja, so zadnja leta postali tudi zagovorniki čokolade z visoko vsebnostjo kakava. Kakovostna je namreč bogata s flavonoidi, ki varujejo telo pred strupi iz okolja. Kakav vsebuje še posebno skupino flavonoidov, ki jim pravimo flavanoli. Ti preprečujejo maščobam podobnim snovem v krvi, da bi se nalagale na stenah arterij. Temna čokolada ne vpliva le na zniževanje krvnega tlaka, temveč tudi na izboljšanje inzulinske odpornosti pri zdravih ljudeh.

Učinkovite borovnice

Že dolgo je znano, da je uživanje močno sladkanih gaziranih pijač škodljivo tudi za zdravje naših zob, podobno velja še za sveže stisnjeno sadje, pivo in belo vino ter delno celo za jabolko, ki je še pred leti veljalo za nekakšno pomožno sredstvo za čiščenje zob. Zato pa borovnice, ki sicer obarvajo zobe, izjemno učinkovito preganjajo bakterije iz ustne votline in preprečujejo karies.

Deli s prijatelji